Trwa ładowanie...
13-12-2013 11:36

Rosja przekaże 1 milion dolarów na Fundację Auschwitz-Birkenau

Wczoraj rosyjski rząd rozpatrzył projekt przekazania z budżetu państwa miliona dolarów na fundusz „Auschwitz-Birkenau”.

Share
Rosja przekaże 1 milion dolarów na Fundację Auschwitz-BirkenauŹródło: PAP/Andrzej Grygiel
d4eyi4m

Jak poinformowało biuro prasowe rządu, w Rosji został przygotowany projekt rozporządzenia w sprawie przekazania jednorazowej dobrowolnej składki w wysokości miliona dolarów na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau "w celu godnego upamiętnienia więźniów, którzy podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej przebywali w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu”.

Fundacja Auschwitz-Birkenau została utworzona w kwietniu 2009 roku w Warszawie przez Władysława Bartoszewskiego. Jej prezesem jest Piotr M.A. Cywiński. Fundacja ma na celu zgromadzenie i operowanie funduszem żelaznym w wysokości 120 mln euro, z którego dochodów ma być finansowany długofalowy, globalny program konserwacji Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Coroczne odsetki pozwalają na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich nad pozostałościami po obozie. Najwyższą kwotę zadeklarowały Niemcy - rząd federalny oraz kraje związkowe przekażą łącznie 60 mln euro. Rząd RP zadeklarował kwotę 10 mln euro, a Państwo Izrael – 1 mln dolarów.

Dotychczas fundusz wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau wsparło 28 krajów. Zadeklarowane wpłaty sięgnęły 100 mln euro, z czego około 47 mln jest już na kontach.

Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, które w niemal połowie jest finansowane z własnych przychodów, w 3 procentach jest również wspierane przez Fundację Auschwitz-Birkenau.

d4eyi4m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eyi4m