Trwa ładowanie...
12-12-2013 15:25

Tatry - lawinowe ABC

Trzecią edycję akcji lawinowe ABC, skierowaną do turystów i narciarzy odwiedzających zimą Tatry, zainaugurowali w czwartek Tatrzański Park Narodowy i ratownicy TOPR.

Tatry - lawinowe ABCFot: PAP/Grzegorz Momot
d161y61
d161y61

Zdaniem dyrektora TPN Pawła Skawińskiego coraz więcej turystów wędruje zimą w Tatrach, a to m.in. za sprawą popularności nart skitourowych, tzw. fok, przeznaczonych właśnie do zimowej turystyki górskiej. Dodał, że akcja lawinowe ABC ma na celu uświadamianie turystom zagrożeń, jakie czekają zimowych turystów w górach, oraz propagowanie bezpiecznych zachowań.

"Z moich obserwacji wynika, że jest cała masa nieprzygotowanych turystów, którzy decydują się na zimowe wyprawy w wysokie partie gór. Popularnym szlakiem wśród amatorów jest np. zimowe wejście na Rysy. Często zdarza się, niestety, że turyści wchodzą na ten szczyt bez jakiegokolwiek podstawowego zimowego sprzętu" - powiedział Skawiński.

W ramach tegorocznej akcji została wydana książka "Lawiny. Poradnik dla narciarzy i turystów". Publikacja stanowi przekład z języka niemieckiego. Autorami książki są Tobias Kurzeder i Holger Feist. Zdaniem naczelnika TOPR Jana Krzysztofa książka zawiera wiedzę teoretyczną, którą powinni posiadać wszyscy turyści wybierający się na zimowe wycieczki w wysokie góry. "Podstawy powinni znać turyści, aby podejmować świadome wyjścia w góry. Zakres tematyczny jest bardzo szeroki" - mówił.

Turyści wybierający się zimą w Tatry będą mogli także w ramach akcji pobrać w punktach informacyjnych TPN oraz przy wejściach na szlaki folder zawierający podstawowe informacje o tym, jak należy się zachowywać w górach podczas zagrożenia lawinowego. Naczelnik TOPR przypomniał, że nie należy bagatelizować nawet najmniejszego zagrożenia lawinowego, bo najwięcej wypadków lawinowych dochodzi przy drugim i trzecim stopniu. "Ratownicy podczas zasypania turysty przez śnieżną lawinę są z góry na przegranej pozycji. W najlepszych okolicznościach mamy 10 proc. szans na uratowanie zasypanego turysty, w przypadku gdy posiada on przy sobie detektor" - powiedział Krzysztof.

d161y61

Dodał, że partnerzy zasypanego mają największe szanse na uratowanie porwanego przez lawinę, dlatego ważne jest, aby wszyscy uczestnicy zimowej wycieczki posiadali przy sobie detektory lawinowe, sondy i łopatki.

W ramach akcji lawinowe ABC na Polanie Kalatówki powstanie centrum lawinowe, gdzie każdy turysta będzie mógł wypróbować i przećwiczyć swoje umiejętności w zakresie posługiwania się sprzętem do ratownictwa lawinowego. W ramach akcji powstała też strona internetowa lawinoweABC.pl, na której można zapoznać się m.in. z aktualnym zagrożeniem lawinowym, poznać zasady bezpiecznego poruszania się w zimie po górach, a także dowiedzieć się, jak zachować się podczas zejścia lawiny.

Z informacji Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wynika, że w latach 1996-2010 w polskich Tatrach lawiny śnieżne porwały 134 osoby; 39 z nich poniosło śmierć, 27 zostało rannych, a 68 osób nie odniosło obrażeń. Ratownicy górscy mówią, że przy ratowaniu ofiar lawin czas ma najistotniejsze znaczenie. Największe szanse na przeżycie są do 15 minut od zasypania poszkodowanego. Później bardzo szybko maleją i już po 35 minutach są niewielkie.

d161y61
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d161y61