Trwa ładowanie...
24-05-2016 15:37

Salzburg – miasto Mozarta i perła światowej kultury

Salzburg jest jednym z najsłynniejszych miast kultury na świecie. Jego zabudowę tworzą głównie kościoły, twierdze, zamki i pałace. Miasto, w którym urodził się Mozart, nie bez powodu znalazło się na liście UNESCO. Znajduje się tu masa interesujących zabytków i odbywa mnóstwo wydarzeń kulturalnych.

Salzburg – miasto Mozarta i perła światowej kulturyŹródło: Canadastock - Shutterstock
d2i1l0j
d2i1l0j

Salzburg jest jednym z najsłynniejszych miast kultury na świecie. Jego zabudowę tworzą głównie kościoły, twierdze, zamki i pałace. Miasto, w którym urodził się Mozart, nie bez powodu znalazło się na liście UNESCO. Mieści się tu masa interesujących zabytków i odbywa mnóstwo wydarzeń kulturalnych.

Nazwa Salzburg pochodzi od soli, którą wydobywano w Hallein, w okolicy miasta i nazywano "białym złotem". Jedną z najstarszych kopalni soli na świecie można oglądać do dziś. Obiekt zwiedza się, podróżując kopalnianym wagonikiem oraz pływając tratwą po podziemnym jeziorze. Ale to przepiękne austriackie miasto to nie tylko historia soli.

Salzburg to przede wszystkim miejsce o bogatej tradycji kultury i sztuki, które niezmiennie urzeka swoją wyjątkowością. Nad miastem góruje twierdza Hohensalzburg, a starówkę zdobi 20 barokowych kościołów. Warto zwiedzić tu Dom Narodzin Mozarta, w którym kompozytor przyszedł na świat. Ten geniusz muzyki ma w mieście także swój plac, a nawet kawiarnie i mosty swojego imienia. A to wciąż nie wszystko. Miasto słynie także z wytwarzanych od XIX wieku _ mozartkugel _, czyli czekoladek z marcepanem i nugatem, zwanych po polsku kulkami Mozarta.

Fot. Canadastock/Shutterstock

d2i1l0j

Salzburg ma niespełna 150 tys. mieszkańców, a mimo to odbywa się tu każdego roku aż 4 tys. imprez kulturalnych. To dzięki nim miasto uplasowało się w czołówce najważniejszych metropolii kulturalnych Europy. Najbardziej prestiżowym wydarzeniem jest, odbywający się od prawie stu lat, Festiwal Salzburski. Na muzyczne święto składają się koncerty, spektakle operowe i przedstawienia teatralne.

W pobliżu miasta znajduje się nietypowe miejsce, stworzone przez austriackiego miliardera - Hangar 7. To obiekt, w którym zobaczyć można m.in.: samoloty, śmigłowce czy bolidy Formuły 1.
Ilona Raczyńska/wg

d2i1l0j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i1l0j