Perła Azji Środkowej. Dolecisz tam bezpośrednio z Polski
Orientalny klimat, baśniowe zabytki liczące setki lat, zachwycająca architektura i sympatyczni, otwarci mieszkańcy. Uzbekistan otworzył się szerzej na świat i przyciąga coraz większe rzesze podróżników z całego globu. To doskonały moment, by odwiedzić ten wyjątkowy kraj w centralnej części Azji i dać się oczarować jego niezwykłej historii oraz atmosferze.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Nowoczesne drapacze chmur sąsiadują tutaj ze starą zabudową, sowieckimi molochami oraz majestatycznymi meczetami. Taszkent, stolica Uzbekistanu, to tętniące życiem miasto pełne kontrastów.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc jest przykuwający już z daleka wzrok wysoki budynek o niebanalnym kształcie. To zbudowany w latach 70. XX wieku hotel Uzbekistan, który jest doskonałym przykładem postsowieckiej myśli architektonicznej. Te wpływy zauważyć można także, podróżując metrem - stacje stanowią jedną z atrakcji turystycznych, a to za sprawą socrealistycznej architektury.
Wyjątkowe miejsce kultu religijnego
Swoje kroki warto skierować też do kompleksu Hazrat Imam, jednego z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Uzbekistanie. Zobaczyć tu można nie tylko pięknie ozdobione medresy i meczet, ale także jeden z najstarszych na świecie zachowanych egzemplarzy Koranu.
W poszukiwaniu lokalnych przysmaków, ale też pamiątek i rękodzieła, najlepiej wybrać się na bazar Chorsu. To jedno z największych targowisk w Taszkencie, na którym można kupić dosłownie wszystko. Mieszkańcy przychodzą tutaj na codzienne zakupy, a turyści mogą nabyć przyprawy, słodkości, upominki, a przy okazji zobaczyć, jak wypieka się tradycyjny uzbecki chleb czy skosztować kuchni uzbeckiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Odwiedził odległy kraj. "Jest taniej niż w Polsce"
Wieczorem warto zajrzeć do zrewitalizowanego Tashkent City Park, znajdującego się między szklanymi drapaczami chmur. To zielona oaza z licznymi knajpkami, kawiarniami i miejscami do relaksu, a dodatkową atrakcją są tańczące w takt muzyki fontanny.
Stolica Uzbekistanu może pochwalić się też własnym parkiem rozrywki w samym sercu miasta - po przekroczeniu bram do Magic City od razu możemy poczuć się jak w bajce!
Samarkanda. Miasto jak z baśni
Jedno z najstarszych miast na świecie urzeka swoją bogatą historią, orientalnym klimatem i imponującymi zabytkami. Kiedyś ważny punkt na Jedwabnym Szlaku, dziś przyciąga odwiedzających swoją wręcz baśniową aurą. Właśnie tutaj znajduje się słynny Registan, jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów, nie tylko w Samarkandzie, ale i w całym Uzbekistanie. To serce miasta: rozległy plac otoczony trzema okazałymi medresami, czyli dawnymi muzułmańskimi szkołami wyższymi.
Monumentalne budynki zachwycają swoją architekturą, wspaniałymi zdobieniami i orientalną atmosferą. Tam, gdzie niegdyś studenci mieli swoje dormitoria, dziś znajdują się niewielkie sklepiki z rękodziełem, pamiątkami i jedwabnymi wyrobami. To miejsce po prostu zapiera dech!
Czytaj także: Wydał jednego dolara. Nie do wiary, co za niego kupił
W Samarkandzie zobaczyć można też dostojne mauzoleum Gur-e Amir, miejsce spoczynku Timura, jednego z najbardziej legendarnych władców Azji Środkowej. To właśnie podczas jego rządów miasto, jako stolica imperium, prężnie się rozwijało. Już z daleka wzrok przykuwa pełen majestatu meczet Bibi-Chanum, jedna z największych i najbardziej okazałych świątyń w muzułmańskim świecie. Zbudowana dla jednej z żon Timura, stała się inspiracją dla innych budowli w centralnej Azji czy Indiach.
