Trwa ładowanie...
Newseria
22-01-2015 10:42

Pendolino - z Warszawy do Gdańska w 2 h 37 min!

Na trasie z Warszawy do Gdańska i Łodzi zainstalowany zostanie Europejski System Sterowania Pociągiem, tzw. system ETCS. Dzięki niemu pociągi będą mogły jeździć z prędkością 200 km/h. Poza prędkością wzrośnie także bezpieczeństwo. Do 2025 r. Polska chce wdrożyć ten system na niemal 5 tys. kilometrów najważniejszych linii kolejowych.

Pendolino - z Warszawy do Gdańska w 2 h 37 min!Źródło: PAP/Maciej Kulczyński
d2hlqby
d2hlqby

Na trasach z Warszawy do Gdańska i Łodzi *zainstalowany zostanie Europejski System Sterowania Pociągiem, tzw. system ETCS. Dzięki niemu pociągi będą mogły jeździć z prędkością *200 km/h oraz wzrośnie bezpieczeństwo podróży. Do 2025 r. Polska chce wdrożyć ten system na niemal 5 tys. kilometrów najważniejszych linii kolejowych.

System ETCS jest częścią Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS). Jego głównym założeniem jest zintegrowanie systemów sygnalizacji kolejowej w krajach UE. Dzięki instalacji urządzeń ETCS w kabinach maszynistów oraz na infrastrukturze kolejowej informacje kolejowe, m.in. o ograniczeniu prędkości czy zajętości torów, będą wyświetlane na ekranach w kabinach.

Inwestycje związane z instalacją ETCS na ok. 700 km linii kolejowych, w tym na ważnych magistralach z Warszawy do Gdańska i Łodzi, realizuje obecnie Thales Polska. Na obydwu tych liniach system ruszy w 2016 r. Obecnie działa już na ok. 80-kilometrowym fragmencie Centralnej Magistrali Kolejowej między Olszamowicami a Zawierciem, gdzie do 200 km/h rozpędzają się pociągi Pendolino.

d2hlqby

Rozszerzenie systemu ETCS znacząco poprawi bezpieczeństwo. Maszyniści nie będą bowiem musieli polegać tylko na sygnalizacji świetlnej i znakach. Rozwiązanie to ułatwi im znacząco pracę np. w trudnych warunkach pogodowych, w godzinach nocnych oraz przy pokonywaniu tras z dużą prędkością. System jest wymagany do jazdy z prędkością ponad 160 km/h, ale jak zwraca uwagę Paweł Przyżycki, dyrektor zarządzający Thales Polska, przydatny jest także przy wolniejszej jeździe.

Jak najszybciej i najtaniej dotrzeć z Warszawy do Gdańska?

Między Warszawą a Gdańskiem *kursuje *Pendolino, który pokonuje tę trasę w 2 h 58 min. Dzięki systemowi ETCS przejazd będzie trwał 2 h 37 min. Ceny zaczynają się od 49 zł, przy zakupie na co najmniej dwa tygodnie przed planowaną podróżą. Cena maksymalna wynosi 150 zł.

Na tej trasie możemy również podróżować samolotem. Do dyspozycji są dwie linie lotnicze: Ryanair i PLL LOT. Za przelot tanimi liniami (Gdańsk Rębiechowo – Warszawa Modlin) zapłacimy od 19 zł. Natomiast korzystając z oferty naszego rodzimego przewoźnika za bilet zapłacimy od 179 zł. Czas podróży to ok. 3 h (uwzględniając przelot, dojazd na lotnisko i czas konieczny na odprawę).

Podróż PolskimBusem pozostaje wciąż najtańszą możliwością. Bilety można kupić już od 1 zł. Czas podróży z Dworca PKS w Gdańsku na Dworzec Autobusowy Metro Młociny to 4 h 55 min.

d2hlqby

Newseria.pl/WP

If/udm

d2hlqby
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hlqby