Spontaniczny wypad weekendowy – jak go sprawnie zorganizować?
Aby wyjechać na krótki wypoczynek, nie trzeba planować go miesiąc wcześniej ani też odkładać dużej ilości pieniędzy. Wystarczy wiedzieć, w jaki sposób szybko znaleźć nocleg w wybranej miejscowości, gdzie szukać zniżek na bilety kolejowe i autobusowe oraz jak oszczędzać pieniądze na wyjeździe, robiąc chociażby zakupy na miejscu.
03.06.2016 | aktual.: 06.06.2016 12:02
Podczas gdy wyjazdy wakacyjne i zimowe Polacy planują zwykle z dużym wyprzedzeniem, krótsze wypady, na przykład na majówkę czy inny długi weekend, organizowane są raczej spontanicznie. Jednym z powodów odkładania planów wyjazdowych na ostatnią chwilę jest pogoda – decyzje o rezerwacjach podejmowane są często w oparciu o krótkoterminowe prognozy.
Jak znaleźć nocleg na ostatnią chwilę?
W celu rezerwacji noclegu wiele osób dzwoni do znanych im hoteli i pensjonatów. Jeśli jednak nie mamy pewnego miejsca, najlepiej jest skorzystać z serwisów online grupujących wiele hoteli, pensjonatów, hosteli i apartamentów do wynajęcia – w różnych przedziałach cenowych. Po wpisaniu planowanego terminu pobytu oraz liczby osób ukazują się nam propozycje – nierzadko w cenach promocyjnych (przykładowo strona booking.com oznacza takie propozycje jako „okazyjne oferty”). Atutem takich portali są rozbudowane filtry umożliwiające wyselekcjonowanie ofert wedle wybranego zakresu cenowego, liczby gwiazdek, typu obiektu, lokalizacji, ocen gości i wielu innych kryteriów. Możemy zaznaczyć, że interesują nas wyłącznie obiekty z określonymi udogodnieniami, na przykład balkonem, WiFi, basenem, pokojami dla rodzin z dziećmi czy też miejsca, gdzie akceptowane są zwierzęta. Oprócz samych serwisów rezerwacyjnych jak wspomniany booking.com, a także hotels.com, easytobook.com i innych, warto również zwrócić uwagę na agregatory
ofert różnych stron rezerwacyjnych, jak travelmaniacy.pl czy hotelex.pl. Dzięki nim mamy jeszcze więcej możliwości porównania cen noclegów – nawet w tym samym hotelu czy pensjonacie, ponieważ różne serwisy mogą mieć rozmaite oferty specjalne w różnym czasie. Niewątpliwą zaletą rezerwacji online jest ponadto możliwość natychmiastowej płatności kartą (na przykład MasterCard)
oraz w wielu przypadkach opcja bezpłatnego anulowania rezerwacji.
Tani transport
Aby jednak do noclegu w atrakcyjnej cenie dodać także niedrogi środek transportu, warto pomyśleć o wyjeździe nieco wcześniej. Łatwiej wówczas będzie się załapać chociażby na promocyjne bilety kolejowe. Wśród ofert PKP Intercity wyróżnić możemy między innymi „Wcześniej Taniej” (cena biletu na połączenia krajowe kupionego z odpowiednim wyprzedzeniem zostaje automatycznie obniżona o 30, 20 lub 10%). Atrakcyjna jest także oferta Super Promo, czyli pula biletów na pociągi Express Intercity i Express Intercity Premium w promocyjnych cenach (49 i 59 zł). Dostępne są w przedsprzedaży na 30 dni przed datą wyjazdu, jednak możliwość ich nabycia istnieje nawet w dniu wyjazdu – o ile pula do tej pory się nie wyczerpie. Podobnie działa promocja Bilet Taniomiastowy (od 10 zł, na połączenia IC i TLK). Jeśli cel naszej podróży nie jest oddalony o więcej niż 35 km, możemy z kolei skorzystać z Biletu Bliskomiastowego dla IC i TLK. Pamiętajmy też o biletach weekendowych czy rodzinnych i grupowych (na przykład w Przewozach
Regionalnych). Ponadto po aktualne promocje warto zaglądać na strony z kodami rabatowymi.
Niedrogą opcją może okazać się także przejazd autobusem. Tu, podobnie jak w przypadku rezerwacji noclegów, warto skorzystać nie tylko ze stron konkretnych przewoźników, ale także z agregatorów ofert, takich jak bus-polski.pl. Wyraźnie zaznaczone są tutaj najlepsze oferty cenowe na danej trasie.
Oszczędność i przezorność na wyjeździe
Na długi weekend niekoniecznie trzeba szukać ofert hoteli all inclusive. Warto podczas naszego krótkiego wyjazdu stołować się na mieście – możemy odkryć zarówno smakowe, jak i cenowe rarytasy, zwłaszcza w porze lunchu. Śniadania (o ile nie są wliczone w cenę) oraz kolacje warto robić samodzielnie. Małe zakupy w pobliskim sklepie spożywczym nie obciążą naszego budżetu tak, jak kupowanie wszystkich posiłków w restauracjach, kawiarniach czy w hotelu. Dodatkową zaletą takich zakupów jest możliwość skorzystania przy okazji z usług, takich jak doładowanie telefonu komórkowego czy też wypłata gotówki w kasie sklepu. Ta ostatnia jest szczególnie przydatna na wyjeździe. Z pewnością przytrafi się nam sytuacja, w której będzie trzeba zapłacić gotówką – przy kupnie lodów i innych drobnych przekąsek, pamiątek itd. Poszukiwanie bankomatu, zwłaszcza w małych miejscowościach, może być kłopotliwe. Usługa „Płać kartą i wypłacaj” jest wygodną alternatywą. Dzięki niej możemy wypłacić dowolną kwotę w wysokości do 300 zł w jednej
z ponad 94 tys. placówek handlowo-usługowych (źródło: Narodowy Bank Polski, Informacja o kartach płatniczych IV kwartał 2015 r.), między innymi w sieciach sklepów spożywczych, w kioskach Ruchu, sklepach z elektroniką użytkową czy na stacjach benzynowych Orlen.
Weekendowy wypad dzięki wielu pomysłowym usługom i rozwiązaniom można zaplanować spontanicznie, bezstresowo i bez wielkich nakładów finansowych. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać atrakcyjnych ofert i w jaki sposób zaoszczędzić.