Trwa ładowanie...
d2czsci

Teatr Świętego Karola - Teatro di San Carlo

Największe atrakcje
Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0

Wielbiciele muzyki, a zwłaszcza muzyki operowej, którzy odwiedzają Neapol, koniecznie powinni udać się do Teatru Świętego Karola. Opera Świętego Karola to jedno z najsłynniejszych miejsc w historii Neapolu.

Teatr Świętego Karola (Teatro di San Carlo) - najważniejsze informacje

Opera Świętego Karola jest najstarszym teatrem operowym na świecie, w którym wciąż odbywają się istotne wydarzenia kulturalne. Teatr Świętego Karola dawniej, za panowania dynastii Burbonów w Królestwie Neapolu, występował pod włoską nazwą Real Teatro di San Carlo. Obecnie częściej określany jest przez mieszkańców Neapolu jako Teatro di San Carlo i taka jest jego oficjalna nazwa.

Teatr Świętego Karola (Teatro di San Carlo) - historia

Teatr Świętego Karola otwarto w 1737 roku, a więc na kilkadziesiąt lat przed powstaniem teatru operowego w Mediolanie i w Wenecji. Budowę Teatru Świętego Karola zlecił król Neapolu Karol VII (inaczej Karol III Hiszpański), któremu zależało na imponującym gmachu opery w stolicy Kampanii. Powstanie Teatru Świętego Karola było umotywowane faktem, że istniejący już Teatr Świętego Bartłomieja w Neapolu był niemal ruiną, w dodatku zbyt małą jak na potrzeby miasta.

Przez ponad sto lat Teatr Świętego Karola w Neapolu był centrum sztuki operowej nie tylko we Włoszech, ale w całej Europie. Jednak w 1861 roku, wraz ze zjednoczeniem Włoch, Teatr Świętego Karola utracił swój status na rzecz La Scali w Mediolanie. Prawdziwy kryzys dotknął Teatr Świętego Karola w Neapolu w 1874 roku. Wówczas Teatr Świętego Karola stracił finansową płynność z powodu słabej sprzedaży biletów i został zamknięty na blisko rok.

Pod względem konstrukcji oraz rozmiarów budynku, a także pojemności sali koncertowej, Teatr Świętego Karola był punktem odniesienia dla wielu innych gmachów opery wznoszonych w Europie w późniejszych latach XVIII wieku. Jednakże ówczesna liczba miejsc w Teatrze Świętego Karola, wynosząca 3285, została później mocno zredukowana. Obecnie na sztukę w Teatrze Świętego Karola w Neapolu może wejść nie więcej niż 1386 widzów.

Teatr Świętego Karola (Teatro di San Carlo) - znani kompozytorzy

Wybudowanie Teatro di San Carlo w zasadzie zbiegło się w czasie z okresem, w którym w Neapolu zaczęła się prężnie rozwijać sztuka operowa. Powstało nawet określenie "neapolitańska szkoła operowa", które odnosiło się do wybitnych kompozytorów operowych występujących w Teatrze Świętego Karola. Teatro di San Carlo w Neapolu był ważnym ośrodkiem zarówno dla gatunku opera buffa (inaczej opera komiczna), jak i opera seria (opera poważna).

Neapol stał się m.in. dzięki istnieniu Teatru Świętego Karola stolicą muzyki w Europie. W Teatrze Świętego Karola w Neapolu występowali najwięksi miejscowi kompozytorzy operowi, tacy jak np. Domenico Cimarosa i Nicolo Antonio Zingarelli. Występ w Teatrze Świętego Karola w Neapolu był wówczas marzeniem także dla wielu artystów z innych krajów Europy. Wśród kompozytorów operowych, dla których koncerty w Teatrze Świętego Karola były ukoronowaniem twórczości, znajdował się chociażby Johann Christian Bach z Austrii, syn słynnego Jana Sebastiana Bacha, jednego z najwybitniejszych muzyków w historii.

Teatr Świętego Karola (Teatro di San Carlo) - atrakcje

Sala koncertowa Teatru Świętego Karola stanowi nie tylko miejsce, w którym odbywają się prestiżowe koncerty. We wnętrzu Teatru Świętego Karola znajdują się bowiem dzieła sztuki, które widzowie mogą podziwiać przed i po występach. Na suficie Teatru Świętego Karola znajduje się gigantyczny fresk, a proscenium ozdobione jest pozłacanym królewskim herbem. Z kolei gmach Teatru Świętego Karola ozdobiony jest licznymi płaskorzeźbami i kilkoma rzeźbami, które znajdują się nad jego szyldem.

d2czsci
Teatr Świętego Karola - Teatro di San Carlo
Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 2,5 h / jazda autem: 20 h

Strefa czasowa

CET (UTC+1)/CEST (UTC+2)

Waluta

euro

Godziny otwarcia

dla zwiedzających: codziennie od 10:30 do 12:30 oraz od 14:30 do 16:30

Ceny biletów

- zwiedzanie teatru: dorośli w wieku 30-60 lat - 7 euro, pozostali - 5 euro
- przykładowa opera: 40-130 euro

Orientacyjna odległość

2 000 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2czsci
d2czsci
d2czsci