WP Turystyka

  
Polecane
Tematy
Petit Fute
polskie regiony
27-03-2007 (11:11)

Podlasie i Suwalszczyzna

Historyczne Podlasie wyznaczają doliny górnej Narwi, Biebrzy i środkowego Bugu. Na północ rozciąga się Suwalszczyzna należąca do województwa podlaskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podziel się
(fot. Petit fute)
Podziel się

Na wschodnich ziemiach regionu znajdziemy liczne ślady ścierania się kultur Wschodu i Zachodu: zarówno w architekturze, jak i w sztuce ludowej widoczne są wpływy polskie, żydowskie, ukraińskie, białoruskie, tatarskie, litewskie, niemieckie i rosyjskie. Zwróćmy uwagę na zabytkowe cerkwie prawosławne w okolicach Bielska Podlaskiego, a także na tatarskie meczety we wsiach Bohoniki i Kruszyniany.

Największym bogactwem Podlasia i Suwalszczyzny są rozległe tereny przyrodnicze, w tym 4 parki narodowe: Wigierski, Biebrzański, Narwiański i Białowieski. Pierwszy z nich obejmuje jezioro Wigry, przez które przepływa ceniona przez kajakarzy Czarna Hańcza. Park Biebrzański słynie w Europie z torfowisk i terenów bagiennych, Narwiański jest polską Amazonią, a Białowieski, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO - królestwem żubrów.

Puszcza Białowieska
Rozciągająca się na pograniczu Polski i Białorusi Puszcza Białowieska jest jedynym w Europie obszarem, na którym występuje las w postaci pierwotnej. O zachowaniu puszczy w stanie nienaruszonym zadecydował m.in. fakt, że była ona własnością i ulubionym terenem polowań najpierw królów polskich, a potem carów rosyjskich. Wyjątkowość Puszczy Białowieskiej dostrzeżono w Polsce dość wcześnie i stworzono pierwszy w naszym kraju park narodowy. Puszcza została uznana za rezerwat biosfery i wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Część obszaru leśnego jest rezerwatem ścisłym, do którego wolno wejść tylko w towarzystwie licencjonowanych przewodników.

HAJNÓWKA
Hajnówkę, leżącą 24 km od Białowieży, uznaje się za bramę do Puszczy Białowieskiej. Nad zabudową miasteczka dominuje nowoczesny, ciekawy architektonicznie sobór Trójcy Świętej - co roku odbywa się tutaj festiwal muzyki cerkiewnej. Zajrzyjmy do Muzeum Kultury Białoruskiej (wstęp bezpłatny) oraz do Muzeum Kowalstwa, gdzie są urządzane pokazy kowalskie. Możemy też wybrać się kolejką wąskotorową w puszczańskie ostępy (ul. Dzielnicowa 12; tel. 085 682 26 89; kursuje w okresie wakacji letnich; bilet norm. 20 zł, ulg. 10 zł).

• Białystok
• **Puszcza Białowieska**

Polub WP Turystyka
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.