Trwa ładowanie...
d2jd1yw
29-06-2009 12:49

Skutki przedłużenia pobytu w USA

Polakom będzie jeszcze trudniej wjechać do Stanów Zjednoczonych - ocenia "Dziennik".

d2jd1yw
d2jd1yw

Polakom będzie jeszcze trudniej wjechać do Stanów Zjednoczonych - ocenia "Dziennik".

Ten podróżny, który przed laty opóźnił swój wyjazd choćby o jeden dzień, będzie miał automatycznie unieważnioną nową wizę w paszporcie.

Najpoważniejsze konsekwencje czekają tych Polaków, którzy zatają przed konsulem lub urzędnikiem imigracyjnym informację o niegdyś przedłużonym pobycie. Jak informuje ambasada USA w Polsce, będzie to uznane za "świadome wprowadzenie w błąd" i doprowadzi do dożywotniej odmowy wydania wizy.

Problem wiz do USA istnieje od lat. Oczekiwaliśmy, że stanie się to po zaangażowaniu się Polski w Iraku, Stany Zjednoczone zniosą dla nas obowiązek posiadania wizy. Tymczasem administracja USA zniosła w listopadzie 2008 r. obowiązek posiadania wiz wobec takich krajów jak Czechy czy Węgry, których zaangażowanie w operacji w Iraku czy w Afganistanie było i jest żadne.

d2jd1yw

Obywatele polscy muszą mieć wizę wydaną przez konsula Stanów Zjednoczonych; nie ma moż­li­wości uzyskania wizy na granicy. Obowiązek wizowy nie dotyczy posiadaczy prawa stałego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Posiadanie wizy nie gwaran­tuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych; ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej (Customs and Border Protection) i zdarza się, że obywatele polscy nie są wpuszczani do Stanów Zjednoczonych mimo ważnej wizy.

Najczęstszym powodem nie udzielenia prawa wjazdu jest naruszenie przepisów imigracyjnych podczas poprzednich pobytów lub uznanie, że rzeczywisty cel wjazdu jest sprzeczny z celem deklarowanym podczas ubiegania się o wizę (np. osoba posiadająca wizę turys­tyczną wjeżdża z zamiarem osiedlenia się w Stanach Zjedno­czonych lub podjęcia pracy). Podanie oficerowi imigracyjnemu informacji sprzecznych z deklarowanymi w formularzu wjazdowym spowodować może podobne konsekwencje.

Kryteria są niezmienne od lat. Poziom odmów wydania wizy musi spaść poniżej 10 proc. Państwa aspirujące do ruchu bezwizowego muszą też wprowadzić paszporty biometryczne i wymieniać z USA informacje o skradzionych paszportach. Odsetek osób które nielegalnie zostają w USA po wygaśnięciu wizy nie może być niższy niż 3 proc. (w przypadku Polaków w 2007 r. wynosił 20 proc.).

(PAP)

d2jd1yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jd1yw