Trwa ładowanie...
15-03-2010 12:14

Orli szlak obchodzi piąte urodziny

Latem 2010 roku minie pięć lat od momentu wytyczenia przez tyrolską prowincję szlaku wędrownego, przypominającego na mapie sylwetkę orła w locie.

Orli szlak obchodzi piąte urodzinyŹródło: Tirol Info
d30kpxs
d30kpxs

Latem 2010 roku minie pięć lat od momentu wytyczenia przez tyrolską prowincję szlaku wędrownego, przypominającego na mapie sylwetkę orła w locie.

Wieloetapowy Orli Szlak, wiodący przez wszystkie zakątki Tyrolu, był od samego początku ambitnym projektem. Miał eskponować piękno i bogactwo krajobrazu oraz kultury regionu. 126 dziennych etapów zostało tak wytyczonych, że całe to nieprzebrane bogactwo alpejskiego świata ukazuje się piechurom w najlepszym świetle.

Na Orlim Szlaku można przewędrować łącznie 1500 km i pokonać blisko 87.000 m wysokości, a każdy krok odsłania wyjątkowość i charakter Tyrolu. Góry grają tu pierwsze skrzypce, z tym, że nikt jeszcze nie zliczył dokładnie wszystkich tyrolskich szczytów. Jedno jest pewne! Każdy, kto podejmie się przemierzenia szlaku, ujrzy po drodze ich znakomitą większość.

W 2007 roku Orli Szlak został uznany przez angielski magazyn turystyczny „Country Walking” za jeden z 50 najwspanialszych wieloetapowych szlaków wędrownych na świecie. „Country Walking” jest największym i najbardziej renomowanym magazynem poświęconym turystyce pieszej. Należy też dodać, że w ciągu zaledwie pięciu lat swojego istnienia szlak ten zajął pozycję trzeciego pod względem popularności wieloetapowego szalku wędrownego w Europie. Bardziej znana od niego jest jedynie Droga Św. Jakuba i Europejski Szlak Dalekobieżny. Z badań przeprowadzonych wiosną 2009 r. przez Austriacką Organizację Turystyczną (Österreich Werbung) na temat turystyki pieszej w Austrii wynika, że Orli SZlak jest najpopularniejszym szlakiem wędrownym na terenie kraju i przyciąga zwłaszcza mieszkańców sąsiedniej Bawarii.

d30kpxs

Główna oś szlaku została otwarta oficjalnie w 2005 roku. Jej zarys na mapie przypomina sylwetkę orła z rozpostartymi skrzydłami. Biegnie z kurortu St. Johann w tyrolskim regionie Unterland, najpierw w cieniu ścian masywu Wilder Kaiser, dalej przez Brandenberger Alpen, przez łańcuchy górskie Rofan i Karwendel, przez Alpy Lechtalskie, by zakończyć bieg w St. Anton am Arlberg. Orli Szlak stworzony został z myślą o amatorach turystyki pieszej o każdej kondycji i stopniu zaawansowania. Odpowiednie odcinki znajdą na nim osoby rozpoczynające swoją przygodę z wędrowaniem i turyści pragnący poprawić swoją kondycję. Większość etapów przeznaczona jest dla osób posiadających już pewne doświadczenie górskie, pragnących cisezyć się bliskością dziewiczej przyrody. Na zapalonych alpinistów czekają warianty o charakterze wysokogórskim wymagające alpinistycznych umiejętności. Każdy trudny etap Orlego Szlaku posiada jednak także wariant łatwiejszy. Górskie wędrówki w Tyrolu są cenne nie tylko pod względem krajoznawczym. Na
szlaku mnożą się też atrakcje natury kulinarnej. Czymże byłaby górska wyprawa bez przerwy na wzmacniający posiłek? Na szlau leży mnóstwo typowych alpejskich gościńców, zagospodarowanych bacówek i schronisk górskich, oferujących potrawy kuchni regionalnej. Nie brak też dziedzictwa kulturalnego, np. kościółków i kapliczek, które znaczą miejsca emanujące szczególną energią. Wędrowanie Orlim Szlakiem jest przeżyciem o wielu wymiarach.

Projekt „Orli Szlak“ był realizowany stopniowo i doczekał się ukończenia latem 2007 roku. Powstały wówczas liczne odnogi wiodące przez poszczególne regiony: przez południowe doliny rzeki Inn, przez Poznaun, do Kaunertal, Pitztal, Ötztal, Stubaital, Zillertal i Tannheimer Tal. Kolejne trasy przecinają Keiserwinkel, Alpy Kitzbuehelskie, Tuxertalskie i Tyrol Wschodni. Tzw. Mały Orli Szlak w Tyrolu Wschodnim był gotowy w 2007 roku. Prowadzi on wędrowców i alpinistów przez niesamowicie uroczy górski krajobraz do klejnotów Parku Narodowego Wysokie Taury.

d30kpxs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30kpxs