Trwa ładowanie...
18-12-2015 15:12

Rzeczy, których nie wniesiesz na pokład samolotu

Powszechnie wiadomo, że przez strefę kontroli na lotnisku przejdziemy mając w bagażu podręcznym do 100 ml płynów w jednym pojemniku, a nie możemy zapakować do niego ostrych przedmiotów, jak np. nożyczek. Poza oczywistymi przedmiotami, wiele jest takich, które pasażerom sprawiają kłopot. Spakować je do torby, którą mamy przy sobie, czy stracić bezpowrotnie na lotnisku? Na pytania, które podczas pakowania bagażu zadają sobie pasażerowie, odpowiada nam Magdalena Bojarska, rzecznik prasowy Lotniska Modlin.

Rzeczy, których nie wniesiesz na pokład samolotuŹródło: Adam Warżawa / PAP
d7d6uzv
d7d6uzv

Powszechnie wiadomo, że przez strefę kontroli na lotnisku przejdziemy, mając w bagażu podręcznym do 100 ml płynów w jednym pojemniku, a nie możemy zapakować do niego ostrych przedmiotów, jak np. nożyczek. Poza oczywistymi przedmiotami, wiele jest takich, które pasażerom sprawiają kłopot. Spakować je do torby, którą mamy przy sobie, czy stracić bezpowrotnie na lotnisku? Na pytania, które podczas pakowania bagażu zadają sobie pasażerowie, odpowiada nam Magdalena Bojarska, rzecznik prasowy Lotniska Modlin.

WP: Czy przed podróżą samolotem nasz bagaż może uniknąć kontroli?

To niemożliwe. Każdy pasażer oraz jego bagaż, zarówno podręczny, jak i duży, rejestrowany, przed wejściem na pokładzie statku powietrznego, są poddawane szczegółowej kontroli bezpieczeństwa.

Na czym polega taka kontrola?

Kontrola bagażu rejestrowanego polega na wielostopniowej weryfikacji zawartości, w sortowni bagażu. Bagaż rejestrowany może również zostać sprawdzony manualnie przez operatorów kontroli bezpieczeństwa.

WP: A jeśli bagaż mamy przy sobie?

d7d6uzv

Pasażerowie wraz ze swoimi bagażami podręcznymi są sprawdzani bardzo szczegółowo podczas kontroli bezpieczeństwa w terminalu. I choć może tego nie widać, stosowanych jest wiele specjalistycznych urządzeń służących do detekcji różnego typu przedmiotów i materiałów zabronionych.

WP: Wielu podróżnych miewa kłopot z przedmiotami zabronionymi. Często nie wiedzą, z czym mogą wejść do samolotu, a czego wnosić nie wolno. Gdzie powinni szukać pomocy?

To, co możemy przewozić w bagażu podręcznym i rejestrowanym oraz to, czego przewozić nie możemy, określają przepisy prawa międzynarodowego. Dozwolone i zabronione przedmioty wyszczególnione są w regulaminie przewoźnika. Pasażerowie mogą je znaleźć również na tzw. białej liście, dostępnej na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

WP: *Które przedmioty sprawiają pasażerom najwięcej kłopotów? Co chcieliby zabrać ze sobą na pokład samolotu w bagażu podręcznym, a nie wiedzą, czy mogą? *

d7d6uzv

Pasażerowie często pytają o możliwość przewożenia w bagażu podręcznym artykułów spożywczych, jak np. miód, kiełbasa, przetwory. Te z nich, które są w postaci płynnej, można umieścić w bagażu kabinowym, pod warunkiem, że znajdują się w pojedynczych opakowaniach o pojemności nieprzekraczającej 100 ml lub równowartości takich pojedynczych opakowań umieszczonych w jednej zamykanej przeźroczystej torebce plastikowej o pojemności nieprzekraczającej 1 litra, przy czym zawartość plastikowej torebki swobodnie się w niej mieści, a torebka jest dokładnie zamknięta. Pozostałą żywność w postaci stałej, jak pieczywo, ciasta, owoce czy kiełbasę - można przewozić wg wytycznych wagowych przewoźnika. Poza tym podróżni często pytają o grzałkę, prostownicę do włosów, suszarkę do włosów, toster, buty na szpilkach - te przedmioty również można przewozić.

