Trwa ładowanie...
djhphap

Port lotniczy Newark-Liberty (EWR)

Największe atrakcje
Port lotniczy Newark-Liberty (EWR)
Region
Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Port lotniczy Newark-Liberty znajduje się 25 kilometrów od Manhattanu, pomiędzy Newarkiem a Elizabeth. Jest to drugie co do wielkości lotnisko po porcie lotniczym im. Johna F. Kennedy'ego.

Port lotniczy Newark-Liberty (EWR) – charakterystyka

Port lotniczy Newark-Liberty (EWR) leży w Newark (New Jersey) na południowy zachód od Midtown (Manhattan). Był pierwszym dużym lotniskiem Stanów Zjednoczonych, a w 2013 roku najruchliwszym portem lotniczym obsługującym Nowy Jork.

Lotniska odpowiadające za obszar metropolitalny Nowego Jorku tworzą największy system portów lotniczych na świecie. Zajmują one drugie miejsce pod względem liczby obsługiwanych pasażerów i pierwsze jeśli chodzi o liczbę lotów. Newark-Liberty posiada trzy terminale. Właśnie w porcie lotniczym Newark-Liberty najczęściej lądują samoloty z Polski.

Port lotniczy Newark-Liberty (EWR) – komunikacja

Na terenie portu lotniczego Newark-Liberty działają pociągi AirTrain, które łączą terminale z Newark Liberty International Airport Station. Ta stacja zapewnia połączenia kolejowe pociągami poruszającymi się po stanie New Jersey, a także dojazd do stacji Newark Penn, Secaucus Junction oraz Penn Station w Nowym Jorku.

Kursują tam również dalekobieżne pociągi do innych stanów. Autobusy NJT jeżdżą na północ do Irvington i Newark Penn Station, a także na południe do Elizabeth, Lakewood i Toms River. Na terenie lotniska Newark-Liberty znajdują się postoje taksówek, funkcjonuje też darmowy parking, na którym mogą się na chwilę zatrzymać osoby, które przyjechały odebrać kogoś z lotniska.

Port lotniczy Newark-Liberty (EWR) – pobliskie miasta

Newark znajduje się w stanie New Jersey, którego stolicą jest Trenton oddalony o 86 kilometrów. Około 55 kilometrów od Trenton znajduje się największe miasto Pensylwanii – Filadelfia. Przemieszczając się dalej na południowy-zachód, można dotrzeć do Baltimore i Waszyngtonu (350 km od Newark-Liberty).

Port lotniczy Newark-Liberty (EWR) – loty z Polski

Do Newark-Liberty można dolecieć z Warszawy (lotnisko Chopina) bezpośrednio liniami LOT za ok. 2 500 zł w obie strony. Czas takiego lotu to ponad 9 godzin.

Loty do Nowego Jorku z przesiadkami z Warszawy i innych miast Polski mogą trwać 13, a czasem nawet ponad 20 godzin, ceny mogą wynosić 700–7000 zł w jedną stronę.

Port lotniczy Newark-Liberty (EWR) – loty krajowe i zagraniczne

W obrębie Stanów Zjednoczonych z lotniska Newark-Liberty pasażerowie najczęściej latają do San Francisco (California), Orlando (Florida), Los Angeles (California), Chicago-O’Hare (Chicago), Atlanty (Georgia) i Fort Lauderdale/Hollywood (Floryda).

Do najpopularniejszych kierunków międzynarodowych należy Wielka Brytania, Izrael, Kanada, Niemcy, Francja, Hong-Kong i Indie.

Port lotniczy Newark-Liberty (EWR) – linie lotnicze

W pierwszej piątce przewoźników portu lotniczego Newark-Liberty znajdują się United Airlines, American Airlines, Delta Air Lines, JetBlue i Southwest Airlines. Na dalszych miejscach uplasowały się linie lotnicze Scandinavian Airlines i Lufthansa. Wiodące linie United Airlines w 2016 roku przewiozły ponad 26 milionów pasażerów.

Port lotniczy Newark-Liberty (EWR)
Czas lotu / jazdy samochodem

9 h (bezpośrednio)

Strefa czasowa

UTC-5:00 / UTC-4:00

Waluta

dolar amerykański (USD)

Orientacyjna odległość

6 862 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djhphap
djhphap
djhphap