Trwa ładowanie...
03-02-2014 11:10

Puszcza Białowieska - otwarto trasę narciarską

10 km ma otwarta w sobotę pierwsza trasa dla narciarzy biegowych w Puszczy Białowieskiej. Przygotowała ją gmina Białowieża za środki unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Puszcza Białowieska - otwarto trasę narciarskąFot: Thinkstock
d3bus8j
d3bus8j

Trasa biegnie m.in. przez Park Pałacowy przy siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego, wzdłuż kilku ulic, także przez tereny leśne w otulinie parku narodowego. Jest to trasa amatorska, ale w jej wyznaczaniu pomagali znawcy narciarstwa biegowego - poinformowała PAP Małgorzata Bzowska-Dowbysz z Urzędu Gminy w Białowieży.

W niektórych miejscach na trasie można spotkać żubry. "Ostatnio żubr przychodzi na ulicę Żubrową" - dodała Bzowska-Dowbysz.

Wójt Białowieży Albert Litwinowicz powiedział PAP, że trasa ma typowo rekreacyjny charakter. W sobotę na otwarciu stawiło się około 40 narciarzy. Trasa powstała po to, by uatrakcyjniać puszczę dla turystów także zimą. Wójt dodał, że jeżeli się sprawdzi, niewykluczone, że będą powstawały nowe trasy. Zaznaczył jednak, że w planach zawsze jest brana pod uwagę ochrona przyrody i nie chodzi w Puszczy Białowieskiej o to, by nagle, np. pojawiły się tysiące narciarzy.

d3bus8j

Białowieska trasa pokrywa się w niektórych miejscach z istniejącymi trasami do nordic-walkingu (te trasy przygotowało wcześniej starostwo w Hajnówce-PAP). Nie cała jest jeszcze oznakowana tabliczkami, nie wszędzie udało się wytyczyć ślad do nart, bo utrudnia to wiejący od wielu dni silny wiatr, który nawiewa śnieg. Gmina kupiła 15 par nart, które można wypożyczać. Na tyle pozwalały środki z projektu. Małgorzata Bzowska-Dowbysz dodała, że narciarze w regionie dotychczas bardziej znają trasy w Puszczy Knyszyńskiej w Supraślu koło Białegostoku.

W Supraślu najwięcej tras działa w Uroczysku Glinki. Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski uważa, że Supraśl jest "stolicą narciarstwa biegowego w regionie". Na obecny sezon biegowy gmina Supraśl w ramach unijnego projektu oznakowała cztery szlaki narciarskie specjalnymi tabliczkami. Każda z tras stanowi pętlę o długości: jednego, dwóch, trzech i czterech kilometrów. Mają one różny stopień trudności tak, aby mogły być atrakcyjne zarówno dla amatorów jak i zawodowców.

W niedzielę nowe trasy będą mogli wypróbować uczestnicy zawodów narciarskich w ramach trwającej w Supraślu imprezy SupraSKI. W biegach narciarskich na krótsze dystanse wezmą udział dzieci, a dorośli wystartują w zawodach w ramach Pucharu Polski PZN Amatorów w Biegach Narciarskich.

Promować narciarstwo biegowe chce też w Podlaskiem Augustów, który jest kojarzony raczej z letnimi atrakcjami. Władze miasta, chcą przyciągnąć turystów także zimą. Dlatego w ramach realizowanego projektu wybudowano 1,5 km ścieżek pieszo-rowerowo-narciarskich, które łączą się z już istniejącymi ścieżkami; w sumie jest 10 km trasy. Prowadzą one m.in. wzdłuż rzeki Netta, przez Kanał Augustowski i jezioro Necko. W pełni z całej trasy będzie można korzystać w przyszłym sezonie, kiedy miasto kupi odpowiedni sprzęt m.in. do naśnieżania ścieżek oraz przygotowania śladu dla nart.

d3bus8j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bus8j