Trwa ładowanie...
d3slcyh
Informacja prasowa

Poligon Strefa Militarna - nowe miejsce na turystycznej mapie Mazur

Czym jest "piła Hitlera" i z jakiego wyposażenia korzystał Jan Kos, bohater serialu "Czterej pancerni i pies"? Czy Alianci widzieli UFO i jak to się stało, że Fanta została wymyślona przez Niemców, a Hugo Boss szył wojskowe mundury? Odpowiedzi na wszystkie te pytania już od 4 lipca można znaleźć w Parczu k/Kętrzyna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poligon Strefa Militarna - nowe miejsce na turystycznej mapie Mazur
(Materiały prasowe)
d3slcyh

Czym jest "piła Hitlera" i z jakiego wyposażenia korzystał Jan Kos, bohater serialu "Czterej pancerni i pies"? Czy Alianci widzieli UFO i jak to się stało, że Fanta została wymyślona przez Niemców, a Hugo Boss szył wojskowe mundury? Odpowiedzi na wszystkie te pytania już od 4 lipca można znaleźć w Parczu k/Kętrzyna, gdzie przy współpracy z Fundacją Edukacji Historycznej Park Militariów rozpoczęła działalność nowa atrakcja turystyczna – Poligon Strefa Militarna. To obowiązkowy punkt wycieczek dla wszystkich miłośników historii i wojskowości.

Poligon Strefa Militarna zlokalizowany jest w miejscu, gdzie co roku odbywa się Mazurski Piknik Militarny Walkiria, tuż za Mazurolandią. Ideą powstania tej nowej przestrzeni była organizacja miejsca, w którym w kompleksowy i rzetelny sposób turyści i grupy zorganizowane mogą poznać historię światowej militarystyki i wojskowości. Ze względu na lokalizację (bliskość Mazurolandii i Wilczego Szańca) szczególny nacisk jest położony na historię II wojny światowej, ale w kolekcji znajdują się również eksponaty z I wojny światowej i czasów powojennych.

- Nie chcemy być miejscem, które będzie poświęcone wyłącznie II WŚ. To jest ważny element Strefy Militarnej Poligon, ale nie jedyny. W kolejnych latach będziemy powiększać ekspozycje o nowe elementy z innych okresów historycznych, chociaż II wojna zawsze będzie punktem wyjścia – mówi Paweł Krawiec, jeden z organizatorów Poligonu.

Największy zbiór militariów w regionie
Na specjalnie zaaranżowanej przestrzeni znajdują się atrakcje niespotykane nigdzie indziej w regionie. Najważniejszym punktem nowego miejsca jest Muzeum Militarne. Ekspozycja zostanie podzielona na sekcje tematyczne, pośród których należy wymienić kilka najważniejszych: makieta Wilczego Szańca, kwatery polowej Adolfa Hitlera o wielkości 60 m kw. wykonaną na podstawie oryginalnych planów; miniatura baraku narad w Wilczym Szańcu wraz ze wszystkimi dowódcami armii niemieckiej znajdującymi się w środku na trzy sekundy przed nieudanym zamachem Clausa von Stauffenberga na Hitlera; opis bardzo tajemniczej genezy powstania napoju „Fanta”, a także makieta rakiety V1. Dodatkowo znajdziemy tam szczegóły dotyczące produkcji statków kosmicznych pionowego startu, a także tajnego mazurskiego kanału, w którym według legend, miały się poruszać niemieckie okręty podwodne U-Boot.

Wystawa ma niekwestionowany wymiar edukacyjny, z którego korzystać mogą grupy zorganizowane. Poza częścią militarną, organizatorzy prezentują szereg oryginalnych eksponatów codziennego użytku z okresu II wojny światowej. Wszyscy odwiedzający ekspozycję mogą zobaczyć również oryginalne medykamenty (strzykawki, opatrunki, płyny, puder, maści, lekarstwa, zestawy opatrunkowe, polowe zestawy operacyjne) i przedmioty higieniczne (kremy Nivea, tabletki firmy Bayer, perfumy, maszynki do golenia i fryzjerskie, pasty i proszki do zębów, mydło etc.) w zainscenizowanym szpitalu polowym, wystawę wyrobów tytoniowych (papierosy, fajki, cygaretki i cygara, suszony tytoń, bibułki, zapałki), drugowojenną prasę polską i niemiecką, a także mapy niemieckie z okresu wojny, aparaty fotograficzne, gry planszowe i karciane, harmonie, zestawy radiowe, dokumenty oraz wyposażenie biura oficerskiego i odznaczenia. Ciekawostką jest również część ekspozycji pt. „Wojna od kuchni”, gdzie przedstawione zostało wyposażenie
polowe związane z wyżywieniem i sposobami jego racjonowania.

d3slcyh

- Oprócz ekspozycji dostępne są również wystawy plenerowe. W Strefie Militarnej Poligon zaprezentowane zostały m.in.: stanowisko moździerzowe, armaty dywizyjne D-44, moździerz z haubicą 122 i 37 mm, a także działo KS-18 – mówi Paweł Krawiec.

Przymierzalnia mundurów i strzelnica ASG Poligon Strefa Militarna to nie tylko muzeum i ekspozycje. Do dyspozycji odwiedzających oddane zostały interaktywne stanowiska, dzięki którym każdy może poczuć się jak żołnierz na froncie. Przymierzalnia strojów historycznych jest miejscem, gdzie można założyć repliki mundurów żołnierzy dowolnej armii frontów II wojny światowej. Do dyspozycji są mundury m.in. Wojska Polskiego, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Armii Czerwonej, Wermachtu. Ponadto umundurowanie można uzupełnić poprzez wybór furażerek, czapek, hełmów oraz różnego rodzaju broni i udokumentować swoje przebranie pamiątkowym zdjęciem.

Po przymierzeniu strojów można skorzystać ze strzelnicy ASG i wykazać się swoimi zdolnościami snajperskimi oddając strzały z replik broni z okresu II wojny światowej i powojennych. Do wyboru są m.in.: niemiecki Mauser 98 k, radziecki Kałasznikow, amerykański Thompson. Swoje umiejętności może sprawdzić każdy. To znakomita, a zarazem bezpieczna zabawa dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Przejażdżki pojazdami historycznymi
Dopełnieniem Parku jest jedyny w regionie poligon militarny. To niezwykłe miejsce, sąsiadujące z II strefą Wilczego Szańca, oferujące pełną organizację atrakcji i imprez dla grup zorganizowanych w ramach wycieczek i wyjazdów integracyjnych. W parku maszyn udostępnionych do przejażdżek znajdują się m.in. transporter opancerzony Skot, Lublin-51, kultowy UAZ i opancerzony pojazd rozpoznawczo-patrolowy BRDM-2. Dodatkowo, Poligon współpracuje z Jarosławem Sztabińskim, twórcą projektu sztabowoz.pl, udostępniając turystom możliwość przejażdżek drugowojennymi pojazdami militarnymi np. Pragą M53/59 , Volkswagenem 181 “Kurierwagenem”, oryginalnym BTR-40, jedyną w Polsce repliką SdKfz 247b.

W pierwszym sezonie funkcjonowania *Strefy Militarnej Poligon ustalono bardzo konkurencyjne *ceny biletów wynoszące tylko 5 zł. Dla Klientów Mazurolandii wejście na Poligon jest bezpłatne.

d3slcyh

Podziel się opinią

Share

d3slcyh

d3slcyh