Trwa ładowanie...
d1wl6ps

Święto światła w Tallinie

Listopad i grudzień są miesiącami, podczas których Słońce nieco rzadziej oświetla nadbałtyckie regiony. Estończycy wykorzystują ten moment, by bawić się elektrycznością, żarówkami i neonami. Od 24 listopada do 1 grudnia centrum Tallina oraz średniowieczne Stare Miasto rozbłysną licznymi instalacjami świetlnymi. Staną się także miejscem warsztatów i wystaw, podczas których swoją wiedzą dzielić się będą specjaliści z całego świata. Zapraszamy na pierwsze Tallinn Light Biennale!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Święto światła w Tallinie
(VisitEstonia)
d1wl6ps

*Tallinn Light Biennale *według planów organizatorów ma stać się cykliczną imprezą na wysokim poziomie, która łączyłaby zabawę światłem ze sztuką miejską. Tegoroczna edycja, która rozpoczęła się 24 listopada, oferuje profesjonalistom z całego świata możliwość zaprezentowania swoich prac i podzielenia się wiedzą podczas warsztatów. Program Biennale, poza outdoorowymi instalacjami, obejmuje wystawy we wnętrzach budynków.

Wśród ekspozycji znajdują się prace zagranicznych i krajowych twórców i designerów oświetleniowych, m.in. kinetyczne dzieła znanego brytyjskiego artysty i fizyka Paula Friedlandera, zbiory fotografii oraz podróż w przeszłość estońskiej sztuki świetlnej. Podczas trwania Biennale, najpopularniejsze i najbardziej charakterystyczne miejsca *stolicy Estonii *rozświetlą się specjalnie przygotowanymi, różnokolorowymi i wymyślnymi instalacjami. Te elektryczne dzieła przygotują artyści z całej Europy, m.in. Portugalii, Łotwy, Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Słowenii. Ponadto, czynne będą wystawy oraz organizowane gale, konferencje i specjalne „świetlne” wycieczki tematyczne. Stowarzyszenie Profesjonalnych Projektantów Oświetlenia zorganizuje pięciodniowe warsztaty dotyczące m.in. oświetlenia w architekturze, oświetlenia świątecznego i fasad multimedialnych. Poprowadzą je eksperci z dziedziny designu i oświetlenia: Allan Ruberg, Stephan Horn, Sabine de Schutter oraz Berry van Egten. Goście Biennale będą
mieli możliwość obejrzenia filmów i kolekcji fotografii związanych z tematem imprezy.

Dzięki nagromadzeniu atrakcji, Tallin w najciemniejszym okresie roku stanie się rozświetloną i migocącą krainą. Dodatkową atrakcją będzie targ świąteczny odbywający się w samym sercu miasta – na Placu Ratuszowym. Tallinn Light Biennale 2013 pozwoli uczestnikom dotknąć, poczuć, a przede wszystkim ujrzeć piękno i magię światła elektrycznego. Główne atrakcje programu – Konferencja,

d1wl6ps

Gala praz oficjalna premiera instalacji na świeżym powietrzu rozpoczną się 29 listopada. Efekty prac uczestników warsztatów będzie można podziwiać 1 grudnia. Wstęp na większość atrakcji jest bezpłatny. Bilety na Konferencję i Galę organizowaną w kinie „Helios” 29 listopada dostępne są pod adresem: http://www.piletilevi.ee/eng/tickets/muusika/show/?concert=136147. Bilety na warsztaty „Dare to Light” można kupić na miejscu.

d1wl6ps

Podziel się opinią

Share
d1wl6ps
d1wl6ps