Trwa ładowanie...
03-12-2013 15:01

Słowacy hucznie otworzyli sezon 2013/14

Na ten dzień czekają co roku tysiące narciarzy – na dzień, w którym ruszają wyciągi, a trasy zapełniają się miłośnikami białego szaleństwa. W tym roku pogoda dopisała i jako jedne z pierwszych w tej części Europy ruszyły kolejki pod Tatrami.

Share
Słowacy hucznie otworzyli sezon 2013/14Fot: www.nartyslowacja.pl
d1vix3p

Najpierw w piątek, 29 listopada, otwarto pierwszą trasę w Szczyrbskim Jeziorze, a w weekend swe podwoje uruchomiła dla narciarzy Jasna w Niżnych Tatrach, która powitała nowy sezon nie tylko pięknym śniegiem pokrywającym stoki *Chopoka *od samego szczytu po podnóża, ale także koncertami i dobrą zabawą, składającymi się na Winter Music Opening.

Wszyscy, którzy z nadzieją na pierwsze szusy tej zimy zjechali do Jasnej, na pewno nie byli zawiedzeni – góry przykryte są zwartą pokrywą śniegową, sięgającą miejscami nawet 40 cm, a na przygotowanych trasach zjazdowych leży dodatkowe 30 cm dobrze ubitego, sztucznego śniegu. Ośnieżona droga dojazdowa daje przedsmak prawdziwej, zbliżającej się dopiero zimy, ale nikomu nie przysporzy raczej większych kłopotów z dostaniem się do Jasnej czy Szczyrbskiego Jeziora.

Pierwsze ruszyły wyciągi pod szczytami Tatr Wysokich, w Szczyrbskim Jeziorze, gdzie otwarta jest trasa zjazdowa Niterski. Trwa także dośnieżanie tras Esíčko i Furkota; przez cały tydzień spodziewane są ujemne temperatury, a pod koniec tygodnia także opady śniegu. W Jasnej, która ruszyła w sobotę, można jeździć po obu stronach Chopoka; otwarte są trasy Biela Púť, Slnečná, Hotelová i Krupová. Oczywiście obie strony ośrodka łączą funkcjonujący cały czas Funitel i gondolka. Natomiast 6 grudnia wystartują także wyciągi w Tatrzańskiej Łomnicy, gdzie trwa naśnieżanie tras Bukova hora I, Bukova hora západ i Grand slnečná.

d1vix3p

Pierwszym akcentem inauguracji sezonu narciarskiego było uroczyste zapalenie choinki w panoramicznej restauracji Rotunda, której otwarcie nastąpi przed Bożym Narodzeniem. Jest to najwyżej stojąca choinka na Słowacjina wysokości 2004 m n.p.m. Podczas uroczystości, w piątek 29 listopada, obecni byli przedstawiciele obu regionów sąsiadujących ze sobą przez grzbiet Niżnych Tatr – Liptowa i Horehronia, dostojnicy kościelni, a także gospodarze stacji narciarskiej – reprezentanci Tatra Mountain Resorts.

Na dobre zabawa rozkręciła się w sobotę. Oprócz kilkuset osób korzystających z możliwości pojeżdżenia na nartach znalazła się też grupa kilkudziesięciu śmiałków, w tym kilka kobiet, która pokusiła się o zjazd z 2004 metrów w ekstremalnie trudnych warunkach, w kopnym, 30-centymetrowym technicznym śniegu, pośród wystających skał i otwartych wykrotów. Jak można było przewidzieć, większość tych śmiałków stanowili Polacy, którzy przyjechali na otwarcie sezonu z Białegostoku, Krakowa, Śląska, Wrocławia czy Warszawy. Widać było, że pierwsze blizny na nartach czy deskach sprawiły im niemałą satysfakcję. No cóż, freeride kosztuje, ale do sezonu zdoła się zregenerować ślizgi. Atrakcją były również minizawody rajdowe na stoku, w których można było wygrać możliwość darmowego korzystania przez 100 dni z nowiuteńkiego BMW X1. Zwycięzca, wyłoniony spośród 101 uczestników, uroczyście odebrał kluczyki do samochodu z rąk gwiazdy telewizji słowackiej, pięknej Eriki Barkolovej.

Inną atrakcją sobotniego wieczoru była obecność Jana Krausa (słowacki dziennikarz prowadzący programy w telewizji słowackiej, ktoś w rodzaju miksu Tomasza Lisa i Ewy Drzyzgi). Z tej okazji z nowego centrum kongresowego nadawany był na żywo talk show z udziałem całej plejady słowackich gwiazd. Jednym z tematów prowadzonych rozmów była kwestia słowackich przygotowań do olimpiady zimowej, której gospodarzem – być może – razem z polskim Krakowem będzie Jasna (tutaj rozegrane mogłyby być konkurencje narciarstwa alpejskiego).

Dzień zakończył się szaloną zabawą w klubie Happy End, a koncert będący prawdziwą eksplozją energii dali Majk Spirit, Tina, Celeste Buckingham i inni wykonawcy. Jak już nieraz, okazało się, że gospodarze Jasnej stawiają nie tylko na nowe inwestycje, modernizując ośrodek według prawdziwie alpejskich wzorców, ale także na dobrą zabawę, której nie zabraknie – miejmy nadzieję – także w nadchodzącym sezonie.

d1vix3p

Od poniedziałku narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy zjazdowe i od dwóch do czterech kolejek/wyciągów do dyspozycji. Aby nie stać w kolejkach można zakupić w sklepie internetowym www.gopass.skelektroniczną kartę, którą łączy w sobie funkcjonalność skipassu, elektronicznej portmonetki i karty lojalnościowej i już swobodnie korzystać z infrastruktury po północnej i południowej stronie Chopoka. „ Z każdym dniem śniegu będzie przybywać i w ciągu dwóch tygodni planowane jest uruchomienie wszystkich tras narciarskich w rejonie Chopoka” – powiedziała Zuzanna Fabianowa z Tatry Mountain Resorts właściciela ośrodków narciarskich w Jasnej pod Chopokiem, Tatrzańskiej Łomnicy, Szczyrbskim Jeziorze i Starym Smokovcu.

Więcej informacji na www.gotatry.sk

d1vix3p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vix3p