ycipk-310630
ycipk-310630

Pałac Dożów - Największe atrakcje

Widok na wenecki Pałac Dożów Pixabay.com
Podziel się

Pałac Dożów (Palazzo Ducale) usytuowany jest nad Canale Grande, na Placu Św. Marka w bezpośrednim pobliżu Bazyliki Św. Marka. Ze względu na takie perły architektoniczne Wenecję, która w całości znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, każdego roku odwiedza ponad 30 milionów turystów.

ycipk-310630

Pałac Dożów – historia

Wznoszenie Pałacu Dożów (pierwotnie o charakterze obronnym) rozpoczęto według zachowanych dokumentów już w IX wieku. Budynek powstał prawdopodobnie już w 814 roku, w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się zamek bizantyjski.

Reprezentuje styl gotyku weneckiego i wygląda wręcz lekko dzięki widocznym łukom, wykończonym koronkowymi wzorami. Liczne przebudowy w odmiennych stylach i dodatek zdobień wzbogaciły wygląd Pałacu Dożów, nie szpecąc jego imponującej fasady.

W trzypoziomowym Pałacu Dożów, jak sama nazwa wskazuje, rezydowali dożowie. Dodatkowo był on siedzibą weneckich władz. Historia pokazuje, że jego przeznaczenie było dość zmienne – utrata niepodległości sprawiła przykładowo, iż osiadły tam władze francuskie, a potem austriackie. W XII wieku zniszczył go pożar, odbudową kierował doża Sebastiano Ziani.

Następnie w 1483 roku po kolejnym pożarze rozpoczęto modyfikację wnętrz Pałacu Dożów. XVI wiek to fala kolejnych tragicznych w skutkach pożarów w Wenecji, co zaowocowało objęciem kierownictwa nad pracami budowlanymi na terenie obiektu przez Antonio da Ponte oraz Andreę Palladio, a w następnych latach przez Tiziano i Veronese.

ycipk-310630

Pałac Dożów – obecnie

1797 rok przyniósł szereg zmian dla rezydentów Pałacu Dożów. Władze i organy sądownicze zmieniły bowiem siedzibę, a budynek przejęli urzędnicy Cesarstwa Habsburgów oraz administracja samego Napoleona. Przez prawie stulecie udostępniano część gmachu bibliotece Marciana. Nieprzerwanie od 1923 Pałac Dożów pozostaje jedynie niezwykle popularnym muzeum, do którego wręcz trzeba ustawiać się w kolejce.

Pałac Dożów – co jest w środku?

Na terenie Pałacu Dożów znajdziemy szczególnie warte zwiedzenia:

  • Most Westchnień, dwuchodnikowy, łączący miejsce obrad Trybunału Kryminalnego na pierwszym piętrze z częścią więzienną,
  • Zbrojownię, z przeszło dwustoma eksponatami,
  • Nowe Więzienie (Prigioni Nuove), z początków XVII wieku, projektu Antonio Contin,
  • Museo dell'Opera (łącznie sześć sal), gdzie zobaczyć można 42 kapitele z arkad,
  • cenne komnaty Apartamentów Doży (Sala Corner, Sala Grimani, Sala degli Scarlatti, Sala dei Ritratti e Sala degli Scudieri, Sala dello Scudo, Sala degli Stucchi o Priuli, Sala Erizzo,Sala dei Filosofi), na wyższych piętrach gmachu,
  • renesansowy dziedziniec, który wychodzi na Schody Olbrzymów (Scala dei Giganti),
  • piękne loggie z arkadami,
  • Sale Instytucjonalne (np. Sala Wielkiej Rady), na trzech piętrach.
ycipk-310630

Pałac Dożów – cennik i godziny otwarcia

Pałac Dożów otwarty jest dla zwiedzających codziennie od 8.30 do 19.00 (ostatnie wejście o 18.00). W sezonie letnim w piątki i w soboty turyści mogą korzystać z obiektu nawet do godziny 23.00 (ostatnie wejście o 22.00). Bilet wstępu za 84 złote upoważnia do wstępu na teren najciekawszych zabytkowych miejsc położonych na Placu Św. Marka w ciągu trzech miesięcy od zakupu.

Oprócz Pałacu Dożów uprawnia on do wejścia do Narodowego Muzeum Archeologicznego, Muzeum Correr, a także Biblioteki Św. Marka. Bilety ulgowe kosztują 54,5 zł, natomiast mieszkańcy Wenecji wchodzą do obiektu zupełnie bezpłatnie.

ycipk-310630
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 48 min/13 h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Euro (1 euro = 4,19 zł)

Kraj
Region
Orientacyjna odległość

976 km samolotem, 1307 km samochodem, 1473 km pociągiem

ycipk-310630
ycipk-310630