Trwa ładowanie...
25-02-2010 14:43

Skalité-Serafínov

Ośrodek narciarski Skalité-Serafínov położony jest w północno-zachodniej części Słowacji, tuż przy granicy z Polską, u stóp Beskidu Żywieckiego i rozciągających się po słowackiej stronie Beskidów Kysuckich (Kisucké Beskydy).

Skalité-SerafínovFot: sxc.hu
d3mholo

Na zboczach granicznej Skalanki (867 m n.p.m.) funkcjonują trzy kilkusetmetrowe wyciągi orczykowe, niżej znajduje się dodatkowy, krótki wyciąg dla dzieci. Niezbyt wymagające technicznie trasy pozwalają doskonalić technikę jazdy, a podczas odpoczynku sycić oczy widokiem otwierającym się z polan grzbietu granicznego, czyli łagodnym krajobrazem beskidzkich wzniesień.

Kompleks wyciągów i tras narciarskich znajduje się także po stronie polskiej – na stokach Skalanki, Rachowca nad Zwardoniem, w Lalikach Małych… Miłośnicy turystyki narciarskiej odnajdą w północno-zachodniej części Beskidów Kisuckich kilkadziesiąt kilometrów szlaków narciarskich (Kisucka Magistrala Narciarska) oraz dostępnych dla narciarzy szlaków pieszych.

d3mholo

Do celu dojedziemy samochodem jadąc od strony polskiej, trzymamy się drogi nr 944, łączącej Żywiec z dawnym przejściem granicznym w Mycie (obok Zwardonia). Od strony słowackiej do Serafínova dojedziemy, skręcając z szosy Žilina – Český Těšín (droga nr E75, 11) na zachód w miejscowości Svrčinovec (ok. 3 km przed granicą czeską) – w kierunku Skalité (droga nr 487). Osobom z zachodniej Polski polecić można dojazd przez Czechy – dawne przejścia graniczne Chałupki/Bohumín (dalej droga nr 468, przez Kar¬vinę i Český Těšín do granicy słowackiej) lub Cieszyn/Český Těšín.

Koleją możemy dostać się od strony polskiej do Zwardonia (lokalne pociągi z Żywca i Bielska-Białej). Funkcjonują także nieliczne bezpośrednie połączenia (np. z Krakowa pociąg Skalnica relacji Kraków – Žilina; pociąg Góral relacji Katowice – Žilina). Od strony słowackiej do Serafínova dojedziemy pociągiem z Čadcy. Zwardoń i Serafínov obsługiwane są ponadto przez komunikację autobusową (dworce w Żywcu, Bielsku-Białej, Čadcy).

Atrakcyjną alternatywą dla ośrodka Skalité-Serafínov są położone po sąsiedzku ośrodki w Zwardoniu i okolicach – na stokach Skalanki, Rachowca i Kobyłkuli.

d3mholo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mholo