Trwa ładowanie...
d1935rw
Materiał Partnera
pomorskie

Pomorze to najlepszy region na wakacje. 10 powodów

Pomorze cieszy się wśród turystów wyjątkowym uznaniem. Przyciąga tłumy nie tylko swoimi pięknymi plażami i możliwością spędzania czasu nad morzem, ale także wspaniałą przyrodą i historią, bogatą ofertą kulturalną i masą różnorodnych atrakcji, które zadowolą każdego. Poznajcie zatem 10 najważniejszych powodów, dla których warto wybrać Pomorskie na wakacje!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Latarnia morska Stilo, fot. Pomorskie.travel
Latarnia morska Stilo, fot. Pomorskie.travel (Pomorskie.travel)
d1935rw

1. Natura

O niezwykłej wartości przyrodniczej Pomorza chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Decyduje o tym przede wszystkim niespotykana nigdzie indziej linia brzegowa, ze zjawiskowymi klifami (jak znany Klif Orłowski) czy mierzejami (Mierzeja Helska, Mierzeja Wiślana), ale także wyjątkowe morenowe ukształtowanie terenu, liczne jeziora i lasy (Trójmiejski Park Krajobrazowy czy mające status rezerwatu biosfery UNESCO Bory Tucholskie). Wyjątkowością samą w sobie jest Słowiński Park Narodowy niedaleko Łeby z unikalnymi ruchomymi wydmami. Warto też zwrócić uwagę na Żuławy słynące z depresji, czyli obszarów położonych poniżej poziomu morza, a także historycznej sieci kanałów.

2. Kultura

W ostatnich latach powstało na Pomorzu wiele nowoczesnych obiektów i instytucji kulturalnych. W Gdańsku działa jeden z najpiękniejszych w Europie stadionów – Energa Stadion, a na granicy z Sopotem hala widowiskowa Ergo Arena. W obu tych obiektach, podobnie jak w odrestaurowanej Operze Leśnej w Sopocie, odbywają się występy największych światowych gwiazd. Na Pomorzu można też wybrać się do jednego z wielu teatrów na wysokim poziomie – m.in. futurystycznego Teatru Szekspirowskiego, Teatru Wybrzeże i lalkowego Teatru Miniatura w Gdańsku, Teatru Miejskiego i Teatru Muzycznego w Gdyni czy Teatru Atelier w Sopocie. Poza tym w Gdańsku działa Opera Bałtycka i Filharmonia Bałtycka. Nowoczesnym obiektem wielofunkcyjnym – Filharmonią Kaszubską – może poszczycić się także Wejherowo. Warto też wspomnieć o Faktorii Kultury w Pruszczu Gdańskim, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Fabryce Sztuki w Tczewie i Gdyńskim Centrum Filmowym, w którym odbywa się m.in. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

3. Zabytki i dziedzictwo kulturowe

Gdyby wziąć pod uwagę sam tylko Gdańsk, należałoby stwierdzić, że to jedna z największych skarbnic dziedzictwa kulturowego w Polsce. Znajdziemy tu zabytki najwyższej światowej klasy i całą masę świadectw skomplikowanej historii miasta i regionu. Jedna z największych ceglanych świątyń na świecie – Bazylika Mariacka, Dwór Artusa, Pomnik Neptuna czy Żuraw to obiekty, o których słyszał chyba każdy. Ale historia jest w Gdańsku prezentowana także w sposób niezwykle nowoczesny, za sprawą nowopowstałego Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny światowej, Ośrodka Kultury Morskiej czy Muzeum Bursztynu. Podobnie jest w Gdyni, gdzie można zwiedzać 2 legendarne polskie statki – niszczyciela „Błyskawicę” i żaglowiec „Dar Pomorza”, a także odwiedzić multimedialne Muzeum Emigracji działające w budynku dawnego Dworca Morskiego. Pomorze to także wspaniały folklor w wielu odmianach. Warto przekonać się o tym, wybierając się do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach czy Muzeum Kultury Lodowej Pomorza w Swołowie. Nie można też zapomnieć o wpisanym na listę UNESCO zamku w Malborku, jednym z największych na świecie. Poszukując atrakcji warto odwiedzić oficjalny serwis turystyczny Pomorskie.travel - to zdecydowanie jedno z najlepszych źródeł inspiracji.

4. Aktywny wypoczynek

Pomorskie to idealny region dla każdego, kto kocha aktywnie spędzać czas, niezależnie w jakiej formie. Oczywiście na pierwszy plan wysuwają się tu sporty wodne – mariny żeglarskie funkcjonują w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, natomiast najlepsze warunki do kitesurfingu i windsurfingu można znaleźć na Zatoce Puckiej. Rozległe lasy zachęcają do uprawiania joggingu czy nordic walking, świetnie rozbudowane są ścieżki rowerowe, zarówno w miastach, jak i poza nimi. Natomiast rzeki takie jak Słupia czy Łupawa zapewnią wiele emocji kajakarzom.

