Trwa ładowanie...
d3bmrum

Tempio Voltiano

Największe atrakcje
Tempio Voltiano
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Tempio Voltiano jest najczęściej odwiedzanym muzeum w Como poświęconym Allesandro Volcie, który wynalazł baterię.

Tempio Voltiano – ogólne informacje

Tempio Voltiano znajduje się przy Viale Gugliemo Marconi 1 w Como nad jeziorem o tej samej nazwie. Wizerunek budynku znajdował się na banknocie 10000-lirowym, a portret Volty zdobił przód banknotu przed wprowadzeniem euro.

Przed Tempio Voltiano stoją dwie rzeźby: Life energy, którą wyrzeźbił Daniel Libeskind, oraz Faro Voltiano.

Tempio Voltiano – historia

Otwarcie Tempio Voltiano nastąpiło w 1928 roku. Fundatorem budynku był przedsiębiorca Francesco Somaini, który zaprojektowanie nowego budynku zlecił Federico Frigerio.

Pomysł zbudowania muzeum poświęconego Alessandro Volcie powstał po spłonięciu wielkiej wystawy wynalazków oraz rzeczy, których używał fizyk, w 1899 roku. Federico Frigerio chciał, żeby budynek był godny Volty, dlatego postanowił go zaprojektować w stylu neoklasycystycznym. Z tego względu patrząc na Tempio Voltiano widać odniesienia do rzymskiego Panteonu.

Tempio Voltiano — budowla

W świątyni znajduje się okrągła sala, która ma średnicę 12 m zwieńczoną kopułą. Natomiast salon i kolumnady zostały zaprojektowane na planie kwadratu. Parter budynku jest podniesiony o ok. 2,5 m powyżej poziomu gruntu. Różnica poziomów została uzyskana dzięki dużym symetrycznym schodom usytuowanym po bokach budynku. Świątynię wzbogacają cztery doryckie kolumny. W loggi znajdują się cztery stiuki autorstwa Pietro Clerici, na których są przedstawione sceny z życia Volty. Mozaiki na ścianach są zrobione ze sprowadzanych z całego świata najlepszych kamieni: marmuru, onyksu i alabastru, które różnią się od siebie kształtem i kolorem.

Tempio Voltiano – wystawy stałe

W Tempio Voltiano znajdują się eksponaty będące zbiorem urządzeń, maszyn i narzędzi, które były przedmiotem badań naukowca od czasu wynalezienia baterii. Wiele materiałów jest prawdziwych. Kolekcję dopełniają jednak elementy zrobione w pierwszej połowie XX wieku, które mają zrekompensować straty oryginalnych przedmiotów zniszczonych w trakcie pożaru.

Na wystawie można znaleźć m.in.:

  • Arie e gas – urządzenie stosowane w badaniach dotyczących łatwopalnych materiałów;
  • Fenomeni termici – urządzenie do analizy zjawisk termalnych;
  • urządzenia, które można znaleźć w laboratorium poświęconym elektryczności.

Z kolei w górnej loggi można podziwiać obraz, na którym Alessandro Volta pracuje w laboratorium, a także obraz Volty z rodziną i przyjaciółmi. Trasę kończą nagrody i wyróżnienia, które otrzymał Volta na świecie.

Tempio Voltiano
Czas lotu / jazdy samochodem

14 h 18 min samochodem z Warszawy

Strefa czasowa

UTC+01:00

Waluta

EUR

Godziny otwarcia

10.00 - 12.00 / 14.00 - 16.00 - od października do marca
10.00 - 12.00 / 15.00 - 18.00 - od kwietnia do września

Ceny biletów

bilet kosztuje 2 euro

Orientacyjna odległość

1476,53 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bmrum
d3bmrum
d3bmrum