Trwa ładowanie...
03-10-2013 13:19

Rajeckie Cieplice - antyczne klimaty u południowych sąsiadów

Rajeckie Cieplice to miasto w północnej części Słowacji, które cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje bogate w minerały wody termalne. Turyści odwiedzający to słowackie uzdrowisko mogą poczuć się tam jak… greccy bogowie.

Rajeckie Cieplice - antyczne klimaty u południowych sąsiadówŹródło: Karol Wójcik
d323jl3
d323jl3

Uzdrowisko Rajeckie Cieplice ma bardzo bogatą historię, sięgającą XIV wieku. Już wtedy to miejsce znane było z wód posiadających właściwości lecznicze. Na początku XVII wieku na tamtejszych terenach funkcjonowało państwo, do którego należały źródła termalne oraz cała rozległa okolica i pierwsze zabudowania, z których rozwinęło się dzisiejsze uzdrowisko Rajecke Cieplice. Między pierwszymi budynkami powstał dom zdrojowy i gospoda dla zamożnych gości. Do dyspozycji były trzy baseny kąpielowe, a kąpiele leczyły paraliż, dnę moczanową, opuchlizny i rozliczne choroby skóry. Do kompleksowego rozwoju uzdrowiska doszło w XIX wieku, kiedy to miasteczko stało się ulubionym letniskiem szlachty, wysokiej arystokracji i bogatej burżuazji. Ale największy rozwój tego miejsca nastąpił po II wojnie światowej.

Wypoczynek i leczenie
W 1959 roku Rajecke Cieplice uzyskały status miasta uzdrowiskowego, który między innymi wyznaczył teren uzdrowiska i zagwarantował ochronę źródeł leczniczych. Tamtejsza woda, która osiąga 38 stopni Celsjusza zawiera wodorowęglany oraz dużo wapnia i dzięki tym składnikom działa leczniczo na schorzenia układu ruchu i na układ nerwowy. Dom Zdrojowy Aphrodite jest magnesem dla krajowych i zagranicznych gości. Jego wnętrze jest wykończone w stylu antycznym, co nadaje mu niezwykłą atmosferę dobrego nastroju i luksusu. Podobna atmosfera panuje także na zewnątrz, gdzie kuracjusze i wczasowicze odpoczywają w pięciu basenach, usytuowanych pośród antycznych monumentów i posągów.

Zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne baseny wypełnione są wodą termalną. Wyjątkowa atmosfera panuje po zmroku, kiedy nad wodą zapalają się światła. Patrząc na oświetlone monumenty i posągi możemy w zupełności poczuć się jak w antycznym świecie. Warto dodać, że ośrodek ten przystosowany jest także dla osób potrzebujących leczenia szpitalnego. W Domu Zdrojowym dyżurują lekarze, a kuracjusze mają zapewnioną szeroką gamę zabiegów leczniczych i kosmetycznych. Co ciekawe, w Domu Zdrojowym w Rajeckich Cieplicach można spotkać pracujących rodaków, m.in. studentki kosmetologii z Kielc, które przyjeżdżają na praktyki.

d323jl3

Podglądanie ryb w jeziorze
Dla osób lubiących aktywny wypoczynek, Rajeckie Cieplice posiadają szlaki rowerowe oraz dwa piękne parki - jeden w stylu francuskim, a drugi w stylu angielskim. Na terenie jednego z parków usytuowany jest zbiornik wodny, po którym w sezonie letnim turyści pływają łódkami. Na pomoście znajduje się mała, klimatyczna restauracja, w której na dolnym poziomie można przez szybę oglądać ryby pływające w jeziorze. Nic więc dziwnego, że menu tego lokalu też wypełnione jest rybami.

Będąc w Rajeckich Cieplicach pamiętajmy, by wybrać się do miejscowości Cziczmany, w której zachowała się oryginalna, wiekowa zabudowa (to zaledwie 30 km od Rajeckich Cieplic). Drewniane domy są pomalowane białą farbą w geometryczne wzory, z których każdy ma jakieś znaczenie. Tamtejsi mieszkańcy pielęgnują panujący w miejscowości zwyczaj od ponad 200 lat. W drodze powrotnej koniecznie musimy zatrzymać się jeszcze w Rajeckiej Leśnej. Tam znajduje się „Słowackie Betlejem”. Dzieło ukazuje Słowację w miniaturze – sceny z życia Słowaków wystrugane w drewnie przez Jozefa Pekara , któremu zajęło to aż piętnaście lat. Ta ruchoma szopka, działająca od 1995 roku robi ogromne wrażenie, dlatego turyści chętnie odwiedzają to miejsce.

_ MediaNet-TV Production / Beata Wieczorek , WL _

d323jl3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d323jl3