Trwa ładowanie...

Portugalia sprzedaje koncesje na budowę hoteli w zrujnowanych zabytkach

Rząd Portugalii wystawił na sprzedaż 11 koncesji na budowę hotelu wewnątrz zrujnowanych zabytków. Choć ich nabywcy będą musieli ponieść wielomilionowe nakłady, projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Share
Portugalia sprzedaje koncesje na budowę hoteli w zrujnowanych zabytkachŹródło: Shutterstock.com, fot: Fotoeventis
d36gmwo

Projekt "Revive" cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów krajowych i zagranicznych. Program polega na udzielaniu koncesji firmom, które po przeprowadzeniu remontu zaadaptują zabytkowy obiekt do usług hotelarskich.
Eksperci wskazują, że firmy, które nabędą koncesję, poza poniesieniem wydatków związanych z zaadaptowaniem obiektu dla turystów, będą też musiały pokryć koszty licznych napraw w związku ze złym stanem zabytków.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Liane M

Wśród zabytkowych obiektów, które w przyszłości staną się hotelami, jest m.in.: klasztor Świętego Pawła w Elvas, który już został przekazany portugalskiej sieci hoteli Vila Gale. Jej prezes - Jorge Rebelo de Almeida - nie ma wątpliwości, że przyszły hotel w Elvas będzie rentownym przedsięwzięciem. Zaznaczył, że odbudowa zrujnowanego klasztoru, zaadaptowanie go do warunków hotelowych, a także remont należącego do klasztornego kompleksu kościoła, pochłonie 5 mln euro. - Hotel, który powstanie w tym zrujnowanym dziś budynku, będzie miał 64 pokoje, dwie restauracje, spa, a także dużą salę na imprezy dla 400 gości - ujawnił Rebelo de Almeida.

d36gmwo

Wśród pozostałych obiektów oferowanych przez rząd są m.in. forty w podlizbońskim Guincho oraz Peniche, zamki w Vila Nova de Cerveira i Portalegre, a także klasztory w Santa Clara-a-Nova i w Arouce. Do końca grudnia br. Lizbona wytypuje kolejnych 20 zrujnowanych zabytków do sprzedaży w ramach programu "Revive".

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: saiko3p

Eliderico Viegas, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Branży Hotelowej i Turystycznej Algarve (AHETA), wysoko ocenia rządowy projekt. Twierdzi, że będzie korzystny dla wielu stron. - Pierwszym beneficjentem będzie państwo, gdyż rękoma prywatnych inwestorów odbuduje historyczne dziedzictwo. Zyska również portugalskie społeczeństwo poprzez tworzone tam miejsca pracy, a także zagraniczni turyści, którzy będą mogli odpocząć w zabytkowych budowlach - powiedział PAP Viegas.

Ekspert nie ma wątpliwości, że inwestycje w remont zrujnowanych zabytków szybko zwrócą się właścicielom budowanych tam hoteli wraz z rosnącą popularnością Portugalii jako turystycznego kierunku. Bieżący rok jest najlepszy w historii portugalskiej turystyki. W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku do kraju napłynęła rekordowa liczba ponad 10,6 mln urlopowiczów.
Zobacz też: Dawne kościoły, które przekształcono w hotele.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d36gmwo

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36gmwo
d36gmwo