Trwa ładowanie...
12-03-2010 14:05

Skarby pogranicza polsko-czeskiego

Skąd się biorą mistrzowie badmintona? Co robili w Polsce joannici? Gdzie można zobaczyć jedyny w Polsce średniowieczny bruk w zamkniętym pomieszczeniu?

Skarby pogranicza polsko-czeskiegoŹródło: Materiały prasowe
d1mxg23
d1mxg23

Skąd się biorą mistrzowie badmintona? Co robili w Polsce joannici? Gdzie można zobaczyć jedyny w Polsce średniowieczny bruk w zamkniętym pomieszczeniu?

Skąd najlepiej widać najwyższy szczyt Moraw? Gdzie szukać Eldorado? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można poznać, zwiedzając pogranicze polsko-czeskie w okolicach Głubczyc i Krnova z przewodnikiem turystycznym pt. "Skarby pogranicza. Przewodnik po regionie głubczycko-krnovskim", wydanym w ramach Programu PolskaTurystyczna.pl wspólnie z Gminą Głubczyce.

Malownicza kraina skrywa nie tylko średniowieczne zamki i gotyckie świątynie, ale i wiele całkiem współczesnych atrakcji turystycznych. Głubczyce (woj. opolskie) leżą tuż przy granicy z Czechami, na prastarym szlaku handlowym Opole - Ołomuniec - Brno u progu Bramy Morawskiej, nad rzeką Psiną, lewym dopływem Odry. Miasto może się pochwalić bogatą historią i licznymi zabytkami z różnych epok (m.in. zrekonstruowany renesansowy ratusz, gotycki kościół, późnobarokowy klasztor Franciszkanów). Z kolei okolice Głubczyc to wymarzone miejsce dla miłośników pięknych krajobrazów - są tu góry, kompleksy leśne, liczne wąwozy i parowy - pośród których rozłożyły się malownicze wioski i miasteczka.

Entuzjastom turystyki rowerowej można zaproponować wycieczkę po polsko-czeskim pograniczu Śląska, którego osią jest graniczna rzeka Opawica - przebiega tędy trasa rowerowa, prowadząca m.in. w okolice czeskiego Krnowa. Miasto położone jest nad rzeką Opawą u stóp Jesioników Niskich, 18 km od Głubczyc. Centrum mikroregionu krnowskiego zachwyci miłośników historii i architektury (zamek w stylu północnego renesansu, kościół odpustowy na Cwilinie, wieże widokowe). W jego okolicach nie zabraknie też atrakcji dla amatorów przechadzek po lasach, zbierania grzybów czy innych form aktywnego spędzania czasu.

Przewodnik podpowiada, co warto zobaczyć po obu stronach granicy, zawiera też informacje praktyczne i mnóstwo ciekawostek. Całości dopełniają barwne fotografie, rysunki i mapki ułatwiające orientację. Wydany w językach polskim i czeskim dostępny jest w tradycyjnej formie książkowej, a także jako prezentacja multimedialna na płytce CD dołączana do książki.

d1mxg23
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mxg23