Trwa ładowanie...
04-07-2016 10:35

Szczyt NATO i ŚDM - ograniczenia dla podróżnych

Przywrócenie kontroli na granicach i ograniczenia w ruchu lotniczym - to tylko niektóre utrudnienia, jakie czekają na turystów w Polsce w związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. Sprawdziliśmy, czego jeszcze należy się spodziewać podróżując do lub z Polski w ciągu najbliższego miesiąca

Share
Szczyt NATO i ŚDM - ograniczenia dla podróżnychŹródło: MSWiA
d10c2sa

Przywrócenie kontroli na granicach i ograniczenia w ruchu lotniczym - to tylko niektóre utrudnienia, jakie czekają na turystów w Polsce w związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. Sprawdziliśmy, czego jeszcze należy się spodziewać, podróżując do lub z Polski w ciągu najbliższego miesiąca.

Szczyt NATO odbędzie się 8 i 9 lipca br. w Warszawie, a Światowe Dni Młodzieży w dniach 26 - 31 lipca br. w Krakowie. Na okres od 4 lipca do 2 sierpnia została przywrócona kontrola na granicach kraju, wstrzymany jest mały ruch graniczny, w górach funkcjonuje tylko jedno przejście, a na lotniskach obowiązują zwiększone środki bezpieczeństwa.

Wyrywkowe kontrole
*W sumie granicę Polski można przekraczać w 285 miejscach. *Wyrywkową kontrolę przez najbliższy miesiąc przeprowadzać będą patrole Straży Granicznej, wykorzystując mobilne terminale - jak informuje MSWiA. Zostaną również użyte pojazdy specjalistyczne tzw. schengenbusy, wyposażone w dostęp do baz danych, umożliwiających przeprowadzenie kontroli poza przejściem granicznym. Takich kontroli można też spodziewać się na lotniskach.

d10c2sa

Polacy wyjeżdżający na urlop powinni pamiętać o tym, by mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Obywatele innych krajów muszą natomiast okazać obowiązujący ich dokument podróżny oraz - jeśli jest wymagany - dokument potwierdzający prawo pobytu w Polsce, np. wizę.

Bezpiecznie na lotniskach
Na Lotnisku Chopina już wzmożono patrole i zmieniono organizację ruchu wokół obiektu - nie można zatrzymywać się przed terminalem. Możliwe będą także kontrole policji na drogach dojazdowych do lotniska, zainstalowany jest też system monitoringu umożliwiający rozpoznawanie i rejestrowanie numerów pojazdów wjeżdżających na lotnisko. - W związku ze szczytem NATO i ŚDM, już od pewnego czasu mamy zwiększone środki bezpieczeństwa na lotnisku. Od kilku dni mamy więcej patroli. Jesteśmy przygotowani, mamy oczy i uszy szeroko otwarte – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Lotniska Chopina.

Na lotnisku w Balicach na razie nie wprowadzono żadnych, dodatkowych środków bezpieczeństwa. Jak poinformowała Wirtualną Polskę Katarzyna Gajus-Wyrwicz z biura rzecznika prasowego krakowskiego lotniska, za kontrolę granic odpowiada Straż Graniczna. - W jej gestii jest kwestia przywrócenia kontroli na granicy w ramach strefy Schengen - powiedziała.

Ograniczenia w ruchu powietrznym nad Warszawą, Krakowem, Częstochową, Oświęcimiem i Brzegami dotyczą: dronów, motolotni, paralotni czy balonów. Karą za złamanie zakazu może być nawet więzienie. Ruch samolotów pasażerskich będzie odbywać się bez zakłóceń.

d10c2sa

Ograniczenia na granicy
Turyści podróżujący po Tatrach nie mogą, jak dotąd, przekraczać granicy w jednym z sześciu przejść. Powinni wziąć pod uwagę, że jedynym otwartym turystycznym przejściem granicznym w Tatrach będzie popularny szlak z Morskiego Oka na Rysy i dalej do Popradzkiego Stawu na Słowacji.

Ponadto Polska i Rosja tymczasowo zawiesiły tzw. mały ruch graniczny. Oznacza to, że Polacy podróżujący do Obwodu Kaliningradzkiego i na Ukrainę (oraz Rosjanie podróżujący do Polski) będą potrzebowali - oprócz paszportu - tradycyjnej wizy. Na jej wydanie czeka się ok. miesiąca.

Kodeks graniczny Schengen daje państwom możliwość przywrócenia kontroli z powodu jakiegoś ważnego wydarzenia, by podnieść skuteczność działań służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Skorzystano już z tej możliwości podczas Euro 2012 i szczytu klimatycznego, odbywającego się w Warszawie w roku 2013. Tegoroczne *ograniczenia w ruchu międzynarodowym potrwają do 2 sierpnia. *W przypadku zawieszenia małego ruchu granicznego nie podano terminu odwołania.

Opracowanie: Ilona Raczyńska/udm

d10c2sa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10c2sa
d10c2sa