Trwa ładowanie...
d1ige2e
x-news/TVN 24

Polska zimą

Przewodnik nie tylko dla narciarzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska zimą
(Fot: AFP)
d1ige2e

Sprzęt narciarski

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego powinniśmy zadbać o odpowiedni sprzęt narciarski. Odpowiedni – czyli przede wszystkim właściwie dopasowany i sprawny technicznie. Pamiętajmy, że jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie bezpiecznej i przyjemnej jazdy, inwestujmy zatem raczej w markowe, sprawdzone, nowe fabrycznie wyposażenie niż w wysłużony, przeceniony ekwipunek „z odzysku”. Nie znaczy to, że musimy od razu wydawać oszczędności życia na zakup nart lub wiązań z najwyższej półki – czasy, w których ten czy inny znaczek firmowy na deskach służył właścicielowi głównie do celów automarketingowych mamy już chyba za sobą. Zostańmy zatem bojownikami nowej mody – jeśli musimy już imponować czymś na stoku, niech to będą nasze umiejętności i osobista kultura.

d1ige2e

Narty

Tradycyjne narty zjazdowe – stosunkowo długie (przewyższające nieraz znacznie wzrost narciarza) i mające niemal jednolitą szerokość, od kilku lat stopniowo znikają ze stoków zjazdowych. Powszechnie zastępują je narty carvingowe – krótsze, sięgające do ramion użytkownika, lżejsze, bardziej sztywne i, co najbardziej istotne – głęboko taliowane, czyli wydatnie zwężone w sekcji środkowej. Skutkiem tych rozwiązań konstrukcyjnych jest wyraźnie zmniejszony „naturalny” promień skrętu narty – skręca ona niejako „sama”, dzięki czemu narciarz zyskuje większą łatwość manewrowania. Nauka jazdy staje się dużo prostsza – bywa, że już po jednym dniu spędzonym z instruktorem „nieopierzony” narciarz jako tako skręca i hamuje. Nic dziwnego, że i później zostaje wierny nartom carvingowym. Także starsi narciarze nie są całkowicie przeciwni nowinkom i często, np. podczas wymiany desek, „przesiadają” się na nowy typ sprzętu. Trudno wyrokować, co przyniosą następne lata, jedno jest pewne – konstruktorzy nart nie powiedzieli jeszcze
ostatniego słowa.

Ci wszyscy, którzy poza zjeżdżaniem lubią wędrówkę, powinni wybrać narty tourowe. Ich cechą charak¬terystyczną jest konstrukcja wiązania, umożliwiająca zarówno chodzenie z uwolnioną piętą (podobnie jak w narciarstwie biegowym), jak i bezpieczny zjazd z całkowicie zablokowanym butem. Wszystkie narty tourowe posiadają krawędzie i przystosowane są do montażu tzw. fok, umożliwiających wygodne podchodzenie.

d1ige2e

Podziel się opinią

Share
d1ige2e
d1ige2e