Jednym najbardziej zachwycających miejsc w Samarkandzie jest niewątpliwie kompleks Shah-i-Zinda. Nazywany często Aleją Mauzoleów wzbudza zachwyt swoją niepowtarzalną architekturą. Wnętrza grobowców, w których spoczywają ważne osobistości, w tym kuzyn proroka Mahometa, olśniewają swoją ornamentyką. Podziwiać można tu wspaniałe mozaiki i majoliki, jedne z najpiękniejszych w Uzbekistanie.
Buchara. Oaza pośród pustyni
Pod charakterystycznymi kopułami kupcy oferują przechodniom swoje największe skarby. Ręcznie tkane dywany, złote bibeloty, ceramikę, jedwabne szale i pamiątki. Do dziś Buchara to tętniące życiem miasto handlowe. Czaruje swoją atmosferą i urzeka zabytkami. Odwiedzających w szczególności przyciąga kompleks Po-i-Kalan - przy placu dumnie stoi tutaj piękna medresa Mir-i-Arab, średniowieczny meczet oraz smukły, liczący 46 metrów wysokości minaret Kalon.
Buchara może zresztą pochwalić się licznymi medresami rozsianymi po najstarszej części miasta. Mieszczą się one chociażby nad sztucznym stawem przy kompleksie Lab-i Hauz, gdzie przycupnęły również liczne kawiarenki i restauracje. Spacerując po mieście, zajrzeć warto także do dawnych karawanseraj. To właśnie tam znużeni podróżą wędrowcy mogli odpocząć przed kolejnym etapem swojej podróży.
Jedną z największych (dosłownie!) atrakcji Buchary jest twierdza Ark. Dawna cytadela była kiedyś rezydencją tutejszych władców. Dziś za potężnymi murami obronnymi odwiedzić można muzea poświęcone lokalnej historii. Przy okazji wizyty w twierdzy, warto też rzucić okiem na Bucharę z góry. Znajdująca się naprzeciw cytadeli dawna zabytkowa wieża ciśnień została przekształcona w punkt widokowy, z którego podziwiać można rozległą panoramę miasta.
Chiwa. Muzeum pod chmurką
Położona w zachodniej części Uzbekistanu Chiwa często określana jest mianem miasta-muzeum. Do serca jego zabytkowej części, Iczan Kala, prowadzą cztery bramy wejściowe. Najważniejsza z nich, przynajmniej z punktu widzenia turysty, to ta zachodnia, przy której znajdują się kasy biletowe. Otoczone grubymi murami obronnymi stare miasto to prawdziwy żywy skansen. Czas się tu zatrzymał, dzięki czemu możemy poczuć niepowtarzalną atmosferę miejsca, które liczy już setki lat. Wyjątkowy charakter tego miasta sprawił, że Iczan Kala wraz z okazałą liczbą zabytków zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Spacerując niespiesznie uliczkami Chiwy, zobaczymy liczne medresy, meczety, pałace, mauzolea oraz muzea. By zwiedzić je wszystkie, trzeba całego dnia! Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów Iczan Kala jest niewątpliwie Kalta Minor, bogato zdobiony minaret o charakterystycznym kształcie. Według pierwotnych planów, miała być to najwyższa wieża w muzułmańskim świecie, której zadaniem było przyćmić nawet tę w Bucharze. Niestety jej pomysłodawca i fundator, Muhammad Amin-kan, zginął w bitwie, a budowa po jego śmierci została wstrzymana.
Mimo tego, misternie zdobiony minaret niezmiennie zachwyca zwiedzających już od lat. Ze szczytu innego charakterystycznego minaretu, Islam Khoja, podziwiać można z kolei piękny widok zarówno na zabytkową część Chiwy, jak i nowoczesną część miasta.
