Trwa ładowanie...
06-12-2010 14:46

Pałac Łomnica. Perełka na Dolnym Śląsku

Niewielka wieś nad Łomniczką znana jest od ok. połowy XIV wieku. Jednak poza tym, że już wtedy istniała, a jej właścicielem był Hans von Schilde, nic o niej nie wiadomo. Mieści się tu pałac Łomnica.

Pałac Łomnica. Perełka na Dolnym ŚląskuŹródło: Hachette Polska
d3hvenk
d3hvenk

Łomnica była w posiadaniu Nitschego von Erdmannsdorfa, a od 1475 roku – rodziny von Zedlitzów, do której należał również pobliski Wojanów. W 1650 roku Anna Elizabeth von Zedlitz wyszła za mąż za Matthiasa de Thomagniniego, wnosząc mu w posagu Łomnicę. Większość badaczy sądzi, że właśnie wtedy wzniesiono niewielki pałacyk o prowincjonalno-barokowym charakterze, który w 1720 roku przebudował wybitny śląski architekt Martin Frantz.

W 1738 roku Christian Mentzel nabył Łomnicę od Johanna Josepha de Thomagniniego. Nowi właściciele poza remontem pałacu (1748 rok) otoczyli go parkiem krajobrazowym i zbudowali klasycystyczny Dom Wdów, zwany też Małym Pałacem. W rękach Mentzlów majątek pozostawał do 1809 roku, później często zmieniał właścicieli. Ostatecznie w 1835 roku nabył go Carl Gustav Ernst von Küster, który w latach 1837–1838 przebudował barokowy pałac. Projekt przygotował Albert Tollberg. Wówczas m.in. przekształcono układ wnętrz i dobudowano trzecią kondygnację na osi elewacji ogrodowej – w takim kształcie pałac zachował się do dzisiaj. Von Küsterowie cieszyli się swoją łomnicką rezydencją do 1945 roku, kiedy przejęty przez polskie władze majątek został znacjonalizowany.

W pałacu do końca lat 70. ubiegłego wieku funkcjonowała szkoła. Opuszczony, popadł w ruinę. Od 1997 roku w Domu Wdów funkcjonuje elegancki pensjonat, pałac zaś docelowo jest przeznaczony na centrum konferencyjne z pokojami gościnnymi i restauracją. Można tu też obejrzeć stałą ekspozycję „Dolina Zamków i Ogrodów – Kotlina Jeleniogórska – Wspólne Dziedzictwo”.

**Pałac Łomnica ** Pięknie odrestaurowane zabytkowe budynki pałacu otacza sielski krajobraz. W pobliżu płynie Bóbr. Miło tu odpocząć na kamieniach pośrodku rzeki czy w innym zacisznym zakątku parku, na ławeczce pod starym drzewem. Pokoje gościnne mieszczą się na piętrze i poddaszu w Domu Wdów.

Do dyspozycji gości jest też apartament w pałacu, a także domki ogrodnika – nowe apartamenty oddane do użytku w 2004 roku. Każdy z pokoi czy apartamentów jest inaczej zaaranżowany, każdy ma swój indywidualny charakter. Są nieco staroświeckie. Wszystkie nienagannie utrzymane, zawsze czyste i pachnące, co jest zasługą tutejszego personelu. Dodatkową zaletą jest pałacowa kuchnia, oferująca ogromny wybór dań, którymi można delektować się na tarasie w cieniu drzew.

d3hvenk

*Polecane danie: *soczysta pieczeń wieprzowa z białą lub czerwoną kapustą zasmażaną z łomnickimi kluskami śląskimi.

**Okolica** **Jagniątków** – w willi zbudowanej dla Gerharta Hauptmanna mieści się obecnie muzeum tego pisarza.

Karpacz *– zimą panują tu znakomite warunki narciarskie. Tutaj też znajduje się słynna świątynia Vang. Krzyżna Góra – ruiny dawnego zamku Sokolec wzniesionego za panowania Henryka Brodatego.
*
Maciejowiec *– w renesansowym dworze z końca XVI wieku powstaje Muzeum Detalu Architektonicznego.
*
Park Krajobrazowy Doliny Bobru
– obejmuje najpiękniejszy odcinek rzeki, z licznymi przełomami, jarami, ciekawymi formami geologicznymi.
Rudawski Park Krajobrazowy – park obejmuje Rudawy Janowickie, Góry Sokole i Góry Ołowiane.
Sobieszów – usytuowany na wysokiej górze zamek Chojnik nigdy nie został zdobyty. Szrenica – północne zbocza góry zajmują najbardziej oblegane nartostrady w całych Karkonoszach.
Śnieżka – najwyższa góra Karkonoszy i Sudetów (1603 m n.p.m.) jest od wieków celem turystów.
Śnieżne Kotły – polodowcowe kotły o głębokości 300 i 100 m, o stromych zboczach, są unikalnym zjawiskiem w polskich górach.
Wielki Staw – największe jezioro w Karkonoszach położone jest 1225 m n.p.m.

Pałac Łomnica Łomnica
ul. Karpnicka 3, 58-508
Jelenia Góra 14
(75) 713 04 60 (75) 713 05 33
hotel@palac-lomnica.pl; hotel@schloss-lomnitz.pl
www.palac-lomnica.pl;

www.schloss-lomnitz.pl

d3hvenk

*Dojazd samochodem: *Z drogi krajowej nr 5 (Wrocław–Jelenia Góra) w Maciejowej skręcić w lewo na Wojanów. W Wojanowie na skrzyżowaniu skręcić w prawo, a potem za mostem w lewo. Z Jeleniej Góry wyjazd ulicą Wincentego Pola w kierunku Wrocławia. Za stacjąbenzynową skręcić w prawo, w ulicę Łomnicką. Jechać cały czas prosto, aż zobaczy się pałac.
*Dojazd pociągiem: *Dojazd do Jeleniej Góry pociągiem i dalej autobusami komunikacji miejskiej.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

d3hvenk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hvenk