Poznaj tajemnice Bratysławy!
Bratysława – jedna z najmłodszych i najmniejszych stolic świata – jest jednocześnie jedyną, która graniczy z dwoma państwami: Węgrami i Austrią. To jednak nie koniec powodów, dla których warto odwiedzić Bratysławę. Sprawdź, co jeszcze zaoferuje Ci to pełne uroku miasto!
Stolica Słowacji ma dwa oblicza. Jest zarówno miastem o bogatej historii, jak i bardzo współczesnym ośrodkiem rozwijającego się państwa. Obok wiekowych zabytków wyrastają nowoczesne centra handlowe i hotele o wysokim standardzie (jak Mercure i Ibis należące do sieci AccorHotels (http://www.accorhotels.com/pl/polska/index.shtml))
. Jedną z największych zalet Bratysławy wciąż pozostaje jednak niezwykła kameralność, sprzyjająca odpoczynkowi w cieniu Małych Karpat.
Wzgórze Zamkowe i Stare Miasto, czyli najważniejsze zabytki Bratysławy
Nad miastem góruje czworokątny Zamek Bratysławski z czterema wieżyczkami w narożnikach. Umiejscowiona na wzgórzu budowla często jest określana jako „stół odwrócony do góry nogami”. Zamek powstał w X wieku jako forteca obronna, obecny wygląd zawdzięcza jednak gruntownej renowacji, przeprowadzonej w latach 50. XX stulecia. Obecnie pełni przede wszystkim funkcję muzealną. Znajduje się tu również winiarnia i punkt widokowy, z którego można podziwiać malowniczą panoramę miasta i Dunaju.
Niemal u podnóży Wzgórza Zamkowego rozciąga się Stare Miasto. Wzdłuż wąskich uliczek biegną rzędy odrestaurowanych kamieniczek i przytulnych kawiarni. Ważnym punktem Starego Miasta jest Katedra św. Marcina, która przez niemal 300 lat odgrywała rolę kościoła koronacyjnego węgierskich monarchów. Świątynia wyróżnia się przede wszystkim umieszczonym na wieży hełmem ze złoconą repliką korony św. Stefana.
Koniecznie trzeba odwiedzić również Rynek Główny, stanowiący historyczne centrum Bratysławy. Mieści się tu m.in. Stary Ratusz – budowla będąca niezwykłą kombinacją kilku stylów architektonicznych. Przez wieki Ratusz pełnił funkcje nie tylko administracyjne, był także więzieniem, mennicą, miejscem handlu, arsenałem. Obecnie w jego wnętrzach działa Muzeum Miasta Bratysławy.
Winnym szlakiem – kulinarna podróż po Bratysławie
Podczas wizyty w stolicy Słowacji warto odwiedzić także Małokarpacki Szlak Winny, łączący Bratysławę z Trnavą. Mieści się przy nim około 70 winiarni, w których można degustować smaczne słowackie
trunki i zapoznać się z bogatą tradycją uprawy winorośli, którą w tym regionie zapoczątkowali rzymscy legioniści.
Bratysława to również skarbnica smaków. Pełne uroku restauracje kuszą m.in. tradycyjnymi rogalikami z makiem lub orzechami, daniami z kiszonej kapusty, kluskami ziemniaczanymi z bryndzą (tzw. bryndzove halusky) czy naleśnikami z ciasta ziemniaczanego (lokse).