WP

Podróże nie muszą być drogie. Jak oszczędzać na transporcie, noclegach czy wymianie waluty?

Jako najczęstszy powód rezygnacji z wyjazdów turystycznych Polacy podają brak środków finansowych. Tymczasem podróż, nawet zagraniczna, nie musi być drogim przedsięwzięciem. Wystarczy wiedzieć, na czym zaoszczędzić i gdzie szukać okazji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podróże nie muszą być drogie. Jak oszczędzać na transporcie, noclegach czy wymianie waluty?
(Antonio Guillem - Shutterstock)
WP

Jak wynika z raportu „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2014 roku i plany na rok 2015”, przygotowanego przez CBOS w lutym 2015 r., wciąż niemal połowa Polaków nie podróżuje, a tylko 18 proc. udaje się w podróże zagraniczne. Najczęściej na decyzję o pozostaniu w domu wpływa sytuacja finansowa. Tymczasem wyjazd w wymarzone miejsce poza granicami Polski można zaplanować tak, aby wypocząć i wiele zobaczyć, nie wydając wcale majątku.

Po pierwsze – wymień korzystnie walutę

Na zagraniczne wojaże potrzebujemy oczywiście waluty kraju, do którego się udajemy. Niegdyś „łowcy okazji” porównywali kursy w wielu kantorach stacjonarnych, a przy większych sumach targowali się z kasjerem. Ci, którzy nie chcieli tracić czasu, wymieniali pieniądze w pierwszym napotkanym kantorze bądź w banku, tracąc tym samym niemałe kwoty w związku z wysoką marżą. Dzisiaj „łowca okazji” zagląda do internetu i dokonuje wymiany waluty online. Zyskuje w ten sposób czas (nie wychodząc z domu, dokonuje wymiany nawet w 15 minut) i pieniądze (oszczędza do 6 proc. wartości transakcji w porównaniu z bankami i kantorami stacjonarnymi). Jak wyjaśnia Łukasz Olek, członek zarządu Currency One SA, operatora serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat.pl: – Oszczędności, jakie zyskujemy przy wymianie waluty online, wynikają z niskich marż. Wymiana dokonywana
jest przez internet, co samo w sobie obniża koszty, jakie ponosi serwis. Jest to sposób szybki, wygodny oraz bezpieczny.

WP

Dokonanie wymiany jest bardzo proste. Wystarczy posiadać dwa konta – złotówkowe oraz walutowe – i zarejestrować się w wybranym kantorze internetowym lub na internetowej platformie wymiany walut. Następny krok stanowi przelanie środków na serwis wymiany i wybranie korzystnego kursu wymiany (w przypadku kantoru) lub złożenie własnej oferty, którą system dopasuje do oferty komplementarnej (tak działa platforma wymiany). Po zatwierdzeniu transakcji czekamy na przelew zwrotny i już możemy korzystać ze środków – wypłacając je z bankomatu, czy płacąc za granicą kartą walutową.

Po drugie – znajdź tanie połączenie

Internet jest kopalnią promocji na połączenia lotnicze czy kolejowe. Z niektórych można skorzystać tylko online. Warto używać kilku wyszukiwarek połączeń, a także stron, które zbierają promocje linii lotniczych w jednym miejscu. Możemy zapisać się też na tzw. alert cenowy, który powiadomi nas, gdy pojawią się okazyjne ceny w interesującym nas kierunku. Przyglądajmy się połączeniom przesiadkowym (często są one o wiele tańsze niż loty bezpośrednie). Pamiętajmy też, że im wcześniej zaczniemy szukać, tym większa szansa na zakup tanich biletów. Przykładowo lot do Londynu warto zarezerwować co najmniej 7 tygodni wcześniej, przelotu do Rzymu poszukajmy 10 tygodni przed planowaną podróżą, a do Nowego Jorku – już 20 tygodni wcześniej. Znaczenie posiada również okres, w jakim podróż planujemy i dokonujemy rezerwacji. Najdroższym, jeśli chodzi o połączenia lotnicze, miesiącem jest lipiec, a najtańszym – listopad.

Po trzecie – tani nocleg

WP

Podróżnik szukający noclegu na własną rękę ma duże szanse na „upolowanie” okazji. Warto przejrzeć kilka serwisów gromadzących oferty różnych miejsc noclegowych (od hoteli przez hostele po kwatery prywatne). A jeśli marzy nam się nocleg za darmo, niekoniecznie musi to być spanie w namiocie „na dziko”, choć wiele osób docenia uroki i tego rozwiązania. Rejestrując się na stronie couchsurfing.com, możemy przenocować u osoby prywatnej. Nocleg jest nieodpłatny, ale pamiętajmy, że korzystając z niego, mamy jednocześnie moralny obowiązek ugościć podróżnika, który będzie zwiedzał Polskę. W ten sposób nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale zdobędziemy znajomych w różnych częściach świata.

_ Materiał prasowy _

Polub WP Turystyka
WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP