Trwa ładowanie...
12-03-2010 13:45

Opady śniegu w Europie i Ameryce

W ciągu kilku ostatnich dni Europę i Amerykę Północną nawiedziły spore opady śniegu.

Opady śniegu w Europie i AmeryceFot: Skiinfo
d1psxix

W Alpach i Pirenejach grubość białej powłoki zwiększyła się o 30 cm, a to jeszcze nie koniec, gdyż śnieg prószy nadal.

Jednym z najhojniej obdarzonych przez naturę krajów były Włochy, w szczególności ich północna część. Dwie trzecie Powder Alarm'ów dotyczy opadów śniegu przekraczających 20 cm w ciągu 24 godzin. Limone donosi o 60 cm opadach.

Temperatura powietrza spadła w tym tygodniu sporo poniżej zera, meteorolodzy zapowiadają kolejne opady śniegu w dalszej części tygodnia. Najgrubsza śnieżna powłoka w tym kraju znajduje się w Arabba Marmolada i wynosi 5 m. Na lodowcu Pragelato znajduje się 430 cm, a w Courmayeur – 330 cm śniegu.

d1psxix

Także w Niemczech ubiegły tydzień upłynął pod znakiem sporych opadów śniegu. Większość z nich była zlokalizowana na terenie centralnych i południowych wyżyn (Sauerland, Harz i Black Forest).

Gaby Baur z Black Forest Tourism Board mówi z radością: „Obecny sezon zimowy jest jednym z najlepszych w historii."

Śnieg prószył również w Allgäu. W ostatni weekend najwięcej śniegu spadło w Grasgehren. Tylko w przeciągu 24 godzin (niedziela) sumaryczne opady wyniosły tam 50 cm. Tego samego dnia w innych ośrodkach, np. Zugspitze i Oberstdorf, spadło od 20 do 30 cm świeżego śniegu.

Opady śniegu nie ominęły również Austrii. W czasie 24 godzin, w niedzielę spadło w Vorarlberg 30 cm białego puchu. Podobna ilość śniegu spadła w Kleinwalsertal–Fellhorn/Kanzelwand dzień wcześniej. Sandra Janser z Kleinwalsertal Tourismus informowała w weekend, że „warunki są idealne", przez większość dnia jednocześnie prószy śnieg i świeci słońce. Czynnych jest obecnie 47 wyciągów narciarskich i 91 stoków.

d1psxix

W tę środę o świeżym śniegu informują kolejne austriackie ośrodki: Großglockner, Katschberg oraz Ankogel. Jego grubość waha się od 10 do 15 cm. W Sölden spadło go 9 cm. Na lodowcu Mölltal warstwa śniegu zwiększyła się o 20 cm.

Również ze Szwajcarii wyemitowanych zostało w ten weekend wiele Powder Alarm'ów, m.in. z Andermatt-Gotthard, gdzie dobowe opady (niedziela) wyniosły 20 cm.

Dyrektor Andermatt Gotthard Sportbahnen, Peter Heinzer informował:„Bardzo ciężko jest opisywać panujące tutaj warunki śniegowe, jeśli zabronić używania superlatywów". W jego wypowiedzi znalazły się wśród nich m.in. „najlepsza jakość śniegu" i „wyjątkowe warunki narciarskie". Podobne warunki narciarskie oraz opady śniegu występują w Sedrun, Brienz i pozostałych 15 ośrodkach narciarskich w Szwajcarii. W Disentis w ciągu 24 godzin spadło 25 cm śniegu.

[

SKI INFO
SKI INFO

]( http://www.skiinfo.pl )

d1psxix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1psxix