Trwa ładowanie...
03-04-2012 16:18

Pierwszy rower z technologią stealth

Eksperymentalny X-9 Nighthawk Słowaka Braňo Mereša wygląda tak, jakby został przeznaczony dla szpiegów na dwóch kółkach. Z uwagi na tworzywo, z którego go wykonano, na pewno jest trudniej wykrywalny od konwencjonalnych pojazdów. Dlatego nazwa jednośladu nawiązuje do niewidocznego dla radarów bombowca F-117.

Pierwszy rower z technologią stealthŹródło: gizmodo.pl
d1isfeo
d1isfeo

Eksperymentalny X-9 Nighthawk Słowaka Brano Meresa wygląda tak, jakby został przeznaczony dla szpiegów na dwóch kółkach. Z uwagi na tworzywo, z którego go wykonano, na pewno jest trudniej wykrywalny od konwencjonalnych pojazdów. Dlatego nazwa jednośladu nawiązuje do niewidocznego dla radarów bombowca F-117.

Ramę wykonano z włókien aramidowych, wytrzymałych polimerów wykorzystywanych do produkcji kamizelek kuloodpornych. Pokryto ją lekkim i mocnym włóknem węglowym. Konstrukcję z aramidów przycięto tak, by miała strukturę plastra miodu, więc ograniczono wagę ramy, jednocześnie zapewniając jej sztywność. Cała rama waży więc tylko niecałe półtora kilograma.

Na razie nie wiadomo, czy pomysł zostanie wykorzystany do wyprodukowania roweru dostępnego w sprzedaży. Na początku marca Meres zaprezentował ukończoną w grudniu 2011 roku ramę na Targach Rowerowych w Berlinie. Wzbudziła tam „wielkie zainteresowanie”.

Głównym celem budowy prototypu było sprawdzenie, czy popularne w przemyśle lotniczym tworzywa formowane na kształt plastra miodu sprawdzą się także w ramie roweru.

[Brano Meres Engineering & Design, Bicycle Design, Gizmag]

Wydanie internetowe: www.gizmodo.pl

d1isfeo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1isfeo