Trwa ładowanie...
14-05-2010 16:00

Rynna polodowcowa i Park Krajobrazowy. Pobiedziska. Atrakcje. Co warto zobaczyć

W 1997 roku Pobiedziska obchodziły 950-lecie swojego powstania. Według tradycji, nazwa miejscowości wywodzi się od zwycięstwa, czyli pobiedy, wojsk króla Kazimierza Odnowiciela nad siłami Miecława (Masława), miecznika króla Mieszka II. Nazwę miał nadać sam król w 1048 roku. Rynna polodowcowa jest godna uwagi.

Rynna polodowcowa i Park Krajobrazowy. Pobiedziska. Atrakcje. Co warto zobaczyćŹródło: Hachette Polska
dfvdyz0
dfvdyz0

W 1997 roku Pobiedziska obchodziły 950-lecie swojego powstania. Według tradycji, nazwa miejscowości wywodzi się od zwycięstwa, czyli pobiedy, wojsk króla Kazimierza Odnowiciela nad siłami Miecława (Masława), miecznika króla Mieszka II. Nazwę miał nadać sam król w 1048 roku.

Kościół św. Michała Archanioła przy rynku jest jednym z najstarszych kościołów gotyckich w Wielkopolsce. Wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku, dotrwał do naszych czasów w prawie niezmienionej formie. Na zewnętrznych murach świątyni znajduje się ponad 1000 dołków, powstałych prawdopodobnie w XIV-XVI wieku podczas używania, tzw. świdrów ogniowych do rytualnego krzesania ognia. W Letnisku Leśnym, części Pobiedzisk leżącej 4 km na zachód od centrum, mieści się Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego. Na niewielkim terenie zgromadzono 35 modeli zabytkowych obiektów i zespołów miejskich, leżących na Szlaku Piastowskim. Makiety w skali 1:20 są wierną kopią oryginałów. Obok starego rynku w Poznaniu i rynku w Pobiedziskach, katedr w Poznaniu i Gnieźnie zobaczymy tu także rezydencje pałacowe w Czerniejewie i Rogalinie, kościółki drewniane z Węglewa i Wierzenicy, wiatraki z Moraczewa oraz skansen archeologiczny w Biskupinie.

