Trwa ładowanie...
06-12-2010 15:18

Otmuchów. Zamek. Wypocznij w wyjątkowym miejscu

Otmuchów był własnością biskupów wrocławskich. Zamek zaś powstał z inicjatywy biskupa Tomasza I, który był jego fundatorem. Budowla ta uległa zniszczeniu podczas zatargu pomiędzy biskupem Tomaszem II a księciem wrocławskim Henrykiem IV Probusem.

Otmuchów. Zamek. Wypocznij w wyjątkowym miejscuŹródło: Hachette Polska
d41owlt
d41owlt

Pierwsze informacje o Otmuchowie, pochodzące z połowy XII wieku, wymieniają go jako własność biskupów wrocławskich. Następne przekazy z 1245 i 1261 roku wspominają istniejący tu zamek, którego fundatorem był zapewne biskup Tomasz I. Budowla ta uległa zniszczeniu podczas zatargu pomiędzy biskupem Tomaszem II a księciem wrocławskim Henrykiem IV Probusem.

Odbudowano ją dosyć szybko (1295 r.), ale już w 1341 roku biskup Przecław z Pogorzeli przystąpił do przebudowy i rozbudowy zamku, którego system obronny został sprzężony z obwarowaniami miejskimi. Nie uchroniło go to jednak przed atakiem wojsk husyckich, które w 1430 roku zdobyły twierdzę. Okupacja trwała pięć lat i dopiero wpłacenie 1100 kop groszy czeskich okupu pozwoliło biskupom odzyskać warownię.

W latach 1484–1485 Jan IV Roth nadał rezydencji późnogotycki charakter, a jednocześnie po raz kolejny unowocześnił jej system obronny. Na kolejne zmiany zamek czekał sto lat – w latach 1585–1596 przekształcono go w renesansową rezydencję otoczoną bastejowymi fortyfikacjami. Z tego czasu pochodzą skrzydło północno-zachodnie oraz piękne sgraffitowe dekoracje. W czasie wojny trzydziestoletniej zamek zniszczyli Szwedzi. Odbudował go biskup Karol Ferdynand Waza, a następnie Franciszek von Neuburg przekształcił w barokową rezydencję. Wiek XVIII nie przyniósł poprawy kondycji zamku, choć to właśnie w jego pierwszej połowie powstały intrygujące „końskie schody”, którymi wnoszono w lektyce chorego biskupa do rezydencji. Zniszczony przez wojska pruskie w czasie wojen śląskich, w 1741 roku został podniesiony z upadku, ale przestał być rezydencją biskupów. W 1929 roku Bernard Humboldt-Dachroedoen sprzedał zamek gminie. Nowi gospodarze zaadaptowali jego wnętrza na hotel i restaurację, i taką funkcję pełni aż do dziś.

„Zamek”

Zamek wznosi się w sercu miasta, na wysokim wzgórzu, po południowej stronie rynku. Jego bryła widoczna jest z daleka. Z bliska zamek wygląda równie imponująco, a na dziedziniec i parking dla gości hotelowych prowadzi przez bramę zamkową szeroka aleja. Otmuchowski zamek nie jest udostępniony do zwiedzania. Zresztą z dawnego wystroju wnętrz niewiele się zachowało. Jest za to sporo ciekawostek i zakamarków, m.in. cele śmierci w wieży czy kominek z ruchomą ścianą, zza której można było podsłuchiwać rozmowy gości. Wnętrza hotelu są nowoczesne. Tylko w niektórych salach dekoracja nawiązuje do przeszłości zamku. W innych pomieszczeniach atmosferę minionych wieków przywołują malowane stropy, kominki czy kamienne płyty nagrobne rycerzy, wmurowane w ściany. Podobnie wyglądają pokoje gościnne. Niemal każdy jest nieco innej wielkości, w innej kolorystyce i inaczej zaaranżowany, choć z użyciem podobnych, typowo hotelowych, współczesnych mebli. Szczególny urok mają hotelowe apartamenty – w jednym są maleńkie okna,w drugim
ogromny kominek, w jeszcze innym niepozorny zegar. Polecane dania: żurek opolski, placek po węgiersku, sandacz po otmuchowsku.

d41owlt

Okolica

Biechów – neorenesansowy pałac zbudowany przez Carla Lüdecke dla von Matuschków. Jezioro Nyskie – miejsce lęgowe mewy czarnej. Jezioro Otmuchowskie – powstały w latach 1926–1933 sztuczny zbiornik znany jest z piaszczystych plaż. Jest to też znakomite łowisko, a jednocześnie ostoja czapli siwej. Kałków – romańsko-gotycki kościół ze wspaniałym portalem z połowy XIII wieku oraz malowidłami z XIV wieku. Nysa – najważniejszym zabytkiem miasta jest olbrzymi gotycki kościół halowy św. św. Jakuba i Agnieszki ze stojącą obok dzwonnicą. Paczków – miasto otoczone w latach 1341–1376 murem z 24 basztami (zachowało się 19) nazywane bywa polskim Carcasonne. Częścią systemu obronnego miasta jest inkastelowany kościół gotycki św. Jana Ewangelisty. Ziębice – w eklektycznym ratuszu z lat 1888–1891 mieści się jedyne w Polsce Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego m.in. z największą w Europie kolekcją żelazek.

Centrum UsługHotelowo–Turystycznych „Zamek” Sp. z o.o. ul.
Zamkowa 4, 48-385 Otmuchów
(77) 431 51 48, 431 46 91 do 93 (77) 431 51 48
recepcja@zamek.otmochow.pl www.zamek.otmochow.pl

Dojazd samochodem

Miasto położne jest przy drodze krajowej nr 46 Opole–Kłodzko. Dojazd pociągiem Pociągiem z Opola do Nysy i dalej autobusem. Autobusem można też dojechać z Opola, Częstochowy i Kłodzka.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

d41owlt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41owlt