Trwa ładowanie...

Ostrówek. Opole. Zamki. Turnieje rycerskie. Niezwykłe miejsce w Polsce

Opole miało niegdyś dwa zamki. Jeden na wyspie leżącej na Odrze, zwanej Ostrówek, drugi w północno-wschodniej części miasta. Teren Ostrówka był zamieszkały już w VIII wieku. Pod koniec X stulecia powstał tu gród osłonięty drewniano-ziemnym wałem.

Ostrówek. Opole. Zamki. Turnieje rycerskie. Niezwykłe miejsce w PolsceŹródło: Hachette Polska
d7favc7
d7favc7

W Opolu znajdowały się niegdyś dwa zamki. Jeden na wyspie leżącej na Odrze, zwanej Ostrówek, drugi w północno-wschodniej części miasta. Teren Ostrówka był zamieszkały już w VIII wieku. Pod koniec X stulecia powstał tu gród osłonięty drewniano-ziemnym wałem.

Budowę murowanego grodu rozpoczął w końcu lat 20. XIII wieku książę opolski, Kazimierz I. W końcu XIV wieku zamek nazwano Starym, w związku z powstaniem wspomnianego drugiego zamku, zwanego Górnym. Zamek Stary zburzono w 1928 roku w związku z budową nowego gmachu. Ocalała tylko wieża zamkowa. Drugi z zamków, powstały prawdopodobnie z inicjatywy Władysława Opolczyka w latach 80. XIV stulecia, usytuowany na tzw. Górce, został w połowie XVII wieku prawie całkowicie zniszczony przez pożar. Ocalały tylko wieża oraz fragment murów. W latach 60. XVII wieku pozostałości budowli przekazano jezuitom, którzy rozebrali do końca resztki murów. Pozostała tylko wieża, którą podwyższono w XIX wieku. W drugiej połowie XIX wieku włączono ją w kompleks szkolny, w którym znajduje się do dziś.

Międzynarodowy Festyn Rycerski

W skansenie w Bierkowicach, gdzie znajduje się Muzeum Wsi Opolskiej, odbywa się Międzynarodowy Festyn Rycerski. Jego organizatorem jest Opolskie Bractwo Rycerskie. Podczas dwudniowych zmagań rycerze sprawdzają swoje umiejętności w turnieju bojowym, wykazując się kunsztem władania różnego rodzaju bronią. Odbywa się też turniej łuczniczy, a także rzucania do celu oszczepem oraz konkurs zapaśniczy.

Wieczorem ma miejsce, oczekiwana przez wszystkich, walna bitwa. Po zmaganiach bojowych odbywa się uczta, podczas której wręczane są nagrody. Nie może zabraknąć też gier plebejskich, biegów, zarówno dam, jak i rycerzy. Dla tych, którzy mogą się poczuć zmęczeni gwarem zmagań bitewnych, organizatorzy przygotowują różnego rodzaju warsztaty, np. taneczne. Okolica Krapkowice-Otmęt – ruiny zamku biskupów z końca XIII wieku, który był wielokrotnie niszczony i odbudowywany; ruiny zamku z kamienia z początku XVI stulecia, przebudowanego na początku XVII i w końcu XVIII wieku.

d7favc7

Niemodlin – książęcy zamek powstały dla księcia Bolka na przestrzeni XIV–XVIII wieku; fragmenty gotyckich, kamiennych murów miejskich z początku XV wieku; XIV-wieczny ceglany, gotycki kościół. Prószków – pierwotnie renesansowy pałac, powstały w latach 60. XVI wieku dla rodziny Prószkowskich, przebudowany na barokowy w latach 1677–1683, przekształcony w połowie XIX wieku; barokowy, jednonawowy kościół z lat 1687–1688. Rogów Opolski – wielokrotnie przebudowywany, renesansowy zamek z początków XVII wieku; wczesnogotycki, jednonawowy kościół z końca XIII stulecia.

Opolskie Bractwo Rycerskie
ul. Św. Wojciecha 13 45-015 Opole k 0 602 613 386 e andrzej.kosciuch@wp.pl+'?' )

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Zamki turnieje rycerze
Autor: Paweł Komorowski Jarosław Kurkowski

d7favc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7favc7