Poważne zagrożenie na europejskiej wyspie. Władze ewakuowały turystów
Duże zagrożenie pożarowe na kanaryjskiej Teneryfie. Sytuacja jest na tyle poważna, że 24 lipca br. władze wyspy ewakuowały ponad 200 turystów, którzy przebywali w obozach i kempingach.
Ciepła, a wręcz upalna zima i wiosna oraz prognozowane temperatury pod koniec lipca do 35 st. C spowodowały, że w lasach może w każdej chwili dojść do groźnego pożaru. Władze podejmują z wyprzedzeniem działania prewencyjne po niespotykanym od 40 lat gigantycznym pożarze lasu, który latem 2023 r. wybuchł na Teneryfie. Ogień objął wówczas teren o obwodzie 50 km.
Zagrożenie na Teneryfie
Rada Teneryfy wprowadziła drugi stopień zagrożenia pożarowego, co w praktyce oznacza wiele ograniczeń i zakazów mających na celu ochronę mieszkańców i turystów.
W ramach tych działań prewencyjnych na północy wyspy przystąpiono do eksmisji 64 osób z obiektu Madre del Agua (Granadilla), 36 osób z El Lagar (Icod de los Vinos) oraz 117 osób z Center Scout-Orticosa (Arafo).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Uciekli z Warszawy do Hiszpanii. Żyją tam za polską wypłatę
Obecnie w lasach obowiązuje zakaz rozpalania na świeżym powietrzu grilli, ognisk, kuchenek gazowych. Zabronione jest też korzystanie z wszelkiego rodzaju maszyn lub narzędzi, które mogą wyrzucać iskry. To właśnie od kosiarki spalinowej i prac przy koszeniu trawy doszło do olbrzymiego, ubiegłorocznego pożaru lasu w środkowej i północnej części wyspy.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Zakaz palenia na kempingach i szlakach
Ponadto zabronione jest używanie jakichkolwiek materiałów pirotechnicznych na obszarach zagrożonych oraz palenie papierosów na terenach rekreacyjnych, kempingach, polach namiotowych, ścieżkach i szlakach, punktach widokowych oraz innej infrastrukturze przeznaczonej do użytku publicznego na terenach górskich.
Dodatkowo nie wolno poruszać się pojazdami silnikowymi po leśnych ścieżkach w celach rekreacyjnych oraz parkować ich na terenach rekreacyjnych, kempingach i polach namiotowych. Zawieszone zostały również dni kontroli populacji muflonów, które żyją na terenie Parku Narodowego Teide.
Przepisy obowiązują aktualnie do 29 lipca 2024 r., z możliwością przedłużenia, co jest bardzo realne. Deszcz w sezonie letnim na Teneryfie pada niezwykle rzadko. Czasem zdarza się, że przez kilka miesięcy nie spadnie ani jedna kropla, dlatego sytuacja związana z ociepleniem klimatu i długotrwałą suszą staje się z każdym rokiem coraz bardziej dramatyczna.
Dodatkowym problemem na Teneryfie jest też niedobór wody. W niektórych gminach na wyspie wprowadzono ograniczenia i zakazano używania jej do napełniania przydomowych basenów, podlewania trawników i mycia samochodów na prywatnych posesjach.
Rząd autonomiczny poinformował, że zespół reagowania na pożary lasów, koordynowany przez rząd Wysp Kanaryjskich wraz z radami wysp i administracją państwową, obejmuje tego lata około 1450 żołnierzy, 174 pojazdy interwencyjne i 18 zasobów powietrznych (17 helikopterów i samolot transportowy na ziemi). W tym roku strażacy byli wzywani już do 40 – jak na razie małych – pożarów lasów na tym archipelagu.