Trwa ładowanie...
22-02-2010 13:03

Olimpijska Kanada, alpejska Szwajcaria

Tegoroczna zima, prócz wielu zaskakujących i nie zawsze przyjemnych niespodzianek, pozwala amatorom nart i snowboardu w pełni wykorzystać czas na stoku.

Olimpijska Kanada, alpejska SzwajcariaFot: Materiały prasowe
d21tqbm
d21tqbm

Na bieżąco śledzimy wyczyny naszych sportowców na olimpiadzie za oceanem, przerywając je wypadami na krótkie bądź dłuższe szusowanie po trasach Polski. Dla tych, którzy chcieliby wykorzystać ostatnie tygodnie zimy w stu procentach, polecamy najnowsze pozycje Wydawnictwa Bezdroża – „Kanadę” i „Szwajcarię” z serii Zielony Przewodnik Michelin.

Od kilkunastu dni obserwujemy na ekranach telewizorów wyspę Vancouver, zimową stolicę Kanady, położoną pomiędzy Oceanem Spokojnym, górami Hollyburn, West i East Lion, Grouse Mountain, cieśniną Georgia a łańcuchem Cascade. Podczas XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które zakończą się 28 lutego, Vancouver udostępniło 120 km2 oraz dwie wioski olimpijskie gromadzące około 5500 uczestników z ponad 80 krajów świata. Uroczystość otwarcia i zamknięcia igrzysk ma miejsce w samym sercu miasta, na stadionie BC Place Stadium. Ci, którzy zafascynowali się tegoroczną stolica szaleństw na śniegu i żałują, że nie udało się wziąć udziału w tym spektakularnym wydarzeniu, mogą już wkrótce na żywo obejrzeć X Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie, które odbędą się w dniach 12-21 marca także w Vancouver. Trzeba się tylko pospieszyć!

Jednak Kanada nie tylko zimą urzeka. Warto już teraz pomyśleć i zaplanować letni bądź jesienny wypad do tego kraju „pachnącego żywicą”, jak pisał Arkady Fiedler. Warto na zwiedzenie zarezerwować 3 tygodnie urlopu, aby wczuć się w piękno kanadyjskiej przyrody. Koniecznie trzeba zobaczyć parki na obrzeżach Gór Skalistych, rozlewiska Wielkich Jezior, lodowy Archipelag Arktyczny, dolinę Skeena, Wyspy Księcia Edwarda czy rozległe pola zbożowe w kształcie półksiężyca w Prowincjach Prerii.

d21tqbm

Dla tych, którzy na razie nie planują wycieczek za ocean, a chcieliby zakosztować jeszcze uroków zimy w spektakularnej scenerii, Wydawnictwo Bezdroża proponuje wyprawę w Alpy Szwajcarskie. Liczne ośrodki sportów zimowych proponują różne możliwości zarówno pod względem umiejętności, jak i cenowe. Do najpopularniejszych należy Zermatt, leżący u podnóża szczytu Matterhorn. Najstarszym ośrodkiem jest Sankt Moriz, natomiast najbardziej luksusowym – Gstaad.

Wybierając się na narty, warto poświęcić dzień lub dwa na zwiedzenie kraju. Szwajcaria pełna jest zabytkowych zamków; interesujące są historyczne dzielnice dużych miast: Bazylei, Zurychu, Lucerny czy Berna; niezwykła atmosfera panuje w okolicach jezior Genewskiego, Czterech Kantonów, Doliny Trient czy Wielkiej Przełęczy św. Bernarda.

Przewodniki Michelin pomogą Ci wybrać z szerokiej palety atrakcji te miejsca, które w określonej porze roku najlepiej zobaczyć i w Kanadzie, i w Szwajcarii, a dzięki szerokiemu spektrum informacji praktycznych, ułożenie w czasie poszczególnych etapów zwiedzania i odpoczynku okaże się łatwe i przyjemne.

„Kanada”, wyd. 1, Zielony Przewodnik Michelin, Wydawnictwo Bezdroża, Kraków 2010, s. 528.

„Szwajcaria”, wyd. 1, Zielony Przewodnik Michelin, Wydawnictwo Bezdroża, Kraków 2010, s. 432.

d21tqbm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21tqbm