Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
21-07-2014 10:42

Puchar 7 Cudów Mazur - giżycki etap Żeglarskiego Grand Prix za nami

II eliminacyjne regaty samorządowej kampanii 7 Cudów Mazur dobiegły końca. Pogoda dopisała, dzięki czemu frekwencja na wodzie była duża. W regatach w klasie open wzięło udział 27 jednostek. Impreza odbyła się pod patronatem burmistrz Jolanty Piotrowskiej. Profesjonalnego komentarza do regat udzielał olimpijczyk i mistrz świata w klasie Star, Dominik Życki. Regaty obserwowano też ze Strefy Kibica, w której dodatkowo pojawiły się liczne atrakcje dla turystów, w tym 18-metrowy Energobus, czyli mobilne centrum naukowe. Każdy zainteresowany mógł też odbyć darmowy rejs na najnowszych jachtach ze stoczni Delphia Yachts.

Puchar 7 Cudów Mazur - giżycki etap Żeglarskiego Grand Prix za namiŹródło: Materiały prasowe
d46q5cz
d46q5cz

W regatach rozegrano trzy zaciekłe biegi. Pozwoliły one wyłonić nowych zwycięzców, którzy przejdą do ryńskiego finału 23 sierpnia. Na najwyższym stopniu podium stanęła załoga Omegi 503 ze sternikiem Krzysztofem Małeckim. Miejsca drugie i trzecie, podobnie jak w zeszłym tygodniu w Węgorzewie przypadły kolejno jachtom Babooshka pod komendą Jacka Daszkiewicza i Omega 181 Adama Perczyńskiego. Ponieważ do finału w Rynie *przechodzi jedynie najlepsza załoga wyścigów eliminacyjnych, oba jachty będą musiały podjąć walkę ponownie. Najbliższe okazje po temu, będą miały 26 lipca w *Mikołajkach.

Swoim komentarzem regatowym dzielił się z publicznością Dominik Życki, mistrz świata w klasie Star, dwukrotny olimpijczyk i trzykrotny mistrz Europy. Komentarz prowadzony był z najlepszego punktu obserwacyjnego, znajdującego się na końcu giżyckiej kładki, dzięki czemu publiczność w dogodnych warunkach mogła śledzić przebieg żeglarskich zmagań.

„Należy podkreślić, że dzisiejsze regaty przebiegły w wyjątkowo ciężkich warunkach. Wiatr był słaby i zanikający. Dodatkowo, ciągle zmieniał swój kierunek, co w naturalny sposób utrudnia pracę sternikowi i załodze. Na szczęście dopisała nam słoneczna pogoda, dzięki której wszyscy zachowaliśmy dobry humor.„ – podkreśla Dominik Życki.

d46q5cz

Regatowa Strefa Kibica przyciągnęła wielu entuzjastów zawodów oraz liczne grono turystów. Szczególne zainteresowanie wzbudził 18-metrowy Energobus, będący mobilnym centrum naukowym. Dzięki przeprowadzanym tam doświadczeniom, młodzież mogła poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą przekazywania energii, przewodnictwa oraz energii odnawialnej. Entuzjazm wzbudzały też deski z napędem elektrycznym - Teslaboards, które rozwijają prędkość do 40 km/h. Obyło się na szczęście bez urazów. Tuż obok przeprowadzono zajęcia z pierwszej pomocy medycznej. Chętni odbyli bezpłatne rejsy na najnowszych jachtach Delphia 33mc i Phila 900, a zwolennicy relaksu na wodzie testowali napędzany energią słoneczną katamaran. Najmłodsi kibice ćwiczyli swoją koordynację ruchową na torze przeszkód dla rowerków biegowych. Przy giżyckich kejach zorganizowano dodatkowo zajęcia z _ zumby _.

Silnie podkreślono też kwestię dbałości o czystość jezior. Organizatorzy akcji Wypłyń Na Czyste Mazury: Fundacja Nasza Ziemia i Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich zachęcali odwiedzających do pielęgnowania postaw proekologicznych. W strefie prowadzona była dodatkowo Eko-Sonda, mająca na celu sprawdzenie wiedzy ekologicznej i przyzwyczajeń żeglarzy i turystów mazurskich. Sonda prowadzona będzie podczas imprez z cyklu 7 Cudów Mazur oraz w trakcie rejsu ekologicznego fundacji. Efektem finalnym będzie mazurski Eko-Raport, który ukaże się pod koniec września. Równolegle z regatami 7 Cudów Mazur rozegrane zostały regaty młodzieżowe o Puchar Mazur. Zawodnicy ścigali się w klasach Optimist, Cadet i Techno.

Kolejne regaty oraz imprezy z cyklu 7 Cudów Mazur odbędą się kolejno w:
- Mikołajkach (26 lipca)
- Rucianem-Nidzie (2 sierpnia)
- Rynie (23 sierpnia)


_ 7 Cudów Mazur to wspólna inicjatywa samorządów Giżycka, Mikołajek, Mrągowa, Rucianego-Nidy, Rynu oraz Węgorzewa. Jest kontynuacją głośnej kampanii Mazury Cud Natury, dzięki której region Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na ziemi i 5 w Europie. Aby nie zmarnować nabudowanego wówczas kapitału, miasta postanowiły współpracować, w celu dalszej promocji regionu. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2013 roku. W ramach kampanii od czerwca do września 2014 r, w miastach partnerskich zorganizowany zostanie cykl regat o Żeglarskie Grand Prix Mazur. Sportowej rywalizacji żeglarzy towarzyszyć będą liczne atrakcje na lądzie. W specjalnych strefach kibica odbędą się koncerty, pokazy i konkursy ukazujące różnorodne możliwości aktywnego spędzania czasu na Mazurach. Sponsorem Głównym kampanii jest firma Energa, zaś Partnerem Strategicznym Delphia Yachts. _

d46q5cz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46q5cz