Trwa ładowanie...
20-10-2016 11:25

Polska - rzymskie monety i ślady osadnictwa odnalezione przy budowie trasy S11

165 grobów popielnicowych związanych z ludnością kultury łużyckiej oraz rzymskie monety odkryli archeolodzy w trakcie badań prowadzonych na trasie budowy obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego w ciągu drogi ekspresowej nr S11.

Polska - rzymskie monety i ślady osadnictwa odnalezione przy budowie trasy S11Źródło: Tomasz Waszczuk/PAP
d3fsrj7
d3fsrj7

Prace na 26 stanowiskach archeologicznych prowadzono zarówno na etapie przygotowania inwestycji, jak i podczas jej realizacji. Archeolodzy przebadali aż 14 ha. Trwa analiza efektów ich pracy.

Udało się odnaleźć ślady osadnictwa kultury łużyckiej i przeworskiej, wczesnego średniowiecza i okresu nowożytnego. Podczas prac zespół badawczy odnalazł m.in. pozostałości budynków mieszkalnych i gospodarczych, studnie, piece i paleniska.

Najcenniejsze znalezisko to grobowce ciałopalne z 700 r. p.n.e., które odkryto w miejscowości Wtórek.

- Jest tam 165 grobów popielnicowych, często w obstawie kamiennej. Wyposażenie stanowiły dary grobowe: gliniane naczynia różnej wielkości, przedmioty wykonane z żelaza i brązu, np. szpile, bransolety, naszyjniki, noże, tarczki guzikowate, kółka i zwoje spiralne z drutu oraz wyroby krzemienne i kamienne. Do niektórych naczyń wkładano również paciorki szklane - informuje Krzysztof Borkowski z poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

d3fsrj7

Archeolodzy odkryli także dwa skarby, w skład jednego z nich wchodzi 39 denarów rzymskich z I i II wieku i 26 szklanych oraz bursztynowych paciorków. Drugi ze skarbów, odkryty ok. 30 metrów od pierwszego, składał się z 67 monet pochodzących z lat 69 r. n.e. - 192 r. n.e.

- Obecnie trwa naukowe opracowywanie wyników badań prowadzonych na trasie obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. Dotychczasowa ocena pozwala sądzić, iż co najmniej kilka stanowisk wniesie trwały wkład w stan wiedzy o przeszłości tej części Polski - mówi Borkowski.

ir
źródło: GDDKiA

d3fsrj7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fsrj7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj