Trwa ładowanie...
d8t0lxc

Susza w Polsce. Jak zrobić poidełko dla pszczół?

Coraz częściej mówi się o suszy w Polsce. W takiej sytuacji warto pamiętać o pszczołach, które także potrzebują wody. Jak można pomóc? Wystarczy zrobić poidełko dla pszczół i umieścić je na parapecie, balkonie czy w ogrodzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pszczoły potrzebują dostępu do wody, a zrobienie poidełka to prosta sprawa
Pszczoły potrzebują dostępu do wody, a zrobienie poidełka to prosta sprawa (Ilona Raczyńska)
d8t0lxc

Woda jest niezbędna do życia dla pszczół. Wiosną i latem szukają jej wszędzie i transportują ją do ula. Potrzebna jest szczególnie pszczołom karmicielkom i robotnicom, które jeszcze nie latają. Od dawna nie pada deszcz, dlatego powinniśmy zapewnić pszczołom dostęp do wody na swoich balkonach czy w ogrodzie. Można to zrobić tworząc poidełko dla pszczół.

W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej postów na temat tego, by na powietrzu zostawiać poidełko dla pszczół. Jak je zrobić? To bardzo proste, ale trzeba uważać, by nie popełnić błędów. Bo wówczas można zaszkodzić zamiast pomóc.

Poidełko dla pszczół

Zrobienie prostego poidełka zajmuje maksymalnie kwadrans. Wystarczy do pojemnika lub płaskiej miseczki włożyć kamyki i wlać wodę. Ale ta ilość wody ma ogromne znaczenie. Ważne jest, by było jej maksymalnie 2-3 mm, bo gdy jest jej więcej, to pszczoły mogą się utopić.

d8t0lxc

Kamienie powinny być płaskie, bo pszczoła ma na nich przycupnąć, by napić się wody. Ważne też, by nigdzie nie pozostawiać otwartej przestrzeni z wodą. Wolne przestrzenie można wypełnić korą lub wilgotnym mchem z działki czy kupionym w sklepie (leśny jest pod ochroną). W poidełku może znaleźć się także piasek, ziemia do kwiatów, trawa, muszelki czy gałązki.

  Getty Images
(Getty Images, Fot: Andrew Casson , EyeEm)

Wodę należy uzupełniać w ciągu dnia i co jakiś czas ją wymieniać. Ale zawsze trzeba pilnować, by jej poziom nie był zbyt wysoki.

d8t0lxc

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Pasieka na dachu biurowca w Gdańsku

d8t0lxc

Podziel się opinią

Share
d8t0lxc
d8t0lxc