Trwa ładowanie...
d2aa8qr

Santa Cruz

Największe atrakcje
Położenie:

Północno-wschodnia Teneryfa, wybrzeże, Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim, Hiszpania, płd. Europa.

Strefa czasowa:

UTC (od czasu w Polsce odjąć 1 h)

Waluta:

Euro (EUR)

d2aa8qr
Słynna plaża las Teresitas z żółtym piaskiem w Santa Cruz de Tenerife WP
Źródło: WP

Santa Cruz to reprezentacyjna miejscowość na Teneryfie. Cudowna pogoda przez cały rok i liczne atrakcje w okolicy przyciągają turystów przez cały rok. Bliskość oceanu, piaszczysta plaża, świeże ryby i owoce morza oraz zabytki to ogromne atuty Santa Cruz.

Santa Cruz – Teneryfa zaprasza

Miasto Santa Cruz de Tenerife leży na wschodnim wybrzeżu największej spośród słonecznych Wysp Kanaryjskich. Jest najrozleglejsze na Teneryfie i stanowi jej nieoficjalną stolicę. Północne lotnisko na Teneryfie usytuowane jest właśnie w pobliżu Santa Cruz de Tenerife, w centrum wyspy. Obsługuje przede wszystkim loty kanaryjskie i z kontynentalnej części Hiszpanii.

Santa Cruz napędza przemysł turystyczny, z którego miasto się utrzymuje. Rocznie przylatuje tutaj nawet kilka milionów wczasowiczów. Atrakcyjny jest również podatek VAT, którego stawka w całym regionie wynosi jedynie 5 proc. Miasto stanowi istotny na skalę światową port transatlantycki Puerto de Santa Cruz de Tenerife, eksportujący lokalne dobra: banany, warzywa, tytoń.

Santa Cruz de Tenerife – pogoda

Pogoda w Santa Cruz reprezentuje klimat subtropikalny typu półpustynnego. Lato trwa tutaj w zasadzie przez cały rok. Statystyki pokazują, że średnioroczna dzienna temperatura powietrza to 24 st. C, w nocy natomiast 18 st. C. W najzimniejsze noce notuje się minimalnie 15 kresek, więc wahania temperatury nie są bardzo odczuwalne.

Opady deszczu są w Santa Cruz znikome, słońca za to jest całe mnóstwo. Najgorętsze miesiące to lipiec i sierpień ze słupkiem rtęci dochodzącym do 29 st. C. Wybrzeże z kolei jest dosyć wietrzne i warunki na Oceanie Atlantyckim sprzyjają amatorom sportów wodnych.

Santa Cruz – atrakcje

Santa Cruz na Teneryfie to urokliwe miasto portowe z rozległymi ogrodami, szerokimi alejami, modernistyczną architekturą, pięknymi plażami i ciekawą kuchnią. W lutym w Santa Cruz odbywa się znany kanaryjski karnawał, ustępujący jedynie karnawałowi w Rio de Janeiro. Każdorazowo impreza przyciąga setki tysięcy ludzi.

Co warto zobaczyć w Santa Cruz i okolicach?

 • Auditorio de Tenerife ”Adan Martín” – nowoczesny symbol miasta, ekspresjonistyczny budynek, wzniesiony przez Santiago Calatrava. Beton i stal przeplatają się tutaj ze szkłem.
 • Park García Sanabria ze słynnym zegarem kwiatowym oraz fontannami.
 • Fortyfikację Castillo de San Juan.
 • Ruiny Torre de San Andres.
 • Zamek de San Cristobal.
 • Muzeum Przyrody i Człowieka.
 • Ogród botaniczny Palmetum.
 • Plaza de Espana, plac na którym organizowane są najważniejsze imprezy.
 • Plażę Las Teresitas w San Andres, miejskie kąpielisko dla mieszkańców Santa Cruz ze sprowadzonym z Sahary żółtym piaskiem. Z punktu widokowego zobaczymy sąsiednią czarną plażę Las Gaviotas.
 • San Cristobal de la Laguna, niedaleką dawną stolicę Teneryfy. Zachwyca kolonialna zabudowa, domy szlacheckie oraz katedra, a samo miasto figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Candelaria, miasteczko nad oceanem, z ważną bazyliką i 12 posągami wodzów z plemienia Guanczów z brązu.
Santa Cruz
Przykładowe ceny

- Bilet do Palmetum: normalny 6 euro, ulgowy 2,80 euro, poniżej 2. r.ż. Bezpłatnie.
- Bilet do Muzeum Przyrody i Człowieka: 5 euro.
- Przejazd autobusem turystycznym City View: od 22 euro.
- Porcja paelli w restauracji: od 10 euro.
- Barraquito: 2 euro.
- Lokalny ser: od 13 euro / kg.

Komunikacja

Autobusy, tramwaje, samochody, taksówki.

Orientacyjna odległość

4081 km w linii prostej

d2aa8qr
d2aa8qr
d2aa8qr
d2aa8qr