Trwa ładowanie...
20-03-2015 08:51

Praga - wyjątkowa enklawa w środku Warszawy

Znajdująca się na prawym brzegu Wisły warszawska Praga w XVIII wieku stanowiła oddzielne miasto. Dziś to ukochana dzielnica bohemy i swoiste artystyczne centrum, które skupia najbardziej kultowe miejsca stolicy. Liczne kawiarnie i klimatyczne knajpki umilają odkrywanie tajemnic i uroków tego magicznego zakątka. Przez wielu wciąż jest postrzegana jako miejsce niebezpieczne. Jaka jest w rzeczywistości?

Praga - wyjątkowa enklawa w środku WarszawyŹródło: flickr Furya
d1kn2np
d1kn2np

Znajdująca się na prawym brzegu Wisły warszawska Praga w XVIII wieku stanowiła oddzielne miasto. Dziś to ukochana dzielnica bohemy i swoiste artystyczne centrum, które skupia najbardziej kultowe miejsca stolicy. Liczne kawiarnie i klimatyczne knajpki umilają odkrywanie tajemnic i uroków tego magicznego zakątka. Znajdziemy tu m.in. przedwojenne kamienice, niektóre bardzo zaniedbane, niezliczone kapliczki czy słynny Bazar Różyckiego. Przyciągają one zarówno warszawiaków, jak i szukających zaginionej Warszawy turystów. Niestety, przez wiele osób Praga wciąż jest postrzegana jako miejsce niebezpieczne i mało atrakcyjne. Jak jest w rzeczywistości?

- Praga nam się zmienia. Taka Brzeska, która była jeszcze niedawno ulicą złodziei i bandytów jest teraz ulicą złodziei, bandytów i artystów – tłumaczy przekornie Jakub Kozak z Grupy Teatralnej Warszawiaki. Natomiast Leszek Gąsiorowski z Domu Kultury Praga tłumaczy, że dla artystów to miejsce niezwykłe, gdyż skupia to czego szukają oni w swojej pracy - oryginały i oryginalność.

Od pięciu lat w czerwcu na terenie dzielnicy organizowana jest Noc Pragi – jak można przeczytać na stronie m.st. Warszawy jest to niezwykły festiwal sztuk, którego sceną jest cała dzielnica. Dla mieszkańców i turystów organizowane są m.in. koncerty, pokazy filmów i spotkania z aktorami, konkursy, zabawy w plenerze, a na koniec imprezy pokaz fajerwerków. Koncerty odbywają się w muszli koncertowej w Parku Praskim. Do późnych godzin otwarte są wówczas także praskie galerie, kawiarnie, kluby i sklepy.

d1kn2np
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kn2np