Trwa ładowanie...
dkn1h4k

Park Zamkowy w Żywcu

Największe atrakcje
Park Zamkowy w Żywcu
Kraj
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Park Zamkowy w Żywcu – lokalizacja

Park Zamkowy w Żywcu jest zlokalizowany przy drodze 945, na którą zjedziemy z prowadzącej z Bielska-Białej S1. Park znajduje się w centrum miasta. Żywiec to nie tylko miasto znane z produkcji znanego piwa, ale i miejsce o ciekawej i awanturniczej historii...

Dodatkowo w okolicy mamy do dyspozycji malowniczy Beskid Żywiecki. Mamy stąd też tylko 20 kilometrów na Słowację.

Park Zamkowy w Żywcu – historia

Historia parku zamkowego jest bardzo ciekawa i zmienna. Park i jego zabudowania przechodziły z rąk do rąk kolejnych właścicieli i były zmieniane na potrzeby aktualnych potrzeb i mód. Park powstał w XVII wieku. Do tego momentu w pobliżu starego zamku Komorowskich dodano ogród w stylu włoskim. W tym czasie teren wszedł w posiadanie rodziny Wielopolskich, którzy na miejscu zbudowali bardziej nowoczesny pałac oraz z czasem przeprowadzili renowację parku i dostosowanie go do XIX wiecznej mody na ogrody angielskie. Regularny układ ulic i poszczególnych obiektów zastąpił pozornie spontaniczny i naturalny układ drzew, stawów i altanek. W tym czasie pojawiły się tak zwane polany widokowe i dobudowano charakterystyczny dla parku Domek Chiński, usytuowany na wysepce pośrodku stawu. W tym czasie park był najpiękniejszym terenem tego rodzaju w okolicy. Cały teren urozmaiciły wtedy kute ogrodzenia, uregulowane kanały wodne, aleja lipowa i dekoracyjne kamienne mostki.

Park Zamkowy w Żywcu – atrakcje

Zamek Komorowskich to jedna z głównych atrakcji na terenie Parku. Jego początki sięgają XIV-XV wieku, na który datuje się powstanie w tym miejscu pierwszej warowni. W tym czasie zamek i okolice były obszarem działań rycerzy będących w konflikcie z władcą Polski Kazimierzem Jagiellończykiem. Dokonywali na terenie historycznej Małopolski licznych kradzieży i dali się państwu we znaki na tyle, że w 1477 roku król wydał rozkaz zburzenia zamku. W XV i XVI wieku zamek stopniowo odbudowywano i rozbudowywano, a jego właściciele z rodziny Komorowskich stale pozostawali w konflikcie z prawem. W tym czasie jeden z jego właścicieli – Mikołaj Komorowski prowadził tutaj produkcję fałszywych monet dla pokrycia swoich długów zaciągniętych na potrzeby kosztownych wojen. W końcu wierzyciele najechali zamek i znacznie go zniszczyli. W trzeciej dekadzie XVII wieku kupiła go żona Zygmunta III Wazy, a później wszedł w posiadanie rodziny Wielopolskich i wszedł w nowy etap.

Park Zamkowy w Żywcu – Pałac Wielopolskich

Pałac Habsburgów w Żywcu powstał w stylu barokowym, z przebudowy oficyn. Po drugiej wojnie światowej utworzono tam Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych.

Park Zamkowy w Żywcu – Domek Chiński

Domek Chiński to najpóźniej dodana atrakcja parku w Żywcu. Zbudowano go na malowniczej wysepce pośrodku stawu. Był to efekt fascynacji arystokracji kulturą dalekiego wschodu z czasów XIX wieku. W tym czasie niemal wypadało posiadać ceramikę lub inne przedmioty nawiązujące do kultury Chin i Japonii.

Park Zamkowy w Żywcu – zwiedzanie

Park Zamkowy w żywcu to atrakcja całoroczna. Wstęp do parku i ogrodu jest bezpłatny, a wejdziemy tam w godzinach od 9 do 16 od poniedziałku do piątku, a w soboty i niedziele od 10 do 16.

Zamek jest czyny w tych samych godzinach. Od maja do września jest tylko czynny godzinę dłużej. Za bilet wstępu do muzeum na Zamku zapłacimy ok. 20 zł oraz dopłacimy po 2-5 zł do dodatkowych ekspozycji. Wejście grupą do 30 osób z przewodnikiem to koszt ok. 30 zł za osobę. Park Miniatur koło Zamku – 5 zł.

W okolicy warto zobaczyć też muzeum w żywieckim browarze, wybrać się do oddalonego o zaledwie 19 kilometrów Szczyrku i koniecznie zobaczyć Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego.

Park Zamkowy w Żywcu
Czas lotu / jazdy samochodem

Z Bielska-Białej samochodem 20 minut.

Strefa czasowa

UTC+1 godz.

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

Od 9 do 16, od września do kwietnia do 17.

Ceny biletów

Muzeum Zamkowe 18 zł.
Parkminiatur 5 zł.
Do parku wejdziemy bezpłatnie.

Orientacyjna odległość

398 km od Warszawy, 25 km od Bielska-Białej

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkn1h4k
dkn1h4k
dkn1h4k