WP: Z czym na pokład samolotu w bagażu podręcznym absolutnie nie wejdziemy?

Z najpopularniejszych przedmiotów codziennego użytku, zabronione jest przewożenie w bagażu podręcznym: nożyczek o ostrzu powyżej 6 cm, scyzoryków, termometrów rtęciowych, korkociągów, kijków marszowych i sportowych (różnego typu), wędek oraz dużych gabarytowo części samochodowych.

d7d6uzv

WP: A kiedy ktoś nie jest pewien, czy może spakować coś do małej torby, którą ma przy sobie, co powinien zrobić?

W razie wątpliwości, najlepiej jest zweryfikować i upewnić się jeszcze na etapie pakowania bagażu, czy dany sprzęt możemy przewieźć, czy nie. Jeśli ktoś nie ma możliwości sprawdzenia tego na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego, może zadzwonić na lotnisko lub przeczytać regulamin przewoźnika, w którym również wyszczególnione są rzeczy zabronione i dopuszczone do przewożenia.

WP: Co się dzieje z rzeczami, których nie można wnosić na pokład samolotu, i które zostały skonfiskowane podczas kontroli bezpieczeństwa?

d7d6uzv

Pasażerowie, którzy na kontroli bezpieczeństwa posiadają przedmioty zabronione do przewozu w bagażu kabinowym, mogą je nadać w bagażu rejestrowanym (za dodatkową opłatą wg cennika przewoźnika) lub usunąć z bagażu na kontroli bezpieczeństwa, jednak jest to jednoznaczne z ich utratą, ponieważ na lotnisku nie ma możliwości przechowania. Przedmioty zabronione usuwane są z naszego bagażu przez operatorów kontroli bezpieczeństwa i umieszczone w specjalnie do tego celu przeznaczonym pojemniku, a następnie są bezzwrotnie niszczone.

ml

Niektóre rzeczy, których nie wniesiesz na pokład samolotu w bagażu podręcznym (w wielu przypadkach decyzja zależy od decyzji kontrolującego)

  • Zapalniczki, zapałki - zabroniony jest przewóz zapałek i zapalniczek w bagażu rejestrowanym. Zapałki lub zapalniczka do papierosów przeznaczona do użytku przez pasażera może być przewożona wyłącznie przy sobie. Jeśli mamy więcej niż jedną zapalniczkę, mogą one być skonfiskowane * *Broszki - agrafki do mocowania medali i agrafki na broszkach mogą zostać skonfiskowane. Zależy to od indywidualnej oceny kontrolującego * Druty i szydełka Widelce i łyżki (plastikowe i metalowe bez ostrych zakończeń) - to, czy wniesiemy je na pokład, zależy od indywidualnej oceny kontrolującego Zestawy do szycia zawierające małe igły do szycia - zależy od indywidualnej oceny kontrolującego Kajdanki - choć wydaje się to dziwne, wiele osób chce wnieść na pokład samolotu kajdanki do zabaw erotycznych. Taki gadżet zostanie skonfiskowany * *Odsłonięte golarki i ostrza - z wyjątkiem zabezpieczonych lub jednorazowych maszynek do golenia z ostrzami zamkniętymi w osłonce ** Łyżwy - nie wejdziemy na pokład samolotu z łyżwami, ale rakiety sportowe możemy już wnieść. Przedmioty te mogą być przewożone za uprzednią zgodą przewoźnika lotniczego i po spełnieniu określonych przez przewoźnika warunków przewozu

Warto zapamiętać
Przepisy dotyczące przewozu różnego rodzaju przedmiotów różnią się w zależności od linii lotniczych oraz kraju, do jakiego się udajemy.

d7d6uzv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7d6uzv