Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
16-02-2012 10:30

Polak na nartach

Polski narciarz wyjeżdża na narty najczęściej dwa razy w roku (38%), zaś jego pobyt w górach trwa nie dłużej niż tydzień (54%). Zdecydowana większość narciarzy (88%) wybiera jako miejsce wypoczynku polskie miejscowości, przy czym najbardziej znaną z nich jest Zakopane. Najważniejszym kryterium przy wyborze miejscowości jest gwarancja śniegu na stokach. Decydując o wyjeździe na narty Polacy najczęściej korzystają z rekomendacji znajomych – wynika z badania ARC Rynek i Opinia „Zimowe destynacje narciarskie 2011”.

Polak na nartachFot: sxc.hu
d2pwa2h
d2pwa2h

Polscy narciarze najczęściej na urlop zimowy wybierają miejscowości w kraju – z innych państw najpopularniejsze są: Austria (31%), Włochy (24%) i Czechy (18%). Wśród polskich miejscowości oprócz Zakopanego do najbardziej znanych należą: Bukowina Tatrzańska, Szczyrk, Karpacz i Wisła. Polacy, którzy w ubiegłym sezonie jeździli na nartach w Polsce, byli ze swoich pobytów zadowoleni (83%). Osoby niezadowolone najczęściej narzekały na zatłoczenie (66%) oraz pogodę (33%). Polakom wybierającym wyjazd w kraju najczęściej towarzyszyły najbliższe osoby – mąż, żona, dzieci, zaś osoby wyjeżdżające za granicę najczęściej podróżowały ze znajomymi. W obu przypadkach najpopularniejszym środkiem transportu był samochód (84%).

Najważniejsze kryteria wyboru miejscowości narciarskiej (skala od 1 do 5)

„Z naszego badania wynika, że Polacy są zadowoleni ze swoich dotychczasowych wyjazdów narciarskich w kraju. Mimo, że ponad 90% osób, które mają porównanie warunków narciarskich w Polsce i za granicą, zdecydowanie lepiej ocenia zagraniczne stoki, nie należy się spodziewać, że w kolejnych latach liczba wyjazdów zagranicznych będzie diametralnie rosła, a krajowych malała. Barierą są z pewnością finanse – wyjazd zagraniczny nadal jest sporo droższy od wyjazdu w Polsce – wyższe są koszty transportu, zakwaterowania, wyżywienia i skipassów” – mówi Maciej Gliński, ekspert z ARC Rynek i Opinia – „Badani pytani o to, co można dla polskich narciarzy zrobić wskazywali obszary związane z samymi stokami – oczekiwaliby większego ich zróżnicowania, zwiększenia liczby wyciągów oraz uelastycznienia oferty karnetowej” – dodaje.

Podczas wyboru miejscowości w celu wyjazdu narciarskiego badani najczęściej kierowali się rekomendacją znajomych lub rodziny (42%). Prawie 30% badanych przed wyjazdem szukało informacji na temat miejscowości w Internecie. Prawie co czwarty badany nie poszukuje rekomendacji, ponieważ wybiera miejscowość, którą odwiedził już w przeszłości.
* O badaniu*
Badanie „Zimowe destynacje narciarskie 2011” zrealizowano metodą ilościową przy wykorzystaniu techniki CAWI, N=1500 wywiadów. Badanie zrealizowano wśród osób, które spędziły w ubiegłym sezonie spędziły przynajmniej 2 dni na wyjeździe narciarskim oraz planują wyjazd na narty w najbliższym sezonie. Termin przeprowadzenia badania: grudzień 2011r.

d2pwa2h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pwa2h