Trwa ładowanie...
10-02-2015 08:27

Tak Gdynia świętuje 89. urodziny

Darmowy wstęp do muzeów, widowisko 4 tys. osób czy uroczysta sesja Rady Miasta z wręczeniem Medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowało miasto Gdynia z okazji swoich 89. urodzin. 10 lutego 1926 r. miasto z morza i marzeń otrzymało prawa miejskie i aby uczcić to wydarzenie zaprasza zarówno mieszkańców, jak i turystów do wspólnego świętowania.

Tak Gdynia świętuje 89. urodzinyŹródło: Patryk Kosmider/Shutterstock.com
d1napcy
d1napcy

Wielkie marzenie o nowoczesnym polskim porcie mogło zostać zrealizowane dzięki ustawie z 23 września 1922 r., kiedy to Sejm podjął decyzję o "budowie portu przy Gdyni na Pomorzu jako portu użyteczności publicznej". W momencie głosowania, w pobliżu wioski, która w ciągu zaledwie 4 lat stała się miastem, trwały już pierwsze prace budowlane finansowane przez państwo. Ojcem tej inwestycji był inż. Eugeniusz Kwiatkowski, pełniący w okresie międzywojennym m.in. funkcje ministra przemysłu i handlu oraz wicepremiera. Po niecałym roku do Gdyni zwinęła pierwsza zagraniczna jednostka - pływający pod francuską banderą parowy statek pasażerski SS Kentucky - co rozpoczęło stałe połączenie z Hawrem. W styczniu 1927 r. w porcie pojawił się natomiast pierwszy polski statek - masowiec SS Wilno. Pierwsza regularna linia pasażerska z Gdyni do Nowego Jorku została uruchomiona 11 marca 1930 r.

Według spisu ludności z 1921 r. w Gdyni było 1268 mieszkańców. Do momentu nadania praw miejskich, zaledwie w ciągu pięciu lat, liczba ta zwiększyła się 10-krotnie, a przez kolejne 13 lat, do wybuchu II wojny światowej, osiągnęła 127 tys. Obecnie Gdynia liczy prawie 250 tys. mieszkańców i jest największym polskim miastem niebędącym miastem wojewódzkim.

W związku z urodzinami miasta w południe na Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki złożone zostaną kwiaty. W tym samym czasie w położonym nieopodal InfoBoxie rozdawana będzie gorąca czekolada, którą od kilku lat gdynianie wznoszą toast za swoje miasto. Zgromadzeni mieszkańcy zostaną również jak co roku zaproszeni do wspólnego okolicznościowego zdjęcia.

Z okazji urodzin miasta we wtorek można bezpłatnie odwiedzić gdyńskie muzea, w tym Muzeum Marynarki Wojennej, Gdyńskie Muzeum Motoryzacji *oraz *Muzeum Miasta Gdyni, które przygotowało na ten dzień m.in. specjalne, prowadzone przez kuratorów, zwiedzanie wystaw "Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem" i "Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym".

Zobacz, jak powstaje makieta statku Batory, który będzie można oglądać w Muzeum Emigracji w Gdyni

Bardzo wczesnym popołudniem w hali Gdynia Arena zaplanowano widowisko adresowane do seniorów. Widzowie mogą posłuchać piosenek Anny Jantar w wykonaniu Beaty Buczek-Żarneckiej oraz Mariusza Żarneckiego, uzupełnionych wspomnieniami, anegdotami i poezją. W programie także fragmenty spektaklu "Jeszcze bardziej zielona gęś" w wykonaniu zespołu gdyńskiego Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza. Na miejscu czynna jest też wystawa prac przygotowanych przez seniorów oraz stoiska, na których można uzyskać porady lekarskie i związane z urodą oraz dietą.

d1napcy

Jak powiedziała Bernadeta Rąbalska z Wydziału Kultury gdyńskiego magistratu, widowisko jest tradycyjnym już prezentem samorządu dla mieszkających w Gdyni seniorów. - Bezpłatne wejściówki na nie rozprowadzane były przez Centrum Aktywności Seniora i jak co roku cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Hala Gdynia Arena może pomieścić 3,8 tysiąca widzów i co roku w urodziny miasta mamy na niej komplet widzów - dodała.

Z kolei w gdyńskim Centrum Nauki Experyment na specjalnych urodzinowych zajęciach dzieci budują niecodzienną - stworzoną z surowców wtórnych - makietę Gdyni. W programie są też gry związane z miastem oraz warsztaty plastyczne, których uczestnicy tworzyć będą łódki techniką origami.

Na wieczór zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta, w trakcie której wręczone zostaną Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego "Za wybitne zasługi dla Gdyni" oraz nagrody "Czas Gdyni" za najlepszą gdyńską inwestycję roku 2014. Medale im. E. Kwiatkowskiego otrzymają: zaangażowana w integrację społeczną osób niesłyszących działaczka społeczna Elżbieta Gurska, autor i wydawca albumów fotograficznych o Gdyni Sławomir Kitowski i b. pracownik gdyńskiej stoczni, dziś przedsiębiorca, działacz społeczny i mecenas kultury Zbigniew Zenowicz. Impreza odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Redłowie.

W obchody rocznicy włączyła się także Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej, która organizuje otwartą dla wszystkich zainteresowanych konferencję poświęconą tożsamości kulturowo-cywilizacyjnej Gdyni. Mowa będzie m.in. o szczególnych cechach gdyńskiej kultury, symbolach w przestrzeni politycznej Gdyni, działających w latach 30. komisjach zabudowy osiedli oraz historii migracyjnej gdynian.

d1napcy

Źródło głównego zdjęcia: Patryk Kosmider / Shutterstock.com

d1napcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1napcy