Park Krajobrazowy Promno, Puszcza Zielonka, Lednicki Park Krajobrazowy

Pobiedziska leżą w zachodniej części Pojezierza Gnieźnieńskiego. Na zachodzie i południu znajdują się morenowe wzniesienia, poprzecinane licznymi rynnami polodowcowymi. Park Krajobrazowy Promno, graniczący z Pobiedziskami, powstał w celu ochrony tego unikalnego polodowcowego krajobrazu. Do szczególnych cech tych okolic należą duże różnice wysokości pomiędzy szczytami wzniesień morenowych a zagłębieniami rynien. Na niewielkim obszarze spotyka się tu niemal cały „arsenał” polodowcowej rzeźby. Najcenniejsze fragmenty parku chronią rezerwaty: „Las Liściasty w Promnie”, „Jezioro Dębiniec” i „Jezioro Drążynek”. W sąsiedztwie parku leży malownicza dolina rzeki Cybiny, której głęboka polodowcowa rynna ciągnie się aż do doliny Warty w Poznaniu. Urozmaiceniem są jeziora Góra i Uzarzewskie, które łączy Cybina. Oddaloną kilka kilometrów na północ, rynną polodowcową, płynie rzeka Główna, również dopływ Warty. W jej biegu, 8 km od Pobiedzisk, kryje się piękne, duże, sztuczne Jezioro Kowalewskie. Przecinająca Pobiedziska,
w kierunku północno-zachodnim, rynna polodowcowa, sięga w głąb Puszczy Zielonka, największego kompleksu leśnego w okolicach Poznania. W rynnie, leżą malownicze jeziora: Biezdruchowo, Wronczyńskie Małe i Duże, Kołatkowskie, Tuczno, Modre, Czarne, Pławno i Kamińskie. Teren puszczy objęty jest granicami Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Jeziora Pławno i Czarne, stanowią rezerwaty przyrody. Występują tu rzadkie rośliny, m.in. kłoć wiechowata, widłak torfowy, reliktowe mchy, rosiczki oraz żurawina błotna. W Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka jest jeszcze kilka innych rezerwatów przyrody. Jednym z bardziej interesujących jest rezerwat Klasztorne Modrzewie, obejmujący najstarszy w Wielkopolsce, prawie 200-letni, drzewostan modrzewiowo-sosnowy. Sześć kilometrów na wschód od Pobiedzisk, znajduje się jezioro Lednica, najważniejsze miejsce Lednickiego Parku Krajobrazowego. Ma ono 7 km długości, od 100 do 1400 m szerokości i ok. 15 m głębokości. Na jeziorze jest 5 wysp. Największe to: Ostrów Lednicki, Ledniczka i
Mewia. Na Ostrowie Lednickim istniało kiedyś wczesnopiastowskie grodzisko, które w połowie X wieku (za czasów Mieszka I), awansowało do roli jednego z głównych centrów władzy książęcej. Tereny, na których kształtowały się zręby państwa piastowskiego, zyskały w ostatnich latach nowe znaczenie. Dzięki inicjatywie dominikanina, ojca Jana Góry, od 1997 roku, na polach nad północnymi brzegami jeziora, odbywają się „Lednickie Spotkania Młodzieży”. Symbolem tego miejsca jest Brama Trzeciego Tysiąclecia - stalowa konstrukcja, kształtem przypominająca rybę, o rozpiętości 37 m i wysokości 12 m. Motorem tej inicjatywy była pielgrzymką Jana Pawła II do Polski i uroczystości z okazji 1000-lecia śmierci św. Wojciecha. Na skraju pól lednickich znajduje się ośrodek dominikańskiego duszpasterstwa akademickiego. Cały ten region przecinają szlaki turystyczne. Główną trasą, wychodzącą z Pobiedzisk, jest zielony szlak pieszy, prowadzący przez Parki Krajobrazowe Promno i Puszcza Zielonka. Po drodze łączą się z nim inne szlaki,
np. niebieski, który prowadzi z Parku Krajobrazowego Promno do Czerniejewa. Pobiedziska leżą na trasie szlaku rowerowego z Poznania do Gniezna. Interesujący jest także szlak „Kościoły drewniane wokół Puszczy Zielonka”.

Okolice

Gniezno – stolica państwa piastowskiego i siedziba archidiecezji. Katedra gnieźnieńska, ufundowana w 999 roku przez Bolesława Chrobrego, była w ciągu wieków wielokrotnie niszczona i tyle samo razy odbudowywana. Znajduje się tutaj najcenniejszy zabytek polskiej sztuki romańskiej – „Drzwi gnieźnieńskie”.
W Gnieźnie przechowywane są relikwie św. Wojciecha, patrona Polski. Dziekanowice - Wielkopolski Park Etnograficzny, jeden z największych w Polsce. Zgromadzono tu ponad 50 obiektów tradycyjnego budownictwa chłopskiego, dworskiego, sakralnego i folwarcznego, przeniesione z różnych stron Wielkopolski.
Ostrów Lednicki - wyspa o powierzchni 7,5 ha, w środkowej części jeziora Lednica, ze śladami bytowania człowieka z czasów neolitu. Grody piastowskie od VIII wieku. W VIII wieku, w północnej części wyspy, powstał duży piastowski gród, obejmujący zasięgiem 30 procent powierzchni wyspy. To właśnie na Ostrowie Lednickim Mieszko przyjmował chrzest i tutaj urodził się jego następca, późniejszy pierwszy król Polski – Bolesław Chrobry. Gród był zamieszkany do XII wieku. Potem wyspa zamieniona została na cmentarzysko. Na terenie grodu znajdują się relikty dwóch kamiennych budowli: pałacu z kaplicą zbudowanego ok. 964 roku i kościoła grodowego z czasów Bolesława Chrobrego. W latach 70., po wykonaniu prac konserwacyjnych i zadaszeniu murów palatium i kaplicy, teren wyspy stał się rezerwatem archeologicznym Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. W sąsiedztwie, na wschodnim brzegu jeziora, znajduje się Mały Skansen z ekspozycją etnograficzną i pawilonem wystawowym, w którym można obejrzeć znaleziska z Ostrowa Lednickiego.

dfvdyz0

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Zakątki na urlop i weekend

Autor: Dariusz Jędrzejewski

dfvdyz0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfvdyz0