Trwa ładowanie...
28-06-2010 15:23

Obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem

Zamek w Malborku jest największą zabytkową, ceglaną warownią średniowiecza, pomnikiem historii i wspaniałym dziełem sztuki. Jako wspaniale odbudowane arcydzieło sztuki gotyckiej, w 1997 roku został wniesiony na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Jest najważniejszym miejscem w Polsce, gdzie obchodzimy 600. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem.

Obchody 600. rocznicy bitwy pod GrunwaldemŹródło: Materiały prasowe
d2zblik
d2zblik

Zamek w Malborku jest największą zabytkową, ceglaną warownią średniowiecza, pomnikiem historii i wspaniałym dziełem sztuki. Jako wspaniale odbudowane arcydzieło sztuki gotyckiej, w 1997 roku został wniesiony na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Jest najważniejszym miejscem w Polsce, gdzie obchodzimy 600. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem.

Obchodząc 600. rocznicę bitwy, właśnie w Malborku pragniemy odejść od celebrowania zwycięstw i podkreślania porażek, nie chcemy dotykać tematów militarnych. Pragniemy zastanowić się nad dziedzictwem świata, który wówczas odchodził, nad tymi wszystkimi ideami ożywiającymi ówczesnych ludzi, nad dzisiejszym wymiarem tamtych wydarzeń. Jakie treści i wartości przetrwały próbę czasu, które odeszły i jak oceniamy tamte wydarzenia, my ludzie XXI wieku, budujący zjednoczoną Europę.

Na czas trwania Roku Grunwaldzkiego Muzeum Zamkowe w Malborku przygotowało szereg interesujących wydarzeń. Jako najbardziej znacząca jawi się wystawa

• „Fundacje artystyczne na terenie państwa krzyżackiego w Prusach” (w terminie 26.06- 12.09.2010), będąca prezentacją najlepszych i najciekawszych zabytków artystycznych z terenu Prus Krzyżackich, znajdujących się obecnie w posiadaniu instytucji muzealnych i kościelnych. Wystawie będzie towarzyszył katalog i tom esejów wybitnych polskich specjalistów w tej dziedzinie.
• Wydarzeniem, które każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem i popularnością, jest „Oblężenie Malborka” (w terminie: 22-25 lipca). Ta cykliczna impreza plenerowa skupiająca grupy rycerskie, rzemieślnicze i artystyczne, w tym roku będzie rozgrywać się w tydzień po inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. Obejmuje niezwykle widowiskowy spektakl, przedstawiający atak wojsk Władysława Jagiełły na krzyżacką twierdzę, a także mniejsze imprezy towarzyszące, takie jak średniowieczny jarmark na międzymurzu zamku oraz różne potyczki rycerskie.

d2zblik

• event z okazji „50-lecia powstania filmu Aleksandra Forda „Krzyżacy
Na wystawie organizowanej wspólnie z Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprezentowane zostaną okoliczności powstania filmu, zdjęcia z planu, elementy scenografii i strojów, plakaty itp. Planowane jest spotkanie z aktorami odgrywającymi rolę Zbyszka z Bogdańca i króla Jagiełły oraz projekcja filmu na dziedzińcu Zamku Średniego. Będzie to prapremiera cyfrowej wersji filmu.
Termin: 10 lipca – 31 sierpnia

Imprezy od czerwca do końca sezonu:
• Wystawa „Fundacje artystyczne na terenie państwa krzyżackiego w Prusach” (termin: 26.06- 12.09.2010),
• Promocja książki „Wojna Polski i Litwy z zakonem krzyżackim w latach 1409- 1411” (termin: 2 lipca)
• 50-lecie powstania filmu Aleksandra Forda „Krzyżacy” (termin: 10 lipca- 31 sierpnia)
• Impreza plenerowa „Oblężenie Malborka” (termin: 22-25 lipca)
• Wystawa Grunwald i Malbork 1410-1910-2010 (termin: 23 lipca-31 grudnia)
• Wystawa pokonkursowa „Grunwald na wesoło” (termin: 23 lipiec- wrzesień)
• Konferencja naukowa związana z wystawą „Fundacje artystyczne na terenie państwa krzyżackiego w Prusach (termin: 10-11 września)
• Międzynarodowa konferencja naukowa: „Grunwald- Tannenberg- Zalgris” 1410-2010 (termin: 20-24 września)

Ponadto:
• Wystawa „Szlak zamków wokół Morza Bałtyckiego” (termin: czerwiec-wrzesień)
• Koncert zespołu Sabaton (termin 4 czerwca)
• Koncert chóru gospel „The Experience” (termin: 14 sierpnia)
• Koncert zespołu T. Love w ramach Dni Powiatu Malborskiego (termin: 21 sierpnia)
* Muzeum Zamkowe w Malborku - czynne w dniach:*
15.IV-15.IX 9.00-19.00
01.IV-14.IV i 16.IX-30.IX 10.00-17.00
01.X-31.III 10.00-15.00
W poniedziałki i święta wystawy są zamknięte

d2zblik
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zblik