Trwa ładowanie...
04-12-2009 16:00

Opady śniegu powracają do Europy

Portal Skiinfo.pl w ciągu ostatnich 72 godzin wysłał setki alarmów śniegowych dotyczących ośrodków w Alpach, Dolomitach i Pirenejach. Opady śniegu są przeważnie duże, a co najważniejsze – cały czas się utrzymują. Warunki narciarskie w przypadku większości obszarów są wyśmienite, choć zasypane stoki zaczynają stwarzać zagrożenie lawinowe. W setkach ośrodków narciarskich planowane jest rozpoczęcie sezonu w ten weekend (5-6 grudnia).

Opady śniegu powracają do Europy
d1shrqo
d1shrqo

Najwięcej śniegu spadło w Szwajcarii. St Moritz oraz Engadin Valley informują, że od czasu ostatniego weekendu spadło 1,3 m białego puchu. W większości pozostałych ośrodków w tym kraju opady śniegu są również imponujące.

Po nagłej burzy na początku tygodnia odcięty od świata został ośrodek Engelberg, gdzie zalega 90 cm śniegu. Drogi poza miejscowością zostały zamknięte w poniedziałek. We wtorek natomiast, z uwagi na wysoki poziom zagrożenia lawinowego, zatrzymano wszystkie narciarskie wyciągi.

„To była prawdziwa śnieżna nawałnica, cały ośrodek został wręcz zasypany w ciągu zaledwie 24 godzin." - relacjonuje snowboardzista Eric Spongberg - „Panuje tu całkowity chaos. Ludzie próbują odblokować drogi, sytuację komplikują lawiny, których w obecnych warunkach jest wiele. Ostatnio warstwa śniegu nie była tutaj zbyt gruba, lecz teraz można głośno powiedzieć, że święta w Engelberg będą prawdziwie białe".

d1shrqo

Po sporych opadach śniegu w październiku oraz ociepleniu w środku listopada, Austrię znowu pokrył świeży śnieg. Jednym z ośrodków o najgrubszej białej pokrywie jest lodowiec Mölltaler. Od początku tygodnia spadło tam dodatkowe 60 cm śniegu, jego warstwa wynosi obecnie 220 cm. Pozostałe obszary narciarskie zwiększyły grubość śnieżnego kożucha o 20-50 cm.

Lech Zürs potwierdził informację, że w piątek uruchomione zostaną narciarskie wyciągi. Obecnie na stokach znajduje się 55 cm śniegu. Tego samego dnia otwarty zostanie Hochzillertal.

Na sobotę zaplanowano otwarcie Silvretta Montafon, gdzie leży 70 cm śniegu. „Dzięki sporym opadom śniegu, 5 grudnia planujemy uruchomić Zamang Bahn (wyciąg narciarski dla Hochjoch) oraz Versettla Bahn (wyciąg narciarski dla Nova)" - informuje Frank Peters z Silvretta Montafon Mountain Railways.

Dobre warunki narciarskie oraz spore opady śniegu utrzymują się w dalszym ciągu we Francji. Swoje wyciągi narciarskie uruchomiły już ośrodki takie jak Lans en Vercors oraz Collet d'Allevard. W La Clusaz można korzystać już z narciarskiego obszaru nordyckiego Les Confins.

d1shrqo

W nadchodzący weekend otwarte zostaną kolejne ośrodki narciarskie, wśród nich znajdą się Meribel, Alpe d'Huez, the Grands Montets w Chamonix, Montgenevre, Les Arcs. Duże szanse na rozpoczęcie sezonu w ten weekend mają także Courchevel 1850, Le Grand Bornand, a także La Clusaz.

40-centymetrową warstwą świeżego, białego puchu oraz najgrubszą śnieżną pokrywą w kraju może poszczycić się czynny już ośrodek narciarski Val Thorens.

Podobnie sytuacja wygląda we Włoszech, gdzie ciągle publikowane są nowe alarmy śniegowe. Najwięcej śniegu w tym kraju jest obecnie w Bormio (1,9 m); większość spadło w ubiegły weekend. W innych ośrodkach również zawitały spore opady. Stało się tak w Madesimo (90 cm) oraz Alagna, Cervinia, Livigno i Monterosa (po 50 cm w każdym).

Wiele ośrodków narciarskich we Włoszech oficjalnie rozpoczyna sezon zimowy w sobotę, 5 grudnia. Wśród tych ważniejszych znajdują się Monterosa Ski, Dolomiti Superski, Limone, Courmayeur, Sauze d'Oulx oraz Adamello. W Passo Tonale i Pontedilegno czynne są już niektóre wyciągi narciarskie.

d1shrqo

Duże opady śniegu przetoczyły się również przez Pireneje. Po śnieżycy trwającej 48 godzin największy ośrodek narciarski w Hiszpanii jest w pełni gotowy na rozpoczęcie sezonu. Wyższe stoki pokrywa warstwa 160 cm białego puchu, a niższe około 1 m. W ciągu kolejnych dni przewidywane są dalsze opady.

Świeży śnieg zawitał również w Baqueira (40-70 cm), Cerler (20-125cm), Panticosa (70-130cm) oraz Sierra Nevada (10-30 cm). Wszystkie ważniejsze ośrodki narciarskie zostaną otwarte w piątek, kiedy to rozpocznie się tu długi weekend (8 grudnia jest w Hiszpanii dniem świątecznym).

Świeży śnieg spadł także w Andorze. Ośrodki narciarskie zostały tu otwarte już w listopadzie.

Ostatnie alarmy śniegowe były skupione raczej na obszarach kontynentalnych. Jednak np. warunki narciarskie na Półwyspie Skandynawskim są również nie najgorsze, szczególnie na obszarach północnych. Norweskie ośrodki informują o ubiegłotygodniowych opadach śniegu wynoszących nawet 50 cm. W ten weekend zostanie otwartych 38 ośrodków narciarskich wraz z tymi największymi: Trysil, Geilo, Hafjell, Kvitfjell, Skeikampen oraz Hemsedal, gdzie biała powłoka sięga 1 m. Dla tych, którzy pragną wyruszyć w trasę na nartach biegowych, przygotowano 30 km szlaków rozlokowanych w 13 ośrodkach.

d1shrqo

Stosunkowo niewielkie były za to opady śniegu w Szwecji. W Lindvallen spadło 15 cm a w Tandadalen 7 cm białego puchu. Jednak mroźna pogoda w znacznej części kraju stworzyła idealne warunki uzupełnienia naturalnych opadów sztucznymi. W Kittelfjall na północy kraju jest 46 cm śniegu. Nieco mniej (35 cm) znajduje się w oddalonym o 100 km na północ, leżącym w kole podbiegunowym ośrodku Dundret.

W ubiegłą sobotę, otwarciem ośrodka Cairngorm Mountain, rozpoczął się sezon narciarski w Szkocji. Korzystać można teraz z wyżej położonych zboczy. W dniu otwarcia, w mrozie oraz silnym wietrze, dochodzącym do 80 km/h, 600 największych zagorzalców mogło w końcu poczuć długo wyczekiwane, narciarskie emocje.

[

SKI INFO
SKI INFO

]( http://www.skiinfo.pl )

d1shrqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1shrqo