Portugalia sprzedaje koncesje na budowę hoteli w zrujnowanych zabytkach
Projekt "Revive" cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów krajowych i zagranicznych. Program polega na udzielaniu koncesji firmom, które po przeprowadzeniu remontu zaadaptują zabytkowy obiekt do usług hotelarskich.
Eksperci wskazują, że firmy, które nabędą koncesję, poza poniesieniem wydatków związanych z zaadaptowaniem obiektu dla turystów, będą też musiały pokryć koszty licznych napraw w związku ze złym stanem zabytków.
Wśród zabytkowych obiektów, które w przyszłości staną się hotelami, jest m.in.: klasztor Świętego Pawła w Elvas, który już został przekazany portugalskiej sieci hoteli Vila Gale. Jej prezes - Jorge Rebelo de Almeida - nie ma wątpliwości, że przyszły hotel w Elvas będzie rentownym przedsięwzięciem. Zaznaczył, że odbudowa zrujnowanego klasztoru, zaadaptowanie go do warunków hotelowych, a także remont należącego do klasztornego kompleksu kościoła, pochłonie 5 mln euro. - Hotel, który powstanie w tym zrujnowanym dziś budynku, będzie miał 64 pokoje, dwie restauracje, spa, a także dużą salę na imprezy dla 400 gości - ujawnił Rebelo de Almeida.
Wśród pozostałych obiektów oferowanych przez rząd są m.in. forty w podlizbońskim Guincho oraz Peniche, zamki w Vila Nova de Cerveira i Portalegre, a także klasztory w Santa Clara-a-Nova i w Arouce. Do końca grudnia br. Lizbona wytypuje kolejnych 20 zrujnowanych zabytków do sprzedaży w ramach programu "Revive".
Eliderico Viegas, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Branży Hotelowej i Turystycznej Algarve (AHETA), wysoko ocenia rządowy projekt. Twierdzi, że będzie korzystny dla wielu stron. - Pierwszym beneficjentem będzie państwo, gdyż rękoma prywatnych inwestorów odbuduje historyczne dziedzictwo. Zyska również portugalskie społeczeństwo poprzez tworzone tam miejsca pracy, a także zagraniczni turyści, którzy będą mogli odpocząć w zabytkowych budowlach - powiedział PAP Viegas.
Ekspert nie ma wątpliwości, że inwestycje w remont zrujnowanych zabytków szybko zwrócą się właścicielom budowanych tam hoteli wraz z rosnącą popularnością Portugalii jako turystycznego kierunku. Bieżący rok jest najlepszy w historii portugalskiej turystyki. W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku do kraju napłynęła rekordowa liczba ponad 10,6 mln urlopowiczów.
Zobacz też: Dawne kościoły, które przekształcono w hotele.
Źródło: PAP