Szlak Muru Berlińskiego - historia podziału na historycznych trasach
Mur Berliński dzielił niemiecką stolicę przez 28 lat. Dzisiaj najlepiej ruszyć na rowerze w poszukiwaniu pozostałości po dawnej granicy. Na tej trasie cały czas jest obecna pamięć o zimnej wojnie między Wschodem a Zachodem. Szlak pokrywa się w większości z dawnymi drogami celnymi po zachodniej stronie oraz z drogami, po których poruszały się kontrolne konwoje służb granicznych NRD. Trasa w kształcie pętli wiedzie obok ostatnich zachowanych wież strażniczych, muzeów i pomników, przez środek dzisiejszego centrum miasta oraz wokół byłych punktów granicznych. Dzięki tej mieszance przyrody i dramatycznej historii Szlak Muru jest tematyczną ścieżką miejską, a zarazem trasą o dużych walorach krajobrazowych.
Charakter: *trasa doskonale oznakowana, na nieco bardziej oddalonych odcinkach niemal bez ruchu samochodowego. Płaskie drogi rowerowe są w większości asfaltowe, niektóre odcinki posiadają utwardzoną nawierzchnię lub są wyłożone zabytkowymi betonowymi płytami.
*Krajobraz: zmienny, przepleciony odcinkami w centrum Berlina oraz spokojnymi, urokliwymi fragmentami wśród zieleni lub nad wodą.
Najważniejsze informacje:
Długość: 160 km, pętla wokół Berlina
Trudność: teren przeważnie płaski, nadaje się dla rodzin z dziećmi.