Gdynia wieczorem, ORP Blyskawica, Dar Pomorza, Sea Towers. 20.09.2015
fot. Wojtek Jakubowski /Fotokombinat fot. Pomorskie.Travel
Gdynia wieczorem, ORP Blyskawica, Dar Pomorza, Sea Towers. 20.09.2015 fot. Wojtek Jakubowski /Fotokombinat

5. Olbrzymia ilość atrakcji

Tak różnorodnej i rozbudowanej sieci atrakcji nie znajdziemy chyba nigdzie indziej w Polsce. Mamy tu mnóstwo zabytków, niezwykle ważne miejsca historyczne, a do tego mnóstwo możliwości spędzania czasu nad wodą czy w lesie. Portal Dzieckowpodrozy.pl docenił Pomorskie, uznając je za jeden z najbardziej przyjaznych regionów dla rodzin z dziećmi. Mogą one tu odwiedzić centra nauki – m.in. Experyment w Gdyni czy Centrum Hewelianum w Gdańsku, rodzinne parki rozrywki, jak Łeba Park czy Sea Park w Sarbsku, zoo w Gdańsku, Akwarium w Gdyni, kompleks rekreacyjny Kaszubskie Oko z wieżą widokową w Gniewinie czy Centrum Edukacji i Promocji Regionu z najdłuższą deską na świecie w Szymbarku. Poza tym działają tu liczne aquaparki, m.in. w Sopocie czy Redzie, parki linowe, parki trampolin, zewnętrzne place zabaw i kryte sale zabaw.

Ręboszewo jeziora, fot. Pomorskie.travel Pomorskie.travel
Ręboszewo jeziora, fot. Pomorskie.travel

6. Najpiękniejsze plaże

Nie da się ukryć, że wielu turystów na Pomorze przyjeżdża właśnie po to, by móc opalać się na pięknych piaszczystych plażach. I trudno im się dziwić, bo takich plaż nie ma nigdzie indziej. Nieważne, czy będzie to posiadająca doskonałe zaplecze i infrastrukturę tętniąca życiem plaża w Sopocie czy prawie bezludna plaża w Piaskach na Mierzei Wiślanej. Każda ma swój urok i każdy może znaleźć tu coś dla siebie.

7. Tematyczne Szlaki Turystyczne

Opisywanie atrakcji i grupowanie je, tworząc szlaki, to najlepszy sposób, żeby udostępnić każdemu to, co naprawdę go interesuje. Pomorskie specjalizuje się w takich szlakach, a ma wiele do zaprezentowania. Wspaniałe punkty widokowe na Szlaku Latarni Morskich, potężne budowle na Szlaku Zamków Gotyckich, zabytkowe bunkry i schrony na Szlaku Fortyfikacji w Helu, niesamowitą myśl techniczną na Szlaku Zabytków Hydrotechniki i o wiele więcej. Ciekawostką jest gdański Szlak Lwa Heweliona przeznaczony dla dzieci.

Chałupy plaża, fot. Pomorskie.Travel Pomorskie.travel
Chałupy plaża, fot. Pomorskie.Travel

8. Trójmiasto

Żyjące w symbiozie 3 nadmorskie miasta – Gdańsk, Sopot i Gdynia – doskonale się uzupełniają, tworząc wyjątkowo różnorodną i atrakcyjną ofertę dla każdego turysty, i to bez względu na porę roku. Dzięki temu przyjeżdżając do jednego z nich, zyskujemy dostęp do atrakcji wszystkich trzech. Gdańsk zapewnia nam wspaniałe zabytki i bogatą ofertę kulturalną, Gdynia urzeka swoją nowoczesnością i przywiązaniem do morza, a Sopot to miejsce odpoczynku i zabawy. Jeśli zsumujemy wszystkie dostępne tu możliwości spędzania wolnego czasu, to wyjdzie nam, że musielibyśmy spędzić tu przynajmniej rok, żeby skorzystać chociaż z części z nich.

9. Kulinaria

Bogata tradycja kulinarna Pomorza obecnie spotyka się nowoczesną kuchnią, tworząc niezwykłe połączenie. Obok istniejących i przekazywanych sobie od wieków przepisów można natrafić tu dziś na wiele modnych dań z kuchni całego świata. To pozwala stworzyć niezwykłą różnorodność, z której każdy może czerpać dla siebie. Tylko od niego zależy, czy wybierze wysublimowaną restaurację przy Bohaterów Monte Cassino w Sopocie czy regionalną kuchnię w jednej z karczm na kaszubskiej wsi. Ważne, że dzięki miejscowym produktom można tu liczyć na najwyższą jakość i prawdziwy smak regionu. Amatorzy dobrego jedzenia powinni poszukać restauracji na szlaku „Gdańsk-Pomorskie Culinarny Prestige”.

   Halibut, Pomorskie.travel, fot. Łukasz Stafiej

10. Komunikacja

W związku z prężnie działającym Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, a także rozbudowaną siecią połączeń kolejowych Express InterCity Premium („Pendolino”) dojazd na Pomorze jest szybki i komfortowy. Komunikacja wewnątrz regionu pozwala na wygodne podróżowanie i korzystanie z wielu atrakcji w wielkich i mniejszych miastach oraz na wsiach. Podróżowanie Szybką Koleją Miejską, która kursuje między Gdańskiem a Lęborkiem czy Pomorską Koleją Metropolitalną łączącą Trójmiasto z południowymi Kaszubami może być zresztą przyjemnością samą w sobie, bo w trakcie jazdy za oknem pojawiają się piękne widoki.

d1935rw

Podziel się opinią

Share

d1935rw

d1935rw