Trwa ładowanie...
d1it4an
14-09-2010 15:21

Pałac Barlewice

Barlewice zawsze pozostawały w cieniu odległego zaledwie o 2 km Sztumu, będąc jakby jego przedmieściami. I chociaż historia samego Sztumu jest dobrze zbadana, to o stojącym w pobliskich Barlewicach dworze nic nie wiadomo.

d1it4an
d1it4an

Barlewice zawsze pozostawały w cieniu odległego zaledwie o 2 km Sztumu, będąc jakby jego przed- mieściami. I chociaż historia samego Sztumu jest dobrze zbadana, to o stojącym w pobliskich Barlewicach dworze nic nie wiadomo. Jego wygląd pozwala jedynie przypuszczać, że wzniesiono go pod koniec XIX stulecia.

Pałac, Gospodarstwo Agroturystyczne

Nocleg

Barlewicki „pałac” z zewnątrz przypomina troszkę dwór, a troszkę wille, jakie wznoszono w nadmorskich kurortach (na wybrzeże jest 50 km). Położony jest na niewielkim wzniesieniu, niedaleko jeziora. Od frontu parking, miejsce na ognisko i boisko do gry – płasko, nieciekawie. Nie ma tu nic z tego, co powinno otaczać dwór – drzew, klombów, parku.

Wejście, ocienione kilkoma drzewami, poprzez przeszkloną werandę prowadzi do holu. Ciemny, z meblami nie pierwszej młodości, nie zachęca do wejścia i skorzystania z gościny. Wystawione w gablocie katalogi artystów jednak intrygują. Wystarczy pójść krok dalej, wejść do jadalni, by ujrzeć inne oblicze dworu. Na ścianach obrazy, i to nie jeden czy dwa. Tu można poczuć się jak w galerii. I nic dziwnego – Barlewice to miejsce plenerów.

d1it4an

Przyjeżdżają tu zarówno polscy, jak i obcy artyści, a ich dokonania można podziwiać na ścianach dworu. Portrety, pejzaże, obrazy olejne i akwarele sprawiają, że miejsce to nabiera zupełnie innego charakteru, staje się kolorowe, ciepłe, przyjazne. Gdzieś w murach dworu, w otaczającym go krajobrazie czai się natchnienie, coś niezwykłego, co inspiruje nawet „nieartystów” i sprawia, że chce się tu być.

Warunki noclegowe nie są rewelacyjne. Pokoje na piętrze wyposażone są zwyczajnie, standardowo. Łóżka, krzesła, szafy, no i TV. By nie było tak zwyczajnie, na ścianach wiszą obrazy z barlewickich plenerów. Może dlatego pokoje zyskują jakiś indywidualny styl. W końcu zdobią je nie banalne reprodukcje, ale oryginały. Ale czy tylko dlatego goście czują się tu dobrze? To na pierwszy rzut oka niepozorne miejsce ma swój urok, ale każdy musi to odkryć sam.

Polecane dania: kuchnia domowa, pstrąg z migdałami.

Okolica

Biała Góra – XIX-wieczna śluza przy rozwidleniu Wisły i Nogatu. Cieszymowo Wielkie – XVIII-wieczny dwór, przebudowany w XIX stuleciu. Dzierzgoń – jezioro będące największym zbiornikiem wodnym w okolicy (794 ha), jest doskonałym miejscem do uprawiania wszelkich sportów wodnych.

d1it4an

Dzierzgoń – z wzniesionego tu zamku krzyżackiego zachowały się ledwie fundamenty. Gotycki kościół św. Trójcy i św. Katarzyny z pierwszej połowy XIV wieku oraz barokowy zespół poreformacki z kościołem św. Ducha (obecnie grekokatolicki). Gniew – miasto słynące z zamku krzyżackiego i odbywających się tu turniejów rycerskich. Ponadto zachowany gotycki ratusz, kościół św. Mikołaja oraz fragmenty murów obronnych

Kościeleczki – XVIII- i XIX-wieczne domy podcieniowe konstrukcji szachulcowej. Malbork – tutejszy zamek krzyżacki uważany jest za największą budowlę obronną średniowiecznej Europy. Wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Kolekcja wyrobów z bursztynu. Podzamcze – dwór obronny z XVI wieku (obecnie hotel). Rezerwat jeziora Liwieniec – ostoja ptactwa wodno-błotnego, m.in. łabędzie, bąki, bączki. Stogi – cmentarz i zagroda mennonicka.

Szlak Mikołaja Kopernika – łączy wszystkie miejsca związane z wielkim astronomem. Szlak zamków krzyżackich – trasa prowadząca przez miejscowości, gdzie wznoszą się krzyżackie warownie. Sztum – głównym zabytkiem jest zamek krzyżacki. Warto tu jednak przyjechać na Międzynarodowy Zlot VW Garbusów czy turniej rycerski. W Sztumie działa najstarsze w Polsce Koło Zainteresowania Kulturą Indian „Stowarzyszenie Żółwi”. Waplewo – pałac z XVII stulecia, przebudowany ok. 1800 roku dla rodziny Sierakowskich.

Pałac, Gospodarstwo Agroturystyczne

Barlewice 14, 82-400 Sztum (55) 277 39 39

Dojazd samochodem

Z drogi krajowej nr 55 Grudziądz–Malbork–Nowy Dwór Gdański w Sztumie skręt na Barlewice, Kalwę. Dwórusytuowany przy drodze, po prawej stronie.

Dojazd pociągiem

**Z Malborka, Torunia, Grudziądza, Kwidzynia pociągiem do Sztumu. Stąd autobusem do Barlewic.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

d1it4an
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1it4an