Trwa ładowanie...
d2cqapg
Informacja prasowa

Sprawdź dokładnie! Z tym nie wejdziesz na pokład samolotu

Zasady obowiązujące na lotniskach i w samolotach często budzą wątpliwości wśród podróżnych. Choć większość pasażerów doskonale zdaje sobie sprawę z ograniczeń dotyczących przewozu płynów czy niebezpiecznych przedmiotów, wciąż można zawahać się wrzucając do bagażu podręcznego nożyczki lub zapalniczkę. Okazuje się, że w wielu przypadkach wątpliwości mogą być uzasadnione.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprawdź dokładnie! Z tym nie wejdziesz na pokład samolotu
(Milosz Maslanka / Shutterstock.com)
d2cqapg

Zasady obowiązujące na lotniskach i w samolotach często budzą wątpliwości wśród podróżnych. Choć większość pasażerów doskonale zdaje sobie sprawę z ograniczeń dotyczących przewozu płynów czy niebezpiecznych przedmiotów, wciąż można zawahać się, czy dozwolone jest przewożenie w bagażu podręcznego nożyczek lub zapalniczki.

Najlepszym potwierdzeniem, że zasady obowiązujące podczas podróży lotniczych bywają skomplikowane, jest „biała lista” dostępna na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jak z niej wynika, pasażerowie często nie potrafią sami określić, czy dany przedmiot może zostać uznany za niebezpieczny. Wśród rzeczy, o które najczęściej pytają, znalazły się m.in. buty na szpilkach, domowe ciasta, figurki świętych, drzewka szczęścia czy nawet kostki rosołowe (wszystkie te rzeczy są jak najbardziej dopuszczalne na pokładzie). Dla kontrastu warto odwiedzić również konto na Instagramie Amerykańskiej Federalnej Administracji Bezpieczeństwa Transportu, aby zobaczyć, jak niepokojące przedmioty pasażerowie próbowali wnieść przez lotniskową kontrolę.

*Aby rozwiać wątpliwości podróżnych, poniżej znajduje się lista zasad, które wciąż mogą zaskoczyć w podróży. *

Nie igraj z ogniem
Przedmioty mogące wzbudzić wątpliwości podczas kontroli bezpieczeństwa, podróżni zazwtczaj przewożą w bagażu nadawanym niż w podręcznym. Należy jednak pamiętać o wyjątkach od tej zasady. Zapalniczkę oraz zapałki można spakować jedynie do bagażu pokładowego. Warto o tym wiedzieć, aby uniknąć dodatkowej kontroli i konfiskaty zabronionych przedmiotów. Takie same zasady dotyczą przewozu baterii litowo-jonowych – pasażerowie mogą przewieźć w bagażu kabinowym jedynie dwie sztuki .

Nożyczki nie takie straszne, jak je malują
Mimo przekonania, że na pokład samolotu nie można wnieść żadnych ostrych przedmiotów, w bagażu podręcznym dozwolone są nożyczki. Jednak ich ostrze nie może być dłuższe niż 6 cm. Podobnie, wbrew licznym wątpliwościom, w kosmetyczce mogą znaleźć się pilniczki oraz cążki do paznokci i skórek.

Bez żartów z bronią
Zapalniczka lub sprzączka od paska w kształcie pistoletu? Zabawkowa imitacja broni lub pistolet na kapiszony? Właściciele przedmiotów choćby przypominających broń będą mieli problemy już na etapie kontroli bezpieczeństwa.

Ciupagę i parasol zostaw w domu
Podczas kontroli bezpieczeństwa problem mogą mieć także turyści wracający z Zakopanego z pamiątkową ciupagą, która, podobnie jak laski i parasole o ostrych zakończeniach, uznana zostanie za przedmiot niebezpieczny.

Najbezpieczniejszy sport? Kręgle.
Wszelkie wyposażenie sportowe będzie przewożone w luku bagażowym. Jedynie kule do kręgli *uznane zostały na tyle bezpieczne, by właściciel mógł je posiadać przy sobie podczas podróży. Od decyzji kontrolera natomiast zależeć będzie, czy sportowcy na pokład wniosą *rakiety oraz spadochron. Niestety, właściciele tego ostatniego mogą zostać poproszeni o rozłożenie sprzętu, a tym samym powinni zapomnieć o szybkiej odprawie, nawet podróżując jedynie z bagażem podręcznym.

Uwaga na alkohol
Wwóz alkoholu do niektórych z krajów może pociągnąć za sobą poważne problemy z lokalnym prawem. Konsekwencją przywozu niedozwolonej substancji może być nawet kara więzienia, o czym nie powinni zapominać pasażerowie jadący do Libii, Kuwejtu oraz Iranu.

Pupile na pokładzie
Większość przewoźników pozwala podróżować ze zwierzętami na pokładzie. Pod warunkiem, że będzie to pies lub kot o wadze do 8 kg. Większe zwierzaki będą musiały spędzić lot w klimatyzowanych lukach pod pokładem. Sprawy komplikują się przy rasach uznawanych za niebezpieczne. Niektórym z nich może zostać odmówione przekroczenie granicy. W warunkach przewozu zwierząt na stronie Lufthansy przeczytamy o definitywnym zakazie wstępu do Niemiec psów ras: Bulterier, Amerykański pitbulterier, Staffordshire terier *oraz *Staffordshire bull terrier. Szczególnie wrażliwe na podróż samolotem będą z kolei rasy z zadartym nosem. Dlatego właściciele pekińczyka czy buldoga powinni zastanowić się nad lotem z ukochanym pupilem, ponieważ podróż może kosztować zwierzaka dużo stresu.

Hej, sokoły!
Zaskakująca może być zasada obowiązująca na wybranych trasach Emirates. Podczas gdy koty czy psy będą podróżować w specjalnych lukach, na pokładzie mogą znajdować się sokoły. Ich uprzywilejowany status wiąże się z tradycją krajów arabskich, według której ptaki te uznawane są za symbol elit.

d2cqapg

Podziel się opinią

Share

d2cqapg

d2cqapg