Słowacki Jarmark Bożonarodzeniowy
Już po raz 18-ty na Placu Głównym, Placu Franciszkańskim i Placu Hviezdoslava w Bratysławie odbywać się będzie bardzo popularny wśród mieszkańców stolicy oraz turystów zagranicznych Jarmark Bożonarodzeniowy.
W tym roku będzie to wyjątkowo długi jarmark, który potrwa aż 35 dni. Uroczyste otwarcie nastąpi w piątek 19 listopada o godz. 16.00 zapaleniem choinki na Placu Głównym. Tegoroczna choinka to 39-roczny i 15,5 m wysoki świerk, który Bratysławie podarował mieszkaniec Podunajskych Biskupic Pan Ludovit Kiss. Jednocześnie z zapaleniem choinki rozświetlona zostanie także dekoracja świąteczna na bratysławskiej Starówce, która umilać będzie atmosferę Kiermaszu Bożonarodzeniowego.
W 103 specjalnie udekorowanych stoiskach prezentowane będą typowe regionalne potrawy i napoje oraz upominki. Podawane będą loksze (placki z ciasta ziemniaczanego) nadziewane gęsią wątróbką lub kapustą, pieczone kiełbaski i gęsi, kapuśniak, pagacze – ciasta skwarkowe, chleb ze smalcem i cebulką, wątróbki po „cygańsku”, potrawy mięsne i rybne z grila oraz typowe napoje: grzane wino, pitny miód (medovina), grog i poncz. Nie zabraknie również słodkich wypieków: strudle /jabłkowe, makowe, orzechowe, serowe/, pierniki miodowe oraz oblatki. Zakazany jest sprzedaż mocnych alkoholi i piwa.
Oprócz jedzenia na Kiermaszu Bożonarodzeniowym kupić będzie można upominki i drobiazgi związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia - wyroby ze skóry, szkła, ceramiki, wikliny, drewna, liścia kukurydzy, pszczelego wosku itd.
Wspaniałą świąteczną atmosferę dotwarzać będą liczne występy artystyczne oraz pokazy rękodzieła ludowego na żywo. Kiermasz czynny codziennie w godz. 10.00 – 22.00.
W ubiegłym roku kiermasz odwiedziło ponad 200 tysięcy turystów z kraju i zagranicy. Najwięcej turystów zagranicznych przyjechało z sąsiedniej Austrii, Czech, Węgier, Polski, ale również ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Anglii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Irlandii, Danii oraz innych krajów.
Podobny kiermasz bożonarodzeniowy jak w Bratysławie, ale na mniejszej skali, organizowany jest we wszystkich większych miastach na Słowacji (Koszycach, Zilinie, Preszowie, Nitrze, Trnavie, Banskej Bystrzycy, Liptovskym Mikulasu, Popradzie oraz innych miastach).