Będąc w Chiwie, warto odwiedzić jeden z najbardziej wyjątkowych meczetów w Uzbekistanie. Świątynię Dżuma upiększa 218 drewnianych zdobionych kolumn, które podtrzymują konstrukcję dachu. Niektóre z nich pochodzą jeszcze z X wieku!
Odwiedzających Chiwę zachwycają także wnętrza pałacu Tasz Chauli. Kompleks składa się z licznych, pięknie udekorowanych komnat, obszernych dziedzińców, a także letniego meczetu. Wrażenie robi też sala tronowa oraz prywatne apartamenty chana.
Podążając uliczkami miasta, trafiamy również do mauzoleum Pahlavona Mahmuda, patrona Chiwy. Słynie ono z bogato zdobionych wnętrz, a dla muzułmanów stanowi jedno z najważniejszych świętych miejsc.
Ulice i zaułki Chiwy to także prawdziwe targowisko. Na licznych straganach nabyć można tradycyjne ubrania, rękodzieło oraz pamiątki. Warto zatrzymać się również w jednej z licznych restauracji i spróbować lokalnych przysmaków. W Chiwie skosztujemy m.in. yumurta barak, czyli pierogów nadziewanych jajkiem, oraz shivit oshi, zielonego makaronu (barwionego koperkiem) serwowanego z wołowiną, ziemniakami i marchewką.
Jezioro Aralskie. Gdzie natura przegrała z człowiekiem
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Jezioro Aralskie należało do największych zbiorników wodnych na świecie. Po imponujących rozmiarów jeziorze dziś pozostało jedynie wspomnienie. W pogoni za gospodarczym sukcesem i chęcią przekształcenia okolicznych terenów w żyzne pola bawełny, intensywnie odprowadzano wodę ze zbiornika w celach irygacyjnych. W ciągu zaledwie kilkunastu lat ta działalność człowieka doprowadziła do jednej z największych katastrof ekologicznych.
O dawnej świetności Jeziora Aralskiego świadczą obecnie już tylko wraki łodzi rybackich, które rozsiane są po powstałej na jego dnie pustyni. To właśnie do Mujnak, miasta-widma, najczęściej przybywają obecnie zorganizowane wycieczki, by zobaczyć cmentarzysko statków, przenocować w jurcie na pustyni i z bliska przyjrzeć się katastrofalnym skutkom działań sowieckich władz.
Kotlina Fergańska. Artystyczne serce Uzbekistanu
Uzbekistan słynie z produkcji ceramiki, dywanów oraz jedwabnych i bawełnianych tkanin. Po te ostatnie warto wybrać się do położonego w Kotlinie Fergańskiej miasta Margilan. To właśnie tam znajduje się jedna z niewielu fabryk w Uzbekistanie, w której ciągle wytwarza się jedwab tradycyjną, niezwykle pracochłonną metodą. Podczas zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem można zapoznać się z całym procesem pozyskiwania jedwabnych nici, ich farbowania, a następnie tkania.
Rishtan to z kolei uzbecka stolica ceramiki. Charakterystyczne kolory i misterne zdobienia są znakiem rozpoznawczym tego miejsca, w którym ręcznie tworzy się prawdziwe dzieła sztuki już od setek lat.
Uzbekistan jeszcze nigdy nie był tak łatwo dostępnych dla podróżników z Polski. Od marca 2024 r. linie lotnicze LOT oferują bezpośrednie rejsy między Warszawą a Taszkentem, a przelot do Azji zajmuje ok. sześciu godzin. Polacy do Uzbekistanu mogą obecnie podróżować bezwizowo, co znacznie upraszcza wszelkie formalności przed podróżą - wystarczy ważny paszport, by móc cieszyć się tym niezwykłym krajem przez 30 dni.
Autor: Wszedobylscy.com
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.