Trwa ładowanie...
d3a4vz4

Polska - rzymskie monety i ślady osadnictwa odnalezione przy budowie trasy S11

165 grobów popielnicowych związanych z ludnością kultury łużyckiej oraz rzymskie monety odkryli archeolodzy w trakcie badań prowadzonych na trasie budowy obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego w ciągu drogi ekspresowej nr S11.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska - rzymskie monety i ślady osadnictwa odnalezione przy budowie trasy S11
(Tomasz Waszczuk/PAP)
d3a4vz4

Prace na 26 stanowiskach archeologicznych prowadzono zarówno na etapie przygotowania inwestycji, jak i podczas jej realizacji. Archeolodzy przebadali aż 14 ha. Trwa analiza efektów ich pracy.

Udało się odnaleźć ślady osadnictwa kultury łużyckiej i przeworskiej, wczesnego średniowiecza i okresu nowożytnego. Podczas prac zespół badawczy odnalazł m.in. pozostałości budynków mieszkalnych i gospodarczych, studnie, piece i paleniska.

Najcenniejsze znalezisko to grobowce ciałopalne z 700 r. p.n.e., które odkryto w miejscowości Wtórek.

d3a4vz4

- Jest tam 165 grobów popielnicowych, często w obstawie kamiennej. Wyposażenie stanowiły dary grobowe: gliniane naczynia różnej wielkości, przedmioty wykonane z żelaza i brązu, np. szpile, bransolety, naszyjniki, noże, tarczki guzikowate, kółka i zwoje spiralne z drutu oraz wyroby krzemienne i kamienne. Do niektórych naczyń wkładano również paciorki szklane - informuje Krzysztof Borkowski z poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Archeolodzy odkryli także dwa skarby, w skład jednego z nich wchodzi 39 denarów rzymskich z I i II wieku i 26 szklanych oraz bursztynowych paciorków. Drugi ze skarbów, odkryty ok. 30 metrów od pierwszego, składał się z 67 monet pochodzących z lat 69 r. n.e. - 192 r. n.e.

- Obecnie trwa naukowe opracowywanie wyników badań prowadzonych na trasie obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. Dotychczasowa ocena pozwala sądzić, iż co najmniej kilka stanowisk wniesie trwały wkład w stan wiedzy o przeszłości tej części Polski - mówi Borkowski.

ir
źródło: GDDKiA

d3a4vz4

Podziel się opinią

Share
d3a4vz4
d3